W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Stawiamy na profesjonalizm kadr! W 2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce sporo się wydarzy!

27.01.2023

Nowe projekty, nowe przedmioty, płatne praktyki, kursy i szkolenia przedmiotowe, kolejne zagraniczne wyjazdy i zacieśniona współpraca z przedsiębiorcami – prezentujemy bogate plany szkoły na 2023 r. w zakresie kształcenia zawodowego. Zyskają uczniowie, którzy nabędą nowe umiejętności (potwierdzone odpowiednimi dokumentami), a tuż po szkole na rynek pracy wejdą z niemal gotowym CV!

Na tle grafiki prezentującej budynek ZSZ informacja o przyznaniu szkole tytułu "Orły edukacji" i Akredytacja Erasmusa

Wykształcenie techniczne to pewna przyszłość – raz, że uzyskane kwalifikacje w ramach wybranego zawodu potrwierdzone są certyfikatem, honorowanym w krajach Unii Europejskiej, dwa –  mając dyplom technika w kieszeni (i widoki na pracę), nic nie szkodzi na przeszkodzie, by kontynuować naukę na studiach wyższych. A gdy jeszcze na etapie nauki w szkole jest możliwość zarobienia swoich pierwszych pieniędzy, podnoszenia kwalifikacji, podróżowania czy staż za granicą, to oferta kształcenia jest więcej niż intersująca! Wbrew powszechnemu (mylnemu) przekonaniu, nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by zdobyć dobre wykształcenie, a w przyszłości pracę! Wiedzą o tym uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce (ZSZ), mający w pamięci niedawny wyjazd do Hiszpanii (szkoła realizuje Program Erasmus), uczestniczący w kursach kwalifikacyjnych, płatnych stażach lub ci otrzymujący stypendia, ufundowane przez zaprzyjaźnionych przedsiębiorców! Szkoła robi wiele, by jak najlepiej przygotować swoich uczniów do pełnienia ról zawodowych – od unowocześniania oferty dydaktycznej, przez współpracę z otoczeniem biznesowym i realizację projektów. Wielu projektów, uściślijmy – ZSZ jest lokalnym liderem wśród placówek oświatowych z regionu, biorąc pod uwagę liczbę przedsięwzięć, realizowanych przy współudziale funduszy krajowych i unijnych. Aktualnie jest to pięć projektów a plany na 2023 r. związane z ich realizacją wyglądają imponująco!  

Płatne staże i specjalistyczne kursy

W ramach projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwojowego Szkoły - II edycja” uczniowie nadal będą mogli wziąć udział specjalistycznych kursach, zakończonych certyfikatem uczestnictwa lub egzaminem państwowym. Dotąd zorganizowano kurs spawacza, operatora wózka widłowego, CNC, Photoshop, Corel Draw, organizacji cateringu, carving i dekoracji potraw, kuchni regionalnej, kursy z obsługi specjalistycznych programów wykorzystywanych w procesie budowalnym czy logistyce – w realiach rynkowych udział w nich kosztuje krocie (np. kurs operatora wózka widłowego – ponad 600 zł!), zaś szkoła umożliwiła swoim uczniom naukę za darmo! Tym samym absolwenci szkoły będą kończyć naukę (lub już ją ukończyli) posiadając kwalifikacje pożądane na rynku pracy. W 2023 r. szkoła zaplanowała kontynuację działań -  już w styczniu kolejnych 40 uczniów rozpocznie kurs operatora wózka widłowego. Na tym nie koniec – szkoła zapowiada zrealizowanie kolejnych edycji kursów kulinarnych, szkolenia Carving i dekoracja potraw, szkolenia z przyrządzania potraw kuchni regionalnej oraz obsługi i organizacji przyjęć z elementami organizacji cateringu.

