W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Spalaj kalorie nie śmieci” – startuje nowa kampania informacyjna powiatu hajnowskiego

30.12.2021

Poprzez realizację kampanii chcemy zwrócić uwagę na problematykę spalania śmieci w domowych piecach i szkodliwe następstwa z tym związane – prawne, ekonomiczne i zdrowotne.

Spalaj kalorie nie śmieci! Nowa Kampania Powiatu Hajnowskiego. U dołu herb powiatu: na żółtym tle wizerunek żubra i dwóch świerków. Obok napis w szarym kłębie dymu: Ciemny, drażniący, niebezpiecznie szkodliwy – taki jest dym powstający przy spalaniu śmieci – plastiku, folii, gumy, starych mebli, starego obuwia i odzieży.

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego zawsze w okresie jesienno-zimowym jakość powietrza znacznie się pogarsza? Odpowiedź, że „znów wszyscy palą w piecach!” sprawy nie rozwiązuje.  Zasadniczy problem wcale nie tkwi w tym, że ogrzewamy dom, lecz w tym, co jako opał jest przez nas wykorzystywane.  Wrzucanie domowych odpadów lub ubrań to nadal częsta praktyka: jest ciepło, a śmieci znikają. Lepiej być nie może, prawda? To szkodliwe pozory!! Dusimy się w smogu na własne życzenie.
W ramach nowej kampanii informacyjnej zwracamy uwagę, że:

  • paląc śmieci puszczasz z dymem zdrowie swoje i innych!
  • paląc śmieci puszczasz z dymem bezpieczeństwo – swoje i sąsiadów!
  • paląc śmieci puszczasz z dymem swoją przyszłość!

Rozwinięcie haseł znajdziecie w tematycznej ulotce opracowanej na potrzeby kampanii.  Ulotki zostaną rozdystrybuowane wśród mieszkańców za pośrednictwem siedziby starostwa, biura Lokalnej Organizacji Turystycznej "Region Puszczy Białowieskiej" w Hajnówce (punkt informacji turystycznej, ul. 3 Maja 45) oraz urzędów gmin. Przygotowaliśmy również cykl autorskich artykułów, które pojawią się w naszych mediach – na stronie internetowej oraz w Gazecie Hajnowskiej. A na Facebook’u szykujemy konkurs z nagrodami - przygotowaliśmy ekologiczne torby, z hasłem przewodnim kampanii oraz sympatycznym żubrem Żorżem autorstwa Pana Tomasza Samojlika - autora przygód o Żubrze Pompiku.

Skąd nazwa kampanii? Paląc śmieci, zatruwamy siebie i środowisko – a przecież Puszcza Białowieska to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Europie! Korzystajmy z uroków lasu ( i dostępnych ścieżek – pieszych, rowerowych, nordic walking, tras questowych) bez wątpliwej przyjemności wdychania szkodliwych substancji!

Kampania „Spalaj kalorie nie śmieci” została przygotowana w ramach realizacji „Programu Ochrony Środowiska na lata 2021 – 2024” z inicjatywy Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska. To niejedyna inicjatywa Starostwa Powiatowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W 2020 r. Powiat Hajnowski wprowadził monitoring jakości powietrza. Czujnik został zamontowany na ul. Filipczuka w Hajnówce, uzupełnia wiedzę nt. stanu jakości powietrza w mieście – przypomnijmy, że Urząd Miasta Hajnówka zamontował ich pięć w różnych lokalizacjach.

Sensor jakości powietrza mierzy koncentrację pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu, ozonu oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Dostęp do wyników pomiaru, aktywnego przez całą dobę, umożliwia strona powiatu - na głównej tablicy, w strefie mieszkańca umieszczony został widget informujący o jakości powietrza. A jeśli chcielibyście wiedzieć gdzie i kiedy jest bezpiecznie, możecie skorzystać z darmowej aplikacji Airly, dostępnej w GooglePlay.

Palenie śmieci to najgorsza z opcji – to żadna recepta na zaoszczędzenie opału, za to opcja bardzo szkodliwa i karalna: artykuł 191 ustawy o odpadach określa, że spalanie śmieci jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywna. Policja ma prawo wystawić mandat do 500,00 złotych lub skierować sprawę do sądu a wtedy kara może wynieść do 5000,00 złotych! Stop spalaniu śmieci!

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Spalaj kalorie nie śmieci - ulotka
ulotka.pdf 0.30MB
{"register":{"columns":[]}}