W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwój szkolnictwa specjalnego w Powiecie Hajnowskim – mieszkania wspomagane

08.03.2022

Powiat Hajnowski zakończył przebudowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na budynek mieszkań wspomaganych dla uczniów z niepełnosprawnością. Mieszkania będą funkcjonowały przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce – placówce wspierającej proces edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Kolaż zdjęć prezentujący efekty przebudowy: od lewej 2020 r. odrapany budynek bez dachu, zarośnięty plac - budynek w trakcie prac, po prawej: rok 2022 nowy dach, nowy tynk, wysprzątany plac wokół

W ramach przebudowy zaadoptowano budynek o powierzchni 120m2 (dawny zakład szyldów) – w efekcie powstały dwa mieszkania wspomagane a plac przed mieszkaniami i wokół budynków zostanie zagospodarowany zielenią: powstaną rabaty kwiatowe, ogródek warzywny i miejsca do odpoczynku – pozostające pod opieką uczniów.

Mieszkania wspomagane – czym są

Innowacyjny sposób nauki samodzielności, nowe możliwości rozwoju a jednocześnie dach nad głową - celem funkcjonowania mieszkań wspomaganych jest zapewnienie uczniom warunków do nauki, rozwijania lub utrwalania samodzielności, samoobsługi, pełnienia ról społecznych.  W warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska domowego, zajęcia w mieszkaniach mają przygotować wychowanków do dalszego życia, w tym treningu przygotowywania posiłków i codziennych czynności jak sprzątanie, prasowanie czy gospodarowanie pieniędzmi.

Inne inicjatywy naszego Ośrodka

Projekt stanowi kontynuację działań mającą na celu stworzenie warunków do praktycznej nauki samodzielności  – przypomnijmy, od 2017 r. w SOSW funkcjonuje warsztat treningowy. Do dyspozycji uczniów jest kuchnia, łazienka, pokój dzienny, pracownia artystyczna. Uczestnicy Warsztatów w trakcie zajęć uczą się przygotowywania posiłków (w tym robienia zakupów), gotowania, nakrywania do stołu, zmywania, sprzątania, dbania o wystrój wnętrza. W budynku warsztatów treningowych mieści się także oddział przysposobienia do pracy, w tym oddział  uczniów z autyzmem. Mieszkania wspomagane - miejsce, w którym najstarsi uczniowie od poniedziałku do piątku będą mieszkać i uczyć się samodzielności przez całą dobę, stanowi dopełnienie oferty edukacyjnej Ośrodka. Ponadto placówka inicjuje także szereg przedsięwzięć mających na celu aktywizację wychowanków. W bogatym kalendarzu wydarzeń znajdują się m.in. organizacja imprez cyklicznych, wyjazdy na konkursy, przeglądy i zawody sportowe organizowane przez inne placówki, w tym szkoły specjalne.

Działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wspierająca osoby niepełnosprawne w procesach rozwoju intelektualnego i usamodzielniania się stanowi wyznacznik pozytywnych zmian, jakie zaszły w powiecie hajnowskim w obszarze szkolnictwa specjalnego. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Hajnówce jest jedyną placówką w regionie, która umożliwia realizację obowiązku szkolnego, kompleksowo zajmując się edukacją, wychowaniem i opieką nad osobami z różnymi niepełnosprawnościami w wieku od urodzenia do 24 roku życia. Ośrodek realizuje Indywidulane Programy Edukacyjno – Terapeutyczne a także systematycznie wprowadza nowatorskie rozwiązania programowe i metody nauczania.  Mieszkania treningowe są przykładem takich działań.

Całkowita wartość projektu zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym to 921 tys. zł z czego wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 to 626 807,67 zł. Realizacja projektu została zapoczątkowana w 2019, budynek został już oddany do użytku.

Nowy projekt – kontynuujemy działania związane z przystosowaniem mieszkań treningowych do użytku

Kolejny etap to wyposażenie mieszkań, kursy i szkolenia dla nauczycieli i wreszcie – organizacja zajęć w mieszkaniach. To wszystko będzie miało miejsce w ramach nowego projektu z udziałem środków unijnych. Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego, Powiat Hajnowski otrzymał ponad 1,2 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Mieszkania wspomagane”. 28 lutego 2022 została podpisana umowa o realizacji zadania.  Więcej informacji wkrótce.
Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}