W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Warsztat „O rozmowie i bliskości”

27.06.2023

Informacja -uniwersalna grafika wiadomości. Na niebieskim tle herb Powiatu Hajnowskiego oraz biały napis.

Tytuł projektu, obok logo funduszy norweskich

Warsztat „O rozmowie i bliskości” jest kolejnym działaniem w ramach kampanii przeciwdziałania dziadurzeniu adresowanym do Osób Pracujących z Osobami Starszymi, który odbędzie się w 27 czerwca br. w godz. 9.30-15.00 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce (ul. 3 Maja 45).

Celem warsztatu jest podniesienie kompetencji komunikacyjnych w obszarze reagowania na dziadurzenie poprzez:

  • uzyskanie wiedzy o tym jak różne normy i przekonania wpływają na nasze zachowanie, poznanie różnych sposobów reagowania oraz konsekwencji reagowania i niereagowania na dziadurzenie;
  • nabycie umiejętności reagowania na dziadurzenie w bezpieczny i konstruktywny sposób z pozycji osoby doświadczającej oraz osoby będącej świadkinią/kiem;
  • zwiększenie świadomości swoich praw i godności;
  • wzmocnienie empatii poprzez rozwój umiejętności komunikacyjnych, pracy nad własnymi emocjami i rozwojem samoświadomości.

Dla osób uczestniczących w warsztacie jest to drugie spotkanie edukacyjne. Uczestnicząc w warsztacie „O słowach i godności” poznali cechy  dziadurzenia tj. specyficznego i dyskryminującego osoby starsze języka, uzyskali świadomość języka, którego osoby ze środowiska używają wobec osób starszych, nabyły umiejętność rozpoznawania dziadurzenia oraz poznali przyczyny i skutki dziadurzenia.

Ostatnie, trzecie spotkanie przeznaczone będzie na spotkanie z prawniczką na temat „Ochrony prawnej godności osób starszych”.

Dziadurzenie to specyficzny język, jakiego młodsi bardzo często używają w kontaktach z osobami starszymi. Przypomina mowę do małych dzieci. Charakterystyczne cechy dziadurzenia to między innymi uproszczony język, zbyt częste używanie zdrobnień, posługiwanie się frazami w rodzaju „jak się dzisiaj czujemy” lub „czy zjedliśmy już obiadek” zamiast „jak się pani czuje”, „czy zjadł pan obiad”. Częste jest też zwracanie się do niespokrewnionych osób na „ty” lub „babcia”, „dziadek” oraz przerywanie wypowiedzi osoby starszej, by samemu dokończyć zdanie, zamiast pozwolić osobie starszej na swobodną wypowiedź. Dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym. Występuje w relacjach rodzinnych, ale osoby starsze spotykają się z dziadurzeniem również w szpitalach, domach opieki, urzędach. Dziadurzenie narusza jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do godności. Osoby starsze systematycznie doświadczające dziadurzenia szybciej rezygnują ze społecznej aktywności, mają niższą samoocenę, gorzej przebiegają u nich procesy poznawcze i czują się obywatelami drugiej kategorii, ludźmi pozbawianymi podmiotowości. Wyniki badań oraz codzienne obserwacje wskazują, że dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym, doświadcza ponad 1/3 osób 60+. Ponad 1/4 osób 60+ doświadcza go w formie instytucjonalnej dyskryminacji (badania własne Forum 4 Czerwca przeprowadzone w 2021/2022).

Warsztat realizowany jest w ramach projektu "Twoje słowa. Moja godność" finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, realizowanego na terenie woj. łódzkiego i podlaskiego od listopada 2022 r. do kwietnia 2024 r. Wartość projektu 102159,58 euro.

Projekt „Twoje słowa. Moja godność” jest kontynuacją pierwszego w Polsce projektu podejmującego problem dziadurzenia „Język wobec starości – szacunek w praktyce”.

Realizator projektu:

Stowarzyszenie „Forum 4 Czerwca” z siedzibą w Ksawerowie (woj. łódzkie) działa od 2016 roku i specjalizuje się w realizacji programów edukacyjno-aktywizujących kierowanych do osób starszych z obszarów wiejskich i małomiasteczkowych, w których bezpośredni udział wzięło ponad 1000 osób starszych. Jako pierwsze podjęło problematykę przeciwdziałania dyskryminacji osób starszych w obszarze komunikowania się i rozpoczęło przeciwdziałanie dziadurzeniu.

Partner:

Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” z siedzibą w Hajnówce (woj. podlaskie) działa od 2004 roku. Celem działalności stowarzyszenia jest artystyczna i edukacyjna praca włączająca społeczność w celu artystycznej i społecznej edukacji, rozwijania świadomości ludzi i utrzymania przy życiu zagrożonych lub nowopowstałych wartości kultury. Największe projekty to: „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury", Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep i A3Teatr.

Więcej informacji na temat dziadurzenia na: www.4czerwca.org  www.dziadurzenie.org
Facebook: Forum 4 Czerwca / Dziadurzenie – polub nas i obserwuj nasze działania

{"register":{"columns":[]}}