W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych zdobywają zawodowe doświadczenie

07.10.2021

Uczniowie technikum z Powiatu Hajnowskiego mają możliwość podjęcia płatnych staży.

2,1 mln zł na podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce

trzy loga: Funduszy Europejskich Program Regionalny, herb Województwa Podlaskiego, flaga Unii Europejskich Europejskiego Funduszu Społecznego

We współczesnych realiach rynku pracy doświadczenie zawodowe jest równie ważne co wykształcenie. Umiejętności praktyczne to najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doskonale rozumie to dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce – uczniowie już na etapie nauki w szkole poznają realia rynku pracy, mają kontakt z przedsiębiorcami oraz możliwość zarobku pierwszych własnych pieniędzy – w kraju i za granicą.

Płante staże - sposobem na zdobycie cennego doświadczenia

W ramach realizacji ramach projektu  „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego   w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwojowego Szkoły – II edycja”, w wakacje poprzedzające rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, grupa 51 uczniów z technikum odbyła płatne staże w przedsiębiorstwach i instytucjach z terenu Województwa Podlaskiego. Uczniowie klas II, III i IV wszystkich profili technikum podjęli pracę zarobkową w firmach o działalności zgodnej z wybranym kierunkiem edukacji. Lokale gastronomiczne, hotele, firmy transportowe, budowlane, zakłady mechaniczne, administracja publiczna – nasi uczniowie znaleźli zatrudnianie w 38 różnych podmiotach. Tym samym przyszli technicy jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej mogą się pochwalić doświadczeniem i praktyczną wiedzą w wybranym zawodzie! Poza wypełnieniem najważniejszej rubryki w CV (doświadczenie zawodowe), uczniowie zarobili  swoje pierwsze pieniądze – kwota wynagrodzenia jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ każdy uczeń otrzymał 2200 zł! A nabyta wiedza i praktyczna nauka zawodu z pewnością ułatwią im przyszły start na rynku pracy.

Inne działania szkoły na rzecz wspierania uczniów

Uczniowie hajnowskiego technikum mają okazję poznawać tajniki wybranego zawodu nie tylko podczas wakacyjnych praktyk – szkoła na stałe współpracuje z czołowymi przedsiębiorstwami z regionu. W ramach tego odbywają praktyki, stacjonarne i wyjazdowe lekcje, a najlepsi uczniowie otrzymują stypendia ufundowane przez zaprzyjaźnione przedsiębiorstwa. O owocnej współpracy z przedsiębiorcami więcej następnym razem; pozostając w temacie projektowych staży dopowiemy, że to jedna z wielu form wsparcia uczniów z szerokiego katalogu zadań, przewidzianych w ramach realizacji projektu. Szkoła zorganizuje dodatkowe zajęcia przedmiotowe, zajęcia z doradztwa zawodowego, kursy kwalifikacyjne (m.in. kosztorysowania w procesie budowlanym, spawacza TIG i MIG, programowanie CNC) oraz specjalistyczne kursy IT. Ponadto w ramach projektu zostanie doposażona baza dydaktyczna technikum w celu stworzenia warunków nauki zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej dla zawodów technik budownictwa, technik mechanik, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych. Przedsięwzięcie będzie realizowane do 31.08.2023 r., jego wartość to 2 113 979,22 zł. Z działań skorzysta 200 uczniów oraz 9 nauczycieli.

Zespół Szkół Zawodowych może pochwalić się ponad 100letnim doświadczeniem, a wiedza, troska o dobro uczniów i profesjonalizm dyrekcji oraz kadry pedagogicznej procentuje: młodzież z powiatu hajnowskiego kształci się w popularnych zawodach, poznaje realia regionalnego i europejskiego rynku pracy, ma zapewnione warunki do rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji. Więcej informacji z życia szkoły wkrótce!
Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}