W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy rekrutuje!!

10.03.2023

Powiat Hajnowski rozwija ofertę szkolnictwa specjalnego! Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by skorzystać z fachowej pomocy terapeutycznej i edukacyjnej! Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Hajnówce (SOSW) zaprasza dzieci z orzeczeniem, z potrzebą kształcenia specjalnego, posiadających stopień lekki, umiarkowany, znaczny lub głęboki oraz ze spektrum autyzmu. Na uczniów czekają świetnie przygotowane sale, przyjazna przestrzeń, wykwalifikowana i pomocna kadra. Uczeń zyska bezpieczną przestrzeń i pomoc w usamodzielnieniu się i zdobyciu wiedzy.

Plakat promujący rekrutację na rok szkolny 2023/2024. Na szarym tle zdjęcia z życia szkoły oraz informacje o ofercie edukacyjnej (opisana w artykule)

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Hajnówce jest jedyną placówką w regionie, która umożliwia realizację obowiązku szkolnego, kompleksowo zajmując się edukacją, wychowaniem i opieką nad osobami z różnymi niepełnosprawnościami w wieku od urodzenia do 24 roku życia. Ośrodek realizuje Indywidulane Programy Edukacyjno – Terapeutyczne a także systematycznie wprowadza nowatorskie rozwiązania programowe i metody nauczania.  SOSW oferuje całą paletę zajęć z wykorzystaniem najnowszych metod terapeutycznych, które dają dobre wyniki! Dogoterapia, zajęcia z psychologiem, integracja sesnoryczna, terapia taktylna (obejmuje techniki masażu oraz stymulacji skóry, a jej głównym celem jest rozwój funkcji mózgowych i całego układu nerwowego), terapia behawioralna, arteterapia, terapia tańcem, logoterapia i logorytmika, rehabilitacja metodą Vojty i NDT Bobaht – przekrój zajęć wspomagających prawidłowy rozwój jest imponujący. Przy tym placówka stawia na partnerstwo i rodzice biorą aktywny udział w życiu Ośrodka.  

Nowoczesne metodu nauki i rehabilitacji, równie nowoczesne wyposażenie

Do dyspozycji uczniów pozostają świetnie wyposażone sale i pracownie. Szkoła aktywnie wykorzystuje fundusze zewnętrzne, dzięki czemu może pochwalić się nowoczesnym zapleczem dydaktycznym. Przykładowo, w 2022 r. w ramach projektu „Laboratorium przyszłości”, wyposażenie placówki wzbogaciło się o nowy sprzęt elektroniczny i AGD. Pracownia gospodarcza, przeznaczona do treningów kulinarnych, przeszła gruntowną metamorfozę – w ramach „Laboratorium” zakupiono płytę elektryczną, piekarnik i mikrofalówkę z funkcją piekarnika -  całość dopełniają nowoczesne meble, przystosowane do potrzeb uczniów. Za sprawą realizacji projektu, podopieczni Ośrodka korzystają z nowoczesnej, przyjaznej kuchni. A dzięki zakupionym sprzętom elektronicznym (również z projektu) - drukarki 3D wraz z wyposażeniem oraz sprzętu służącego do nagrywania filmu i wspomagającego robienie zdjęć, zajęcia informatyczne oraz warsztaty są jeszcze ciekawsze!

Z kolei w ramach programu "Aktywna Tablica" zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji (w tym ADHD), z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją. Do dyspozycji wychowanków pozostają również pracownie tematyczne m.in. sala Doświadczania Świata, pracownia komputerowa, pracownia plastyczna czy biblioteka. Ponadto placówka inicjuje szereg przedsięwzięć mających na celu aktywizację wychowanków. W bogatym kalendarzu wydarzeń znajdują się m.in. organizacja imprez cyklicznych, wyjazdy na konkursy, przeglądy i zawody sportowe organizowane przez inne placówki, w tym szkoły specjalne, wycieczki szkolne, udział w zajęciach organizowanych w instytucjach kultury i sportu.

Ośrodek cały czas się rozwija, wprowadzając nowe metody nauki i terapii. W 2021 r. Powiat Hajnowski zakończył przebudowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na budynek mieszkań wspomaganych dla uczniów z niepełnosprawnością. Od roku 2022 r. realizujemy kolejny etap adaptacji. „Mieszkania wspomagane w Powiecie Hajnowskim” – to nowy projekt samorządu Powiatu Hajnowskiego. W ramach tego, w nowo przebudowanym budynku utworzono 6 miejsc pobytu w 3 mieszkaniach treningowych (jedno, dwu i trzyosobowych), w których już mieszkają uczniowie.  Mieszkania wspomagane to nie tylko bezpieczny dach nad głową, to miejsce nauki samodzielnego życia – uczniowie  poznają zasady gospodarowania pieniędzmi, dbałości o porządek, uczą się samodzielnie przygotowywać posiłki. Trening wspomagany dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce jest realizowany przez każdego z nich według potrzeb, w ramach Indywidualnego Planu Usamodzielniania.

Obok mieszkań wspomaganych, przy Ośrodku funkcjonuje internat, co sprawia, że placówka jest przystosowana do całodobowego pobytu ucznia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Ośrodka!!

Katarzyna Miszczuk

Materiały

strona SOSW
SOSW na Facebook

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}