W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie ZSZ w Hajnówce z nowymi umiejętnościami! Szkoła organizuje specjalistyczne kursy

20.05.2022

Nauka w technikum popłaca – zwłaszcza w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce! W bieżącym roku szkolnym uczniowie biorą udział w kursach kwalifikacyjnych oraz uczą się obsługi specjalistycznych programów ITC – a to wszystko za darmo! Od 2021 r. szkoła realizuje wieloetapowy projekt pn. „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego szkoły - II edycja".

Potrawy przygotowane do degustacji przy nakrytym stole

logotypy projektu

Projekt ma na celu wsparcie rozwoju zawodowego 200 uczniów poprzez uzyskanie dodatkowych kompetencji i kwalifikacji, a w ramach staży i doradztwa edukacyjnego – także nabycie wiedzy o współczesnym rynku pracy.  W okresie wakacyjnym poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, grupa 51 uczniów z technikum odbyła płatne staże w przedsiębiorstwach i instytucjach z terenu Województwa Podlaskiego. Uczniowie klas II, III i IV wszystkich profili technikum podjęli pracę zarobkową w firmach o działalności zgodnej z wybranym kierunkiem edukacji. W stażach zawodowych brali udział również nauczyciele. A w trakcie roku szkolnego najlepsi uczniowie otrzymują stypendium w kwocie 500 zł z kolei każdy zainteresowany może wziąć udział w specjalistycznych kursach zawodowych, które w warunkach rynkowych kosztują krocie, a w szkole organizowane są bezpłatnie.

Aktualnie trwają kursy spawacza TIG i MIG/MAG – przyszli spawacze nabędą uprawnienia jeszcze przed wakacjami. Z kolei młodzi kucharze mają okazję podszlifować umiejętności w trakcie szkoleń: potrawy kuchni regionalnej, carving i dekoracja potraw oraz obsługa i organizacja przyjęć z elementami cateringu. Próbka umiejętności naszych uczniów w galerii – jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności z pewnością zostaną wykorzystane w praktyce. Takie kulinarne talenty nie mogą się zmarnować!😊 Zajęcia miały miejsce w szkolnej pracowni, a ich efekty były równie smakowite, co piękne.

Zainteresowani uczniowie ukończyli także kurs Photoshop, trwa jeszcze CorelDraw. A w przyszłym tygodniu rusza laboratorium Symfonia Magazyn – coś dla młodych logistyków. Wyżej wymienione szkolenia, kursy i laboratoria to nadal nie wszystko – przyszłych logistyków z pewnością zainteresuje również szkolenie Technospeed i moduł kontrolny z rozliczeniem czasu pracy kierowcy, z kolei informatyków - laboratorium tworzenia stron www. W ramach projektu młodzi budowlańcy wezmą udział w laboratorium CADCAM, SOLID EDGE oraz szkoleniu z kosztorysowania w procesie budowalnym; przyszli mechanicy – w kursie oprogramowania CNC. Każdy z kursów trwa 40h, co daje gwarancję solidnego przygotowania z danej dziedziny. Absolwenci szkoły wejdą na rynek pracy z bagażem doświadczenia i umiejętnościami – potwierdzanymi stosownym dokumentem.

Szkoła robi wiele, by jak najlepiej przygotować uczniów do pracy w wybranym zawodzie. W ramach projektu organizowane były także dodatkowe zajęcia poradnictwa zawodowego, trwają zajęcia przedmiotowe i językowe, ponadto placówka wyposaży pracownie praktycznej nauki zawodu. Poza projektem, dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz intensywnej współpracy z przedsiębiorcami, uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce jeszcze w trakcie nauki w technikum mają możliwość poznania realiów pracy w wybranej branży, a przy okazji zarobić pierwsze pieniądze i poznać kawałek świata – także dzięki realizacji projektów w ramach programu ERASMUS+ (na horyzoncie rysuje się nowa inicjatywa :P). W planach pozostaje aktywacja kierunku mechanicznego z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Bo kto powiedział, że nauka zawodu to nudna i sucha teoria? Nie w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce! Aktywność szkoły w zakresie pozyskiwania funduszy umożliwia uczniom już na etapie nauki systematycznie uzupełniać najważniejszej rubryki w CV: doświadczenie zawodowe i umiejętności. Szeroki wachlarz możliwości: praktyki, płatne staże, wyjazdy studyjne, stypendia, specjalistyczne szkolenia w zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach (szkoła współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami z regionu!)i kursy umiejętności. Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 trwa!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}