W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie z hajnowskich szkół średnich uczą się robić biznes w Hajnówce!

29.11.2022

Stawiamy na przedsiębiorczość! Uczniowie hajnowskich szkół średnich poznali „przedsiębiorczość od kuchni” w ramach Młodzieżowej Akademii Biznesu, a teraz tworzą swój pierwszy biznesplan! Stawką są: rozwój kreatywności, nagrody pieniężne, a w przyszłości – być może nowe miejsca pracy!

Konkurs "Mój pomysł na biznes w Hajnówce". Czas obudzić ducha przedsiębiorczości

logotypy funduszy norweskich oraz miasta Hajnówka

Miasto Hajnówka w ramach realizacji projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja”, realizowanego z funduszy norweskich i budżetu państwa, wdraża innowacyjny program rozwoju miasta. Jednym z kierunków jest rozwój przedsiębiorczości. Jako że Powiat Hajnowski jest partnerem w projekcie, działania objęły młodzież z wszystkich hajnowskich szkół średnich, dla których samorząd jest organem prowadzącym. Uczniowie, którzy zainteresowali się udziałem w projekcie, mają za sobą zajęcia w ramach „Młodzieżowej Akademii Biznesu”, podczas których specjaliści z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego przedstawili prawne i formalne aspekty założenia i prowadzenia biznesu. Tematem przewodnim szkoleń było samo tworzenie biznesplanu – uczniowie dowiedzieli się, jakie aspekty – finansowe, promocyjne, prawne i organizacyjne, należy wziąć pod uwagę, projektując założenia działalności na własny rachunek. By im w tym pomóc, w ramach Akademii odbyły się również dwa spotkania z przedsiębiorcami, dzięki czemu młodzi adepci biznesu mogli skonfrontować swoje pomysły u źródła oraz poznać realia prowadzenia biznesu od praktycznej strony.  

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości wśród uczniów hajnowskich szkół. Chcielibyśmy ich przekonać, że założenie własnego biznesu może być dobrym sposobem na osiągnięcie sukcesu zawodowego i pozostanie w mieście po zakończeniu nauki. Szczególnie zależy nam na tym, by konkursowe biznesplany były związane z lokalnymi zasobami i potencjałem regionu, czyli tym wszystkim, co nas wyróżnia od innych miast.

Magdalena Chirko, kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miasta Hajnówka, liderka projektu.

Wiedza – zarówno ta czysto teoretyczna, wyniesiona ze szkoleń, jak i  praktyczna, nabyta podczas spotkań z hajnowskimi przedsiębiorcami, z pewnością przyda się przy tworzeniu biznesplanu. „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” – to temat przewodni konkursu. Aktualnie młodzież pracuje nad swoimi biznesplanami, termin przedłożenia prac mija 5 grudnia. Najlepsi otrzymają nagrody finansowe, w wysokości 3000 - 1000 zł, dodatkowo autorzy najlepszej pracy będą mieli opłacony koszt testu Thomas International, który bada predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej.

Młodzieżowa Akademia Biznesu i konkurs na biznesplan wraz ze wsparciem szkoleniowo-doradczym realizowane są w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa. Przypomnijmy, gmina miejska Hajnówka pozyskała 3,5 mln euro z na realizację projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja” - wieloaspektowego przedsięwzięcia, którego wdrożenie docelowo zrewolucjonizuje kierunek rozwoju naszego miasta. Te zmiany dzieją się już! Edukacja, innowacyjność, przedsiębiorczość, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji lokalnych – tak w wielkim skrócie przedstawia się mapa obszarów działań.  

Sam model wdrażania projektu, jest również innowacyjny, bo oparty na partnerstwie publiczno – prywatnym - w realizację projektu zaangażowane są NGO, instytucje kultury, oświaty i biznesu, przy jednoczesnym angażowaniu społeczności lokalnej. Konkurs „MÓJ POMYSŁ NA BIZNES W HAJNÓWCE” organizowany jest przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Jednym z wielu partnerów w projekcie jest również Powiat Hajnowski. Śledźcie stronę projektu oraz nasze media, by być na bieżąco.

Katarzyna Miszczuk

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

Materiały

Strona projektu

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}