W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W II LO z DNJB powstało nowoczesna Przyrodnicze Centrum Edukacyjne

26.05.2022

Hajnowskie szkoły średni - COOL Schools!

Monitor interaktywny

logotypy programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Na lekcji biologii w Białorusie nie powieje nudą! W ramach transgranicznego projektu „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”, realizowanego z Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, w szkole powstało nowoczesne Przyrodnicze Centrum Edukacyjne, prezentujące bogactwo bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej, roli roślin na życiu człowieka oraz zasady ochrony przyrody. Oficjalne otwarcie Centrum miało miejsce podczas uroczystego podsumowania projektu 23 maja br.

Jest to miejsce popularyzacji wiedzy o przyrodzie i jej roli w życiu człowieka oraz w naszej rodzimej tradycji, kulturze i obrzędowości. Materiały dydaktyczne – zielniki, grę edukacyjną „Nasza przyrodnicza skarbnica” oraz  prezentacje tematyczne nt. roślin, ich ochrony oraz wykorzystywania przez człowieka w kulturze i codziennym życiu - w kuchni czy w medycynie, opracowali uczniowie zaangażowani w realizację projektu.

Centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt służący dydaktyce – na początek w lutym br. w pracowni biologicznej zamontowano nowoczesny monitor interaktywny. W połączeniu z kamerą zajęcia są jeszcze ciekawsze! Następnie zakupiono kamerę do mikroskopu stereoskopowego, wskaźniki laserowe, cyfrowy rejestrator dźwięku, aparat fotograficzny z funkcją wideo, a z myślą o zajęciach w terenie – mikroskop terenowy oraz  teczki z artykułami papierniczymi do pracy. Całość uzupełnia system ekspozycyjny  X- banerów prezentujących przyrodniczo – kulturowe bogactwo flory Puszczy Białowieskiej

Przyrodnicze Centrum Edukacyjne stanowi kompendium wiedzy zgromadzonej przez społeczność szkolną w czasie realizacji projektu, które będzie służyć kolejnym pokoleniom uczniów. Bo – jak deklaruje społeczność szkolna - choć kończy się projekt, nie kończy się aktywność społeczności szkolnej na niwie edukacji przyrodniczej.  Szkoła planuje zajęcia dla uczniów liceum oraz uczniów z innych szkół naszego powiatu.
Centrum poszerzyło i tak nowoczesne zaplecze dydaktyczne szkoły – w Białorusie tablice multimedialne, rzutnik i wifi w salach lekcyjnych to standard. Szkoła dysponuje także zapleczem laboratoryjnym – w pracowniach: fizycznej, chemicznej oraz szkolnym laboratorium uczniowie przeprowadzają swoje pierwsze doświadczenia, eksperymentując z chemią i fizyką (spokojnie, ofiar nie ma :)). Z kolei w pracowni biologicznej na każdym biurku stoi profesjonalny mikroskop. Ucząc się w Białorusie lekcji nie spędzicie 45 minut nosem w książce! Rekrutacja trwa, więcej o walorach szkoły (a tych placówka ma całkiem sporo😊)w naszym „Informatorzy 8klasisty”.

Katarzyna Miszczuk

_______________________

Nazwa projektu: Przyrodnicza skarbnica ponad granicami.
Czas trwania: 11 miesięcy
Projekt pt. „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami” jest współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, Cel tematyczny: Dziedzictwo, Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego.
Celem projektu jest podniesienie świadomości potrzeby ochrony i zachowania cennych zagrożonych gatunków roślin występujących na terenie Puszczy Białowieskiej i na Polesiu.
Strona projektu: https://www.bpn.com.pl/images/stories/opisy/edukacja/projekt/index.html
Projekt realizowany w partnerstwie: PL-BY
Beneficjentem wiodącym jest Białowieski Park Narodowy
Partnerzy projektu:

  • II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce
  • Powiat Hajnowski.
  • Lokalny Środowiskowy Fundusz „Rezerwaty Obwodu Brzeskiego”
  • Państwowa Instytucja Edukacji „Średnia Szkoła nr 3 m. Pińska”
  • Departament Edukacji Miasta Pińsk

Całkowita wartość projektu:  66 768,00 €
Kwota dofinansowania   59 968,76 €

Materiały

Hajnowskie szkoły średnie – COOL SCHOOLS! Rekrutacja 2022/2023 rusza!

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}