W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Samobadanie piersi – zadbaj o swoje zdrowie!

19.10.2021

Ulotka informacyjna nt. zasad badania piersi

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. 15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Z okazji różowego miesiąca, Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego przypomina jak prawidłowo należy się samobadać.
Piersi należy badać raz w miesiącu, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu – samobadanie wykonujemy stojąc przed lustrem, pod prysznicem, bądź na leżąco.

Samobadanie jest podstawowym i jednym z najważniejszych elementów w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Badanie przeprowadzone w domu składa się z dwóch etapów: dokładnej obserwacji, które umożliwia stworzenie własnej mapy piersi a przez to lepsze ich poznanie, co pozwala na wczesne wychwycenie niepokojących objawów oraz badania palpacyjnego, które ma na celu wyczucie zgrubienia lub stwardnienia. Badanie to powinno wejść w nawyk każdej kobiecie.

Jak wykonać badanie?
1.    Spójrz na zmiany w kształcie i wielkości piersi:
Sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.
Zwróć uwagę na zmarszczenia - wciągnięcia, zaczerwienienia skóry.
2.    Spójrz na zmiany w położeniu i kształcie brodawki sutkowej:
Zwróć uwagę na owrzodzenia i obrzęki brodawki sutkowej
Sprawdź czy z brodawki sutkowej nie wydobywa się wydzielina
3.    Upewnij się, że nie czujesz bólu w piersiach i pod pachami
4.    Naciskaj palcami na piersi, by upewnić się, ze nie wyczuwasz zgrubień.

Wykonywanie badania cyklicznie, raz w miesiącu pozwoli utrzymać kontrolę nad naszym zdrowiem i zareagować – gdy tylko wyczujemy zgrubienie pod palcami. Kochane panie – badajcie się! W skuteczności leczenia raka kluczowym jest czas, dlatego ważne, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie każda zmiana wskazuje na chorobę. Wiele z nich to łagodne zmiany takie jak torbiele, tłuszczaki czy włókniaki. Regularność badania pozwoli na szybką reakcję.

Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}