W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta Hajnowski przewodniczył spotkaniu samorządowców z Powiatu Hajnowskiego

28.09.2022

Współpraca to klucz do sukcesu – to najważniejsza konkluzja, płynąca z wczorajszego roboczego spotkania samorządowców z Powiatu Hajnowskiego, które odbyło się 27 września 2022 r.

Starosta Hajnowski wita uczestników siedzących przy stole

Spotkanie zostało zainicjowane przez Starostę Hajnowskiego Andrzeja Skiepko, udział w nim wzięli przedstawiciele gmin z Powiatu Hajnowskiego oraz Mikołaj Janowski- dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, a jednocześnie radny wojewódzki.

W trakcie spotkania Starosta Hajnowski oraz Dyrektor Zarządu Dróg przedstawili chronologię dotychczasowych działań inwestycyjnych na drogach, zrealizowanych przez powiat, często przy współfinansowaniu z budżetów gminnych.

Spotkanie robocze było doskonałą okazją do dokonania podsumowania naszych dotychczasowych działań tym bardziej, że gdy trzy lata temu spotkaliśmy się w tym gronie po raz pierwszy, towarzyszyła nam niepewność dot. możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych oraz wielkości funduszy. Dziś, z perspektywy ponad 3 lat, możemy dokonać pewnego podsumowania. VI kadencja jest rekordowa zarówno pod względem rozmachu inwestycyjnego jak również pod względem wielkości pozyskanych środków finansowych. Drogi powiatowe mają dziś inne oblicze – podkreśla Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko. 

Podczas spotkania poruszono kwestię przygotowań przed zimowym sezonem, omówiono ponadto aktualny stan dróg, szczególnie odcinków wykorzystywanych przy budowie zapory. Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w grudniu ubiegłego roku, samorządy uzyskały deklarację naprawy zniszczonych odcinków dróg po zakończeniu przy budowie muru. Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko podkreślił aktualność tych zobowiązań a rozmowy w tym zakresie trwają. Widać również pierwsze efekty: przedsiębiorstwo BUDIMEX S.A. dokonało remontu dróg powiatowych na odcinkach Wojnówka – Starzyna i Olchówka – Siemianówka.

Z kolei w trakcie omawiania dalszych planów, wspólnie wypracowano zarys mapy potrzeb inwestycyjnych na kolejna lata:

Przed nami kolejne lata, w których będziemy chcieli pozyskiwać środki ze źródeł zewnętrznych. W momencie trudnej sytuacji budżetowej i gospodarczej, kluczem do sukcesu jest współpraca – dlatego też jestem wdzięczny wójtom i burmistrzom za dotychczasowe współdziałanie i realizację wielu inwestycji. Dziękuję również za kolejne owocne rozmowy, których merytoryczność przybliża nas do realizacji kolejnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. – mówi Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski.

Dołączając do podziękowań, dodam że naszym kompasem na przyszłość pozostaje dotychczas wypracowany „inwestycyjny” wynik – wartość inwestycji na drogach powiatowych, realizowanych w latach 2019-2022 opiewa na ponad 35,9 mln zł, z czego łączna wartość pozyskanych funduszy zewnętrznych - z budżetu państwo to 22,5 mln zł. A wynik ten tylko się powiększy, gdybyśmy ujęli wartość inwestycji drogowych w ramach prac poscaleniowych i zaplanowany na 2024 r. etap II przebudowy ul. Górnej w Hajnówce – podkreśla Starosta Andrzej Skiepko.

W ostatnim czasie sporo informowaliśmy Was, Czytelników, o kolejnych inwestycjach drogowych, jakie miały i mają miejsce w ostatnim czasie na drogach powiatowych. VI kadencja Rady Powiatu Hajnowskiego jest rekordowa pod względem ilości inwestycji drogowych. „Inwestycyjny przegląd” na drogach powiatowych niedługo ukaże się na naszej stronie.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}