W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwój szkolnictwa specjalnego – w regionie funkcjonują mieszkania wspomagane

24.03.2023

Staraniem samorządu Powiatu Hajnowskiego przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce (SOSW) funkcjonują mieszkania wspomagane dla uczniów z niepełnosprawnością. Uczniowie mieszkają i uczą się samodzielnego życia w komfortowych warunkach. Mieszkania wspomagane są bowiem skutecznym sposobem rehabilitacji społecznej i nauki samodzielności dla osób z niepełnosprawnościami. Odwiedziliśmy mieszkania i sprawdziliśmy w jakich warunkach mieszkają uczniowie. Wrażenia? Tylko pozytywne!

Mieszkanie nr 1 - wystrój i wyposażenie kuchni

logotypy projektu

Rozwój szkolnictwa specjalnego to jedno z ważniejszych inwestycji Powiatu Hajnowskiego w aktualnej, VI kadencji Rady Powiatu. Idea powstania mieszkań wspomaganych  jest realizowana od 2020 r. – wówczas rozpoczęła się gruntowana modernizacja zaniedbanego i popadającego w ruinę budynku po dawnym zakładzie szyldów na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. W ramach przebudowy zaadoptowano budynek o powierzchni 120m2 a powstanie mieszkań wspomaganych stał się faktem. Inwestycja, zrealizowana w latach 2020-2022, była możliwa dzięki środkom unijnym. Całkowita wartość adaptacji budynku to blisko 1 mln zł, z czego ponad 600 tys. to fundusze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

2022 rok do czasu obecnego to kolejny etap uruchomienia mieszkań wspomaganych. Ponad 1,2 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd Powiatu na realizację kolejnego projektu „Mieszkania wspomagane w Powiecie Hajnowskim”

Uczniowie „na swoim”

W ramach nowego przedsięwzięcia, dzięki funduszom unijnym, trzy mieszkania wspomagane – jedno, dwu i trzy - osobowe zostały w pełni wyposażone, a pomieszczenia są klimatyzowane