W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„TU NIE DZIADURZYMY!” komunikujemy się z osobami starszymi jak z dorosłymi, nie jak z dziećmi

18.03.2024

Plakat wiszący na ścianie korytarza w Starostwie - Tu nie dziadurzymy! Nie zwracamy się na "ty" lub "babciu", "dziadku" do osób starszych niespokrewnionych, nie używamy uproszczonego języka oraz niepotrzebnych zdrobnień typu "obiadek", "spacerek", nie używamy zwrowtów"niech weźmie", "niechusiądzie" tylko "proszę wziąć", "proszę usiąść", nie zwracamy się do osób starszych w liczbie mnogiej czyli "jak się czujemy?", nie ponaglamy osób starszych i nie przerwyamy im. Osoby starsze mają prawo do sowich wypowiedzi. Traktujemy osoby starsze z szacunkiem. Komunikujemy się z nimi jak z dorsłymi, a nie jak z dziećmi. Twoje słowa, moja godność. Dziadurzenie to protekcjonalny sposób zwracania się do osób starszych, który narusza ich godność - dlatego przyłączmy się do kampanii "Twoje słowa.Moja godność", której celem jest przeciwdziałanie dziadurzeniu.

Na białym tle logotypy Funduszu Norweskiego i nazwa projektu: Twoje słowa. Moja godność

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce podsumowano trwający ponad rok projekt „Twoje Słowa. Moja godność” adresowany do osób w wieku 60+ i osób pracujących z osobami starszymi. Celem projektu było przeciwdziałanie używaniu dziadurzenia (ang. elderspeak), tj. specyficznego i dyskryminującego osoby starsze języka.

Zaprezentowane wyniki raportu „Zjawisko dziadurzenia z perspektywy osób starszych” przygotowanego na podstawie badania przeprowadzonego w trakcie projektu, potwierdziły, że dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym. Osoby starsze, którym ten sposób komunikowania się nie odpowiada potrzebują wsparcia, by reagować. Potrzebne są teraz działania edukacyjne, by w świadomości społecznej dziadurzenie stało się zjawiskiem nieakceptowalnym. Raport dostępny będzie na www.dziadurzenie.org

Przeprowadzone działania (warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu komunikacji społecznej, praw człowieka oraz kampania społeczna) miały ograniczyć przyczyny i zmniejszyć skalę występowania zjawiska dziadurzenia – poprzez: uświadomienie jego negatywnych skutków dla społecznego funkcjonowania osób 60+, podniesienie kompetencji komunikacyjnych osób 60+ i nauczenie asertywnego reagowania na dziadurzenie. W 19 warsztatach edukacyjnych uczestniczyło 257 osób z powiatu hajnowskiego i bielskiego z 18 organizacji i instytucji, które stworzyły sieć pod hasłem „Tu nie dziadurzymy”.

Sieć tworzą:

  • Starostwo Powiatowe w Hajnówce
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Dzienny Dom Pobytu w Hajnówce
  • Komisja Spraw Społecznych Rady Powiatu Hajnowskiego:
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Hajnówce
  • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Hajnówce
  • Komeda Powiatowa Policji w Hajnówce
  • Park Wodny w Hajnówce
  • Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne
  • Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych
  • Ośrodek Opiekuńczy PKPS (Polski Komitet Pomocy Społecznej ) w Starzynie
  • Gminny Ośrodek Kultury w Orli
  • Urząd Gminy w Orli
  • Dzienny Dom Pobytu w Orli

Na zakończenie spotkania padła wzajemna deklaracja, osób uczestniczących i realizatorów projektu o chęci
i potrzebie kontynuowania działań na rzecz ochrony godności osób starszych. 

Projekt „Twoje słowa. Moja godność” sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizowany przez  Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” na terenie woj. łódzkiego i podlaskiego w terminie od listopada 2022 r. do kwietnia 2024 r.

Projekt realizują: Forum 4 Czerwca, Stowarzyszenie Pocztówka, Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}