W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Hajnowskim – kolejne działania Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce

14.02.2022

Tegoroczne ferie były bardzo pracowite dla społeczności szkolnej Zespołu Szkół Zawodowych. Nauczyciele uczestniczyli w praktykach zawodowych, zaś uczniowie – w kursach umiejętności i zajęciach przygotowujących do wejścia na rynek pracy. A po feriach szkoła nie zwalnia tempa, zapowiadając kolejne działania.

Efekty kursu dekoracji potraw - owocowe ozdoby

logotypy projektu: Logo Funduszy Regionlanych, logo Wojeództwa Podlaskiego (żubr w pikselach), flaga Unii Europejskiej

Nauka zawodu nie musi być nudna i teoretyczna – a przynajmniej nie w Zespole Szkół Zawodowych! Szkoła stawia na nowoczesne kształcenie, łączące teorię z praktyką – uczniowie już na etapie nauki poznają rynek pracy, wybraną branżę, mają możliwość wzięcia udziału w płatnych praktykach w zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach oraz dodatkowych zajęciach przedmiotowych i kursach kwalifikacyjnych. Szkoła ma swoim uczniom wiele do zaoferowania – m.in. za sprawą realizacji projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego szkoły - II edycja" (wartość projektu to 2,1 mln zł!). Najlepsi otrzymują dodatkowy stypendium w kwocie 500 zł miesięcznie, zaś wszyscy chętni mogą skorzystać z kursów kwalifikacyjnych, kursów umiejętności czy dodatkowych zajęć przedmiotowych.

W trakcie ferii zainteresowani uczniowie wzięli udział w zajęciach interpersonalnych z elementami psychologii – wiedza zdobyta podczas szkolenia ma ułatwić start na runku pracy w przyszłości. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kreatywności, kształtowania pracy zespołowej i związanych z tym design thinking - to metoda twórczego rozwiązywania problemów, ma na celu kreację i wdrażanie w życie innowacyjnych rozwiązań. Poznanie metod pracy pobudzających kreatywność, umiejętność pracy w zespole i otwarty umysł to klucze do sukcesu, bo w przyszłości pozwolą skutecznie wykorzystać zdobytą wiedzę.

Kreatywność towarzyszyła uczniom podczas przeprowadzonego w trakcie ferii kursu umiejętności „carving i dekoracja potraw”. Efekty prac w galerii- nie mieliśmy pojęcia, że z owoców i warzyw można zrobić takie cuda! Prace uczniów robią ogromne wrażanie, wiedza i umiejętności z pewnością zostaną wykorzystane w praktyce – nie tylko przez przyszłych techników żywienia! Zajęcia miały miejsce w szkolnej pracowni, a ich efekty były równie smakowite, co piękne :)!

Szkolą się uczniowie, szkolą się nauczyciele

Podczas ferii nie tylko uczniowie zdobywali nowe umiejętności – także kadra nauczycielska owocnie wykorzystała zimową przerwę. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu wzięli udział w tygodniowych stażach w przedsiębiorstwach z Hajnówce i Bielsku Podlaskim. A zdobytą wiedzą podzielą się z przyszłymi technikami.  Realizacja planu praktyk to efekt przystąpienia szkoły do realizacji projektu „Praktycy”. Hajnowska szkoła występuje w roli partnera, w ramach projektu możliwość poznania rynku pracy i realiów pracy w wybranym zawodzie będą mieli również uczniowie: w ramach wakacyjnych staży zawodowych i podczas dodatkowych zajęć specjalistycznych u największych przedsiębiorców w województwie podlaskim w branży budowlanej i gastronomicznej.

Kolejne inicjatywy już wkrótce

Tymczasem po feriach szkoła nie zwalnia tempa zapowiadając kolejne działania – w najbliższym czasie ruszają zajęcia wyrównawcze z matematyki dla klas I (kolejne w przyszłości) oraz szkolenie kosztorysowanie w procesie budowalnym (coś dla budowlańców). W planach pozostają jeszcze: szkolenie potrawy kuchni regionalnej, szkolenie obsługa i organizacja przyjęć z cateringiem (w sam raz dla techników żywienia) oraz technospeed i moduł kontrolny z rozliczeniem pracy kierowcy (kurs polecany szczególnie przyszłym logistykom).
Przyszli technicy już na etapie nauki w szkole średniej będą mogli również podszkolić swoje umiejętności IT poprzez udział w laboratorium technologii informacyjno-komunikacyjnym (ICT) – w ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia w czterech obszarach ICT. Podczas czterdziestogodzinnych zajęć uczniowie poznają tajniki tworzenia stron www, skorzystają z szansy poznania podstaw programistki: zasad projektowania wspomaganego komputerowo podczas zajęć laboratorium CAD/CAM oraz tworzenia modeli 3D w ramach laboratorium SOLID EDGE (budowlańcy wiedzą o co chodzi :)). Odbędzie się również laboratorium SYMFONIA MAGAZYN (coś dla logistyków). Również trwa rekrutacja do kursów CorelDraw, Photoshop, i oprogramowania CNC. Zajęcia ruszają w lutym br.

Choć oferta kursów kompetencji, szkoleń i laboratorium ITC  skrojone są pod potrzeby poszczególnych branż, każdy uczeń bez względu na wybrany kierunek może wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń. Wszechstronność i wiedza – to kluczowe elementy, na jakie stawia Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce. Kolejne wieści z życia szkoły wkrótce.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}