W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce zdobywają dodatkowe umiejętności

13.01.2022

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych skorzystają z kursów kwalifikacyjnych oraz nauczą się obsługi specjalistycznych programów ITC – a to wszystko za darmo! Od 2021 r. szkoła realizuje wieloetapowy projekt pn. „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego szkoły - II edycja".

2,1 mln zł na podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce

logotypy projektu: Fundusze Europejskie Program Regionalny, logo Województwa Podlaskiego, Flaga Unii Europejskiej


Kto powiedział, że nauka zawodu to nudna i sucha teoria? Nie w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce! Aktywność szkoły w zakresie pozyskiwania funduszy umożliwia uczniom już na etapie nauki systematycznie uzupełniać najważniejszej rubryki w CV: doświadczenie zawodowe i umiejętności. Szeroki wachlarz możliwości: praktyki, płatne staże, wyjazdy studyjne, stypendia, specjalistyczne szkolenia w zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach (szkoła współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami z regionu!), w drugim semestrze roku szkolnego urozmaicą zajęcia w ramach kursów zawodowych!

Przyszli technicy już na etapie nauki w szkole średniej będą mogli podszkolić swoje umiejętności IT poprzez udział w laboratorium technologii informacyjno-komunikacyjnym (ICT) – w ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia w czterech obszarach ICT. Podczas czterdziestogodzinnych zajęć uczniowie poznają tajniki tworzenia stron www, skorzystają z szansy poznania podstaw programistki: zasad projektowania wspomaganego komputerowo podczas zajęć laboratorium CAD/CAM oraz tworzenia modeli 3D w ramach laboratorium SOLID EDGE (budowlańcy wiedzą o co chodzi :)). Odbędzie się również laboratorium SYMFONIA MAGAZYN (coś dla logistyków). Również trwa rekrutacja do kursów CorelDraw, Photoshop, i oprogramowania CNC. Zajęcia ruszają w lutym br.

O tym, że znajomość programowania i obsługa specjalistycznych programów w dzisiejszym, zinformatyzowanym świecie, to cenne atuty, specjalnie nie trzeba nikogo przekonywać. O konieczności zdobywania dodatkowych kwalifikacji także - w przyszłym semestrze szkoła planuje organizację kursów zawodowych. Do wyboru: spawacz TIG. MIC/MAG, Technospeed i moduł kontrolny z rozliczeniem pracy kierowcy, kosztorysowanie w procesie budowlanym, potrawy kuchni regionalnej, obsługa i organizacja przyjęć z elementami cateringu, carving i dekoracja potraw.  W mijającym tygodniu (10-11.01.2022) 20. uczniów (podzielonych na dwie, dziesięcioosobowe grupy) zakończyło kurs wózka jezdniowego – a zajęcia praktyczne udowodniły, że dziewczyny radzą sobie nie gorzej od chłopaków! :)

W realiach rynkowych, udział w kursach kwalifikacyjnych, przewidzianych do realizacji w ramach projektu, kosztują krocie – uczniowie szkoły uczestniczą we wszystkich zajęciach nieodpłatnie.  Co ważne – każdy uczeń bez względu na wybrany kierunek może wziąć udział w dowolnym kursie/laboratorium:

Zajęcia w kursach nie są dedykowane wybranym zawodom: przykładowo uczennice technikum logistycznego z powodzeniem mogą wziąć udział w szkoleniu z zakresu dekoracji potraw lub innych, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Nie ma też limitu udziału w kursach – uczeń może wziąć udział w kilku wybranych, o ile pozwoli mu na to czas – tłumaczy Dyrektor ZSZ w Hajnówce Mirosława Szpilko.

Szkoła robi wiele, by jak najlepiej przygotować uczniów do pracy w wybranym zawodzie. W ramach projektu zorganizowane zostaną także dodatkowe zajęcia poradnictwa zawodowego, zajęcia przedmiotowe, płatne staże, ponadto placówka wyposaży pracownie praktycznej nauki zawodu. Poza projektem, dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz intensywnej współpracy z przedsiębiorcami, uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce jeszcze w trakcie nauki w technikum mają możliwość poznania realiów pracy w wybranej branży, a przy okazji zarobić pierwsze pieniądze i poznać kawałek świata – także dzięki realizacji projektów w ramach programu ERASMUS+ (na horyzoncie rysuje się nowa inicjatywa :P). W planach pozostaje aktywacja kierunku mechanicznego z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

Swoje kompetencje podnoszą także nauczyciele zawodów – w ramach II edycji projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego…” , jak również w wyniku realizacji kolejnej inicjatywy - projektu „PRAKTYCY” , gdzie zaplanowano praktyki w białostockich przedsiębiorstwach (więcej szczegółów niebawem).

Nauka w technikum dostarcza wielu korzyści – młody człowiek ma możliwość kontynuacji edukacji na studiach, jednocześnie posiadając zawód. Ale nauka w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce opłaca się jeszcze bardziej – ze względu na szerokie możliwości rozwoju! O kolejnych działaniach będziemy informować.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}