W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sezon na szczepienia przeciw grypie - zadbaj o swoje zdrowie

30.09.2022

Zaszczep się przeciw grypie! Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce informuje, że od września trwa sezon szczepień przeciwgrypowych.

Szczepienia przeciw grypie realizowane przez SP ZOZ w Hajnówce

Szczepienia osób zainteresowanych wykonywane będą w gabinetach zabiegowych Przychodni Rejonowej Nr 1 i Przychodni Rejonowej Nr 2 oraz gabinetach szczepiennych Gminnych Ośrodków Zdrowia. Koszt jednostkowy szczepienia wynosi 50 zł. Zakłady pracy i instytucje zainteresowane grupowym szczepieniem swoich pracowników są proszone o sporządzenie stosownych wykazów (z podaniem imienia i nazwiska pracownika, numeru PESEL oraz adresu zamieszkania) i przekazanie ich do najbliższego punktu szczepiennego.  Wszelkie informacje na ten temat uzyskać można pod numerem tel. (85) 682 91 73 (pielęgniarka koordynująca program szczepień).

Przypominamy jednocześnie o możliwości bezpłatnego szczepienia dla osób po 75 roku życia oraz kobiet w ciąży. Z kolei refundacja szczepionki przeciw grypie (50%) została przewidziana dla:

  • dzieci po ukończeniu 6 m.ż. do 18 lat,
  • dorosłych (18-65 lat), chorych przewlekle (np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach);
  • dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.

Do szczepienia kwalifikuje lekarz, który wystawia też receptę na szczepionkę. Szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka.

Pamiętajmy, że z grypą nie ma żartów. Choroba ta trapi ludzkość od zarania dziejów (po raz pierwszy została opisana przez ojca medycyny Hipokratesa), a zaświadczenie o jej zabójczej skuteczności wystawiła historia – w zasadzie jeśli jakaś choroba mogłaby odebrać dżumie historyczny tytuł masowego zabójcy, to była by to szerząca się w latach 1918-1919 pandemia grypy – a dokładnie jej odmiana zwana hiszpanką. Oczywiście przyczyny tak tragicznej skuteczności choroby z początku XX w., gdy większość znanych obecnie metod leczenia czekało dopiero na odkrycie, nijak mają się do nowoczesnego XXI w.  Niemniej… pandemia COVID-19 wywróciła „do góry nogami” nasze przeświadczenie o bezpieczeństwie zdrowotnym, wnikającym z nowoczesnych technik leczenia w XXI w. … Grypa ma zabójczo duży potencjał i pomimo rozwoju medycyny nie udało się jej okiełznać na tyle, by straciła swoją śmiercionośną moc. To niebezpieczna choroba – atakuje nagle, zaś  objawy ogólne mogą wskazywać na przeziębienie. Nie lekceważmy ich -  powikłania narażają na hospitalizację a nawet ryzyko śmierci; w grupie ryzyka są w szczególności osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu krążenia i oddechowego, chorzy na cukrzycę oraz osoby powyżej 50. lat. Ale grypy można uniknąć – wystarczy się zaszczepić i wspierać układ odpornościowy - już proste czynności takie jak mycie rąk czy zasłanianie twarzy przy kichaniu lub kaszlu pozwalają chronić siebie i innych. Zadbaj o siebie i swoich bliskich.

 Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}