W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Świąteczne śniadanie z uchodźcami z Ukrainy

26.04.2022

Tegoroczna Wielkanoc jest inna niż zwykle. W cieniu wojny i cierpienia my, mieszkańcy regionu, nie pozostajemy obojętni. Z inicjatywy duchownych kościoła prawosławnego pod przewodnictwem Biskupa Hajnowskiego Pawła i hajnowskich samorządowców - Starosty Hajnowskiego Andrzeja Skiepko i Burmistrza Hajnówki Jerzego Sirak w niedzielę 24.04.2022 w Hajnowski Dom Kultury odbyło się wspólne, wielkanocne śniadanie.

Biskup Hajnowski Paweł, Burmistrz Miasta Hajnówka i Starosta Hajnowski przy wspólnym stole

Przy wspólnym stole spotkali się duchowni obu kościołów, przedstawiciele lokalnych władz, radni miejscy oraz rodziny z Ukrainy, przebywające w Powiecie Hajnowskim - do wspólnego posiłku zasiadło blisko sto osób. Wśród łez wzruszenia, ciepłych słów, rozmów i modlitwy o pokój, w sercach uczestników zagościła świąteczna atmosfera, a najbardziej cieszyła radość w oczach dzieci.  Biskup Hajnowski Paweł przekazał zebranym symboliczne płatki róż przywiezione z Grobu Pańskiego w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie, z kolei samorządowcy ochoczo rozdawali najmłodszym słodkości od "wielkanocnego zajączka".

Symboliczne, wspólne śniadanie to więcej niż wyraz solidarności - zorganizowane w dniu najważniejszego liturgicznego święta, przypomina, że bliskość drugiego człowieka, zaangażowanie i empatia to "mały/wielki" cud, potrafiący zmienić rzeczywistość.

Doskonale pamiętam, gdy do naszego regionu przyjechały pierwsze rodziny z Ukrainy, pamiętam emocje, które nam wówczas towarzyszyły. Naszym obowiązkiem jest pomoc potrzebującym. Ogromnie się cieszę się z rozmiaru społecznej fali pomocy. Włączając się do organizacji wielkanocnego śniadania chcieliśmy podarować rozdzielonym ukraińskim rodzinom, zwłaszcza dzieciom, namiastkę świąt i wiary w lepszą przyszłość – mówi Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Mieszkańcy regionu otworzyli swoje domy i serca na uchodźców z Ukrainy. Na Facebook działają pomocowe grupy, zrzeszające ludzi chcących pomóc; organizacje pozarządowe, samorządy i społeczności szkolne organizują kiermasze i zbiórki na rzecz uchodźców. Działa powiatowy punkt zbiórki, z którego korzystają ukraińskie rodziny. Punkt, w którym gromadzona jest pomoc rzeczowa cały czas działa! Z kolei darowizny w formie środków finansowych można przekazywać na konto nr 08 2030 0045 1110 0000 0375 6480 – Hajnowskiego Stowarzyszenia "Sami Sobie" działającego przy MOPS Hajnówka z dopiskiem "POMOC UKRAINIE".

W regionie organizowane są kolejne inicjatywy mające służyć integracji i pomocy uchodźcom z Ukrainy. W kwietniu br. w hajnowskim Parku Wodnym odbyły się warsztaty malowania pisanek – była to oddolna inicjatywa grupy hajnowianek. Aktywnie działają również organizacje pozarządowe z naszego regionu – jedną z nich jest społeczny projekt stowarzyszenia Metamorphosis i Fundacji FUTURUM. Działania ukierunkowane na pomoc ukraińskim rodzinom obejmą Hajnówkę, Bielsk Podlaski, Orlę i Narewkę, w inicjatywę mają włączyć się lokalne samorządy.  Integracji będą służyć także wspólne spotkania i warsztaty, które od piątku 29 kwietnia będą organizowane przez powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Hajnówce.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}