W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Woman / Kobieta - pokaz filmu i spotkanie z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską

Na białym tle informacja organizacyjne (opisane w tekście), logotypy - organizatora, Hajnowskiego Domu Kultury i funduszy norweskich
Kiedy: 27.06.2023
Gdzie: Hajnowski Dom Kultury
 
Film dokumentalny Kobieta z 2019 r. to (..) Projekt monumentalny, obejmujący spotkania i wywiady z 2000 kobiet z 50 krajów. Młodymi, starymi, u schyłku swego życia. Z zamkniętych społeczności czy swobodnie rozmawiających o tematach tabu. Z kobietami wykształconymi jak i zwykłymi, pochodzącymi z biednych regionów świata. Z mającymi pełne prawa jak i z tymi, które o swe prawa muszą dopiero walczyć.
„Kobietę” otwiera mocne uderzenie, w którym od razu poruszony jest temat przemocy seksualnej. Już wtedy wiesz, że podróż jaką odbyli twórcy nie będzie ograniczać się do łatwych i przyjemnych rozmów, w którym unika się niewygodnych pytań i odpowiedzi. Nawet jeśli sam wywiad, sama spowiedź jest niezwykle trudnym przeżyciem dla bohaterek dokumentów. Być może jednak staje się jedyną szansą na opowiedzenie światu swojej historii.
Kobieta znaczy różnorodność
Nie ma tu żadnego podziału na dobre czy złe odpowiedzi. Nie dominuje żaden pogląd, oprócz tego, że możesz mówić co chcesz. W sposób jaki tylko chcesz. O pierwszej miesiączce, pracy. O zdradzie. O gwałcie. O traumatycznych przeżyciach. O macierzyństwie. O byciu singielką. O byciu chorą na raka. O akceptacji. O ciągłych próbach zadowolenia mężczyzn. O miłości. Do płci przeciwnej jak i kobiet. A także o byciu kobietą, nawet jeśli tą kobietą nie byłaś od samego urodzenia.
Kobiety opowiadają o małżeństwie. O tym, do którego zostały zmuszone. I o tym, które zrodziło się z wielkiej miłości. O tęsknocie za zmarłym mężem. O małżeństwie, jako instytucji niezrozumiałej i małżeństwie, które doprowadziło do tak traumatycznych zdarzeń jak oblanie kwasem swej żony. Ale i o miłości odnalezionej po wielu latach. Gdy myślisz, że już nigdy więcej nie będziesz chciała związać się z mężczyzną. Ta wieloaspektowa narracja pokazuje jak skomplikowanymi istotami jesteśmy. I nie ma jednego słusznego poglądu.
Oglądając dokument, sama zadajesz sobie wiele pytań. Robisz retrospekcję własnego życia. Przed oczami staje Ci wiele wspomnień, które być może do tej pory spychałaś głęboko w ciemne zakamarki pamięci. Nie jest to łatwe. Jest trudniejsze niż myślisz. Choć przecież niektóre tematy wydają się być dla Ciebie oczywiste. Niektóre nie. W pewnym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że łzy spływają Ci po policzku. Bo przecież Ty jesteś tą samą bohaterką. Masz przecież podobne opowieści w głowie. O sobie, o mamie, cioci czy babci.
Film podkreśla jeszcze bardziej, to ogromna przepaść pomiędzy niektórymi regionami świata. Jak jeszcze mnóstwo pracy trzeba włożyć, by każda kobieta na świecie mogła powiedzieć, że jest wolna. Że może podjąć decyzję taką, jaką chce. Bez zezwolenia męża czy rodziny. Bez konieczności uczestniczenia w brutalnych rytuałach religijnych.
Jeśli możesz obejrzeć go wspólnie z córką, mamą, babcią, zrób to koniecznie. Może stanie się bodźcem do dyskusji o tematach, o których nigdy nie rozmawiałyście. Może stanie się pretekstem do bliższego poznania kobiet, które są w Twoim życiu od zawsze (..)”.
tekst recenzji napisała Autorka blogu https://okonakulture.pl/ (polecam, bardzo ciekawy!)
okonakulture@gmail.com
Wyróżnienia:
• 2022 Golden Carp Film Award – nominacja do nagrody głównej
• 2021 Prix Alice Guy – nominacja do nagrody głównej
• 2019 Bergen International Festival – nominacja do nagrody głównej
KOBIETA:
projekt Anastasii Mikovej, reżyserki urodzonej na Ukrainie i Francuza Yanna Arthusa-Bertanda; dokument;
premiera 2019, czas: 108 min
O spotkaniu z @Katarzyną Sztup-Rutkowską, dr nauk humanistycznych, socjolożką, działaczką społeczną i polityczną dedykowane jest osobne wydarzenie
zadanie pt. „Siła różnorodności - wzmocnienie kompetencji kobiet Hajnówki realizowane jest w ramach projektu pn. "Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja" finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa.
@Hajnówkawita @Hajnowski Dom Kultury @Dom Przyrody i Kultury @against gravity

Materiały

strona wydarzenia
{"register":{"columns":[]}}