W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W „Białorusie” bez zmian – dużo projektów i inicjatyw!

17.10.2023

W popularnym Białorusie sporo się dzieje za sprawą realizacji kolejnych projektów! Nie brakuje integracyjnych działań, kulturowych przeżyć, nauki społeczeństwa obywatelskiego i współpracy w grupie. II LO z DJNB szlifuje przyszłe kadry regionu i kraju na wysokim poziomie!

Prezentacja założeń szkolnego budżetu partycypacyjnego

Promocja (wielo)kultury pograniczna i budowa więzi

Wraz pierwszymi opadającymi jesiennymi liśćmi młodzież liceum zakończyła działania w ramach projektu "Kultura łączy". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura, którego Operatorem Regionalnym jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku (Bardzo Młoda Kultura edycji 2023-2025 to program dotacyjny Narodowe Centrum Kultury III edycja).

Młodzież poznawała kulturową różnorodność, a tym samym poszerzała swoje horyzonty – myślowe i tożsamości poprzez naukę tańców białoruskich: ojra- ojra i lawonicha czy poznanie ludowego wzornictwa (które nawiasem mówiąc, zwojowało szkolną modę! Koszulki z motywami tradycyjnymi i nowoczesnym, wkomponowane we wspólny wzór, są chętnie noszone przez uczniów i nauczycieli).

Piękną pamiątką po wspólnie spędzonym czasie jest mural wykonany w przestrzeni szkoły, który uczniowie wykonali samodzielnie pod okiem artysty Mirosława Zdrajkowskiego. Za sprawą projektu młodzież mogła uczyć się otwartości na różnorodność kultur w Województwie Podlaskim, podnieść swoje kompetencje społeczne oraz zbudować relacje rówieśnicze.

Choć projekt "Kultura łączy" dobiegł końca, dzięki aktywności społeczności szkolnej „Tradycje przodków są wciąż żywe”. To tytuł kolejnej inicjatywy, która będzie realizowana w szkole także w bieżącym roku szkolnym. Uczestnicy projektu mieli okazję przypomnieć sobie technikę tkactwa, a przed nimi warsztaty własnoręcznie tworzonych ozdób ze słomy (wiecie czym są pająki?) i gwiazdy kolędniczej. Przy okazji zajęć młodzież przekona się, że białoruskie wzornictwo nie musi być „passe” i można je wkomponować we współczesną sztukę użytkową.  

Za sprawą takich inicjatyw, szkoła jest ważnym ośrodkiem promocji wielokulturowych tradycji hajnowszczyzny, a to, co czyni ją wyjątkową, to nauka języka mniejszości.

Poza kulturą – integracja

W realizacji projektów biorą udział także uczniowie klas pierwszych - starsi uczniowi chętnie włączają do działań tych młodszych, budując rówieśnicze więzi i poczucie wspólnoty. "Młodzież młodzieży" to projekt realizowany przez młodzież liceum na rzecz swoich rówieśników. W ramach działania wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w wyjeździe edukacyjno- integracyjnym kolejką leśną do miejscowości Topiło.

Wyjazd był poprzedzony długimi przygotowaniami. Uczniowie starszych klas sami zorganizowali wyjazd -  przygotowali przypinki z logo liceum, zrobili zakupy dla wszystkich uczestników wyjazdu oraz przyrządzili poczęstunek podczas ogniska. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka młodzież uczestniczyła w edukacji na świeżym powietrzu korzystając z jesiennych promieni słońca. Kiełbaski i pianki nad Jeziorem Topiło smakowały wyśmienicie.

Działanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Program został objęty patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej. Operatorami projekty są Instytut Suwerennej oraz Organizacja aktywna Active Go.

Choć działania projektowe skupiały się wokół wyjazdu, wartości dodane przedsięwzięcia to nie tylko fajne wspomnienia. Realizacja projektu przyczyniła się do rozwoju umiejętności pracy w zespole, planowania, komunikacji oraz otwartości na potrzeby innych.

Wycieczka nie udała by się gdyby nie zaangażowanie uczniów w działania Samorządu Szkolnego oraz współpraca ze Stowarzyszeniem Nasza Szkoła.

Szkolny budżet partycypacyjny po raz kolejny - nauka kompetencji społecznych w nowej odsłonie

Poprzez realizację grantów, szkoła uczy umiejętności niezbędnych w życiu zawodowym. Dotychczasowe doświadczenia przydadzą się uczniom przy wdrażaniu szkolnego budżetu partycypacyjnego. Oficjalnie rozpoczynamy drugą edycję! Tym razem społeczność szkolna wybierze 2 projekty za łączną kwotę 6000zł. Pierwsze przymiarki już za uczniami. Pomysły już są, do 27 października można składać projekty. Cały proces wdrażania budżetu – od pisania wniosków, publiczną prezentację pomysłów a następnie przeprowadzenie wyborów, jest realizowany przez społeczność szkolną. Młodzież bardzo się zaangażowała!

Szkolny Budżet Partycypacyjny po raz kolejny jest realizowany dzięki Stowarzyszeniu Nasza Szkoła i funduszom z Fundacji Stocznia.

W szkole jak zwykle sporo się dzieje!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}