W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W powiecie odbyła się III Konferencja dotyczącą przeciwdziałania przemocy domowej

29.09.2023

Widok z rzutnika ekranu - tytuł konferencji, obok tytułu trzy rysunki dzieci o tematyce "stop przemocy"

Przemoc - choć nie zawsze boli fizycznie, każdy jej przejaw zostawia głęboki ślad w psychice, niszcząc poczucie wartości, godności i zaufanie. Najtrudniejszym w przeciwdziałaniu temu zjawisku jest fakt, że choć przemoc jest wszechobecna - nadal pozostaje tematem tabu. Zawoalowana w społeczne konwenanse, w którym to ofiara czuje lęk przed przeciwstawianiem się oprawcy, obawia się społecznego ostracyzmu i napiętnowania. Nie bójmy się reagować - bo tylko zdecydowane działanie potrafi zahamować przemoc. Tym bardziej, gdy pomocy potrzebuje dziecko…

„Bezpieczeństwo dziecka” – to temat III Konferencji dot. przeciwdziałania przemocy domowej, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce (PCPR) 28 września 2023 r. Na zaproszenie dyrekcji PCPR odpowiedzieli przedstawiciele rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej z Powiatu Hajnowskiego, ośrodków pomocy społecznej, Rady Powiatu Hajnowskiego zespołów interdyscyplinarnych, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i uzależnień, przedstawicieli oświaty, szkół ponadpodstawowych, podstawowych, przedszkoli, żłobków, przedstawicieli sądu, przedstawicieli urzędów, służby zdrowia,  instytucji i organizacji współpracujących z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej; łącznie w konferencji wzięło udział 77 osób.

Konferencja jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Przypomnijmy, od 22 czerwca 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej, które nadają nowy charakter funkcjonowaniu zespołów i grup pracujących w obszarze przeciwdziałania tej przemocy. W szczególności zmienione zostały przepisy dotyczące samej procedury „Niebieskie Karty”, a także rozwiązań mających służyć poprawie sytuacji osób dotkniętych przemocą.

Przede wszystkim przepisy, które weszły w życie, zmieniają terminologię stosowaną w ustawie – pojęcie przemocy w rodzinie zostało zastąpione przemocą domową. Choć dla laika na pozór nic się nie zmieniło, dla systemu przeciwdziałania przemocy, dla przedstawicieli służb i pomocy społecznej, którzy pracują w tym systemie, zmiana definicji pozwala skutecznie i adekwatnie reagować. Bo za prawniczą i administracyjną terminologią kryją się ból, cierpienie i krzywda... Przemoc wobec dziecka to temat, który dotyka szczególnie – bo cierpi bezbronna istota, która nie potrafi i nie może obronić się sama. Właściwa reakcja instytucji pomocy społecznej i służb mundurowych rzutuje na funkcjonowanie i rozwój dziecka w społeczeństwie.

Konferencja stała się platformą współpracy i wymiany doświadczeń przedstawicieli instytucji i służb, zaangażowanych w system przeciwdziałania przemocy. Swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniem podzielili się prelegenci:

  • Pani Barbara Świętochowska, Sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z III Wydziału Rodzinny i Nieletnich, która w swoim wykładzie mówiła o roli relacji dziecka z rodzicami, rodziców z placówkami pomocy społecznej;
  • mł. asp. Agata Kalinowska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przybliżyła skalę zjawiska przemocy domowej w regionie
  • Pani Monika Makarewicz-Pleskowicz Psycholog Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce opowiedziała jak rozpoznać przemoc wobec dzieci;
  • Pani Aneta Stachera - Ppedagog, Koordynator Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej "Psychologija" w Hajnówce przybliżyła tematykę zaniedbania wychowawczego jako przejawu przemocy wobec dzieci.

Rozmowy krążyły także wokół rozwiązań mających na celu wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy, Pani sędzia Barbara Świętochowska poddała pod rozwagę możliwość wprowadzenia dyżurów nocnych w MOPSach. Z kolei Dyrektor PCPR w Hajnówce Pani Jolanta Prusinowska przypomniała o rekrutacji do Programu oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w Powiecie Hajnowskim. Program  realizowany jest w formie spotkań grupowych i indywidualnych, w Powiecie Hajnowskim pierwszy nabór startuje już w październiku br.

Realizatorem Programu jest: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 10A, 17-200 Hajnówka, udział w programie jest bezpłatny. Informacji dot. udziału w Programie udziela Pracownik Socjalny Centrum od poniedziałku do piątku, w godzinach: 08.00 - 15.00, nr telefonu: 85 6823642; 85 8767478.

Tematyka konferencji, ogromne zainteresowanie wydarzeniem ze strony przedstawicieli oświaty, pomocy społecznej i służb mundurowych wskazuje, że takie inicjatywy są potrzebne. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jolanta Prusinowska składa podziękowania wszystkim Prelegentom, a także szczególne podziękowania: Pani Krystynie Dackiewicz koordynującej pracę Domu Dziecka im. Haliny Kopalińskiej w Białowieży i wychowawcom tejże Placówki, Koordynatorom Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Pracownikowi Socjalnemu oraz Informatykowi PCPR w Hajnówce.

Katarzyna Miszczuk

PS. Nie wiesz gdzie szukać pomocy? Zajrzyj do "Bazy teleadresowej podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc” opracowanej przez PCPR (link w materiałach)

Materiały

Informator – aktualizacja Bazy teleadresowej podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie powiat hajnowski i 2023

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}