W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

24.01.2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostało zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Kalkulator, który już jest dostępny dla przedsiębiorców, pomoże ustalić podstawę wymiaru, a także  obliczyć kwotę składki zdrowotnej należnej za dany miesiąc. Jego obsługa jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, takich jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania oraz  kwotę dochodu lub przychodu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

ZUS stara się pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów.

Udzielamy odpowiedzi na pytania, które zadają nam przedsiębiorcy i startami się być dla nich jak najbardziej dostępni. Na stronie internetowej ZUS został umieszczony  specjalny poradnik. Organizujemy również otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Nasi eksperci prowadzą webinaria  i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii  są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – mówi rzeczniczka.

ZUS w Białymstoku w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl szkoleń online dla przedsiębiorców.

Oprócz tego ruszamy ze specjalnymi dyżurami  telefonicznymi. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych – dodaje Krupicka.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}