W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Unowocześniamy ofertę dydaktyczną hajnowskich szkół średnich!

14.12.2022

W II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce uczniowie będą się uczyć robotyki, grafiki i programowania. W technikum zaś montażu urządzeń OZE.

Prototypy OZE

logotypy funduszy norweskich oraz miasta Hajnówka

Autorski program nauczania do zajęć dodatkowych z informatyki w ramach projektu „Hajnówka odnowa – zielona transformacja” dla przedmiotów: robotyka, grafika komputerowa oraz programowanie zaawansowane jest już prawie gotowy. Trwają też zakupy pomocy dydaktycznych do nauczania tych przedmiotów. Szkoła otrzyma m.in. dodatkowe komputery, zestawy edukacyjne z robotem i tablety graficzne, a także interaktywny monitor. Zajęcia rozpoczną się w drugim semestrze roku szkolnego 2022/23. Z kolei nowego przedmiotu „montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”  w technikum uczniowie zaczną się uczyć w kolejnym roku szkolnym.

Zajęcia w obu szkołach to kolejne przedsięwzięcia projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”. Realizuje je Powiat Hajnowski ze wsparciem merytorycznym Politechniki Białostockiej.

– W tej chwili trwają zakupy pomocy dydaktycznych, które uzupełnią wyposażenie pracowni w II LO z DNJB – informuje Nina Łukasik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w starostwie. – Dobiegają też końca prace nad programem nauczania. Przekażemy go do zaopiniowania politechnice.

Zajęcia obejmą w sumie 60 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Grupa z I klasy będzie uczyć się robotyki, w II klasie będzie grafika, a w III programowanie. W bieżącym roku szkolnym zajęcia te będą pilotażem.  Mamy  nadzieję, że zostaną pozytywnie zaopiniowane prze uczniów i zostaną w szkole na stałe. To propozycja głównie dla uczniów uczących się  informatyki na poziomie rozszerzonym, ale też dla chętnych.

– Projekt został przedstawiony uczniom i rodzicom – mówi Nina Łukasik. - Wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów.

Te będą odbywały się raz w tygodniu, po dwie godziny. Tajniki robotyki, grafiki i programowania młodzi będą poznawać w nowocześnie wyposażonej pracowni. W ramach projektu do szkoły trafią: dwa dodatkowe komputery (żeby każdy z 20-osobowej grupy miał swoje stanowisko pracy), zestawy edukacyjne z robotem do samodzielnego złożenia (po jednym dla każdego uczestnika), tablety graficzne, wizualizer biurkowy (żeby to, co robi nauczyciel każdy z uczniów widział na swoim ekranie) oraz interaktywny monitor dotykowy.

To jednak nie koniec nowości edukacyjnych w szkołach. W technikum na kierunku budowlanym uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie montażu i uruchamiania systemów energetyki odnawialnej.

– Szkoła wprowadziła do szkolnego planu nauczania przedmiot dotyczący montażu i uruchamiania  urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – wyjaśnia naczelnik Wydziału Spraw Społecznych. – Nauka tego przedmiotu rozpocznie się  w roku szkolnym 2023/2024.

Analogicznie do projektu w II Liceum Ogólnokształcącym powstanie autorski program nauczania ze wsparciem Politechniki Białostockiej. Starostwo przymierza się także do wyposażenia pracowni. Natomiast nauczyciele szkoły nabywają kwalifikacje do nauczania przedmiotu na studiach podyplomowych. Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych poszukując inspiracji do stworzenia nowej pracowni nawiązali współpracę z  Technikum Budowlano-Geodezyjnym w Białymstoku. Podczas  wizyty studyjnej dyrekcja oraz nauczyciele tej placówki podzielili się z naszymi nauczycielami swoim doświadczeniem.

– Zobaczyliśmy, jak ta pracownia funkcjonuje, jakie wyposażenie posiada szkoła. To nam pozwoli  przygotować się do przetargu na zakup sprzętu do nowej pracowni OZE. Przetarg planujemy ogłosić  na początku przyszłego roku – mówi Nina Łukasik.

Herb Powiatu Hajnowskiego - na zielono - żółtym tle żubr i dwa świerki

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}