Jednocześnie maturzyści mają okazję powtórzyć materiał w ramach dodatkowych zajęć przedmiotowych - w ramach projektu prowadzone są i będą dodatkowe lekcje z matematyki, języka polskiego i wybranych przedmiotów z rozszerzenia- wybór jest uzależniony od potrzeb uczniów. A latem 2023 r. kolejne 50 osób skorzysta z wakacyjnych staży zawodowych. Oczywiście płatnych – uczniowie nie tylko uzupełnią kolejny punkt w CV, ale również zarabiają swoje pierwsze pieniądze.

Liczba uczniów, którzy będą mieli możliwość skorzystania z płatnych staży, zwiększy się dzięki realizacja projektu „Praktycy” - w czasie wakacji uczniowie wszystkich klas technikum wyjadą na płatne staże zawodowe na cztery tygodnie do Białegostoku (wzorem roku ubiegłego, kiedy z tej opcji skorzystało 20 osób). A już teraz, podczas ferii zimowych, 7. uczniów technikum budowlanego i 7. z technikum żywienia brało udział w kursowej formie zajęć specjalistycznych w zakładach pracy w tym mieście. Możliwość praktycznej nauki zawodu w celach kształcenia będą mieli również nauczyciele zawodowi. Latem 2023 w stażach w białostockich firmach weźmie udział trzech pedagogów, a w listopadzie szkoła planuje wizytę studyjną nauczycieli w Hiszpanii – w ramach kontynuacji programu ERASMUS.  To pokłosie już rozpoczętych działań – w pierwszej edycji na przełomie listopada/grudnia 2022 wyjechała grupa 21 uczniów.

Współpraca z przedsiębiorcami daje efekty!

Obok projektów, szkoła stawia na współpracę z biznesem. Uczniowie jeszcze na etapie nauki poznają realia pracy w wybranym zawodzie od „kuchni” dzięki aktywnej współpracy szkoły z czołowymi przedsiębiorcami i instytucjami. PRONAR, Danwood, UNIHOUSE, Komenda Powiatowa Policji to główni partnerzy ZSZ. W ramach współpracy, uczniowie uczestniczą w wyjazdach przedmiotowych, odbywają praktyki i zajęcia. Już na etapie nauki włączani są w proces produkcji i nabywają specjalistyczną wiedzę. Najlepsi są objęci programami stypendialnymi, ufundowanymi przez przedsiębiorstwa. W 2022 r. szkoła uzyskała patronat firmy PRONAR, dzięki czemu przyszli technicy mają ułatwiony start w przyszłym życiu zawodowym. Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by zarabiać dobre pieniądze! O realiach rynku pracy i jego potrzebach uczniowie będą informowani podczas spotkań z doradcą zawodowym. W ramach projektu „Podlaski Kompas Pracy” szkoła zostanie włączona do Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego, a w szkole powstanie także Punkt Informacji i Kariery.

Zielona transformacja oferty edukacyjnej szkoły

W parze z praktyką idzie unowocześnianie oferty dydaktycznej. W nowym roku szkolnym (2023/2024) przyszli technicy budownictwa będą uczyć się montażu urządzeń OZE. Trwają przygotowania do powstania w szkole prototypowni OZE – zadanie zostanie zrealizowane z wykorzystaniem funduszy norweskich i z budżetu państwa w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – zielona transformacja”. Z kolei uczniowie technikum mechanicznego w ramach nowego przedmiotu poznają tajniki spawania.

ZSZ  w Hajnówce kształci na wysokim poziomie, rozumiejąc, że kluczem do sukcesu jest i teoria, i praktyka. Aktywność szkoły na rynku, szeroka współpraca połączona ze skutecznym pozyskiwaniem kolejnych funduszy i wytyczaniem nowych standardów praktycznej nauki zawodu, czynią z niej ważny regionalny ośrodek promocji i kształcenia zawodowego. Szkoła ciągle się rozwija, czerpiąc ze swojego niemal stuletniego doświadczenia pedagogicznego – już w 2024 r szkoła będzie świętowała okrągły wiek działalności. Przygotowania do tej wyjątkowej chwili rozpoczną się jeszcze w 2023.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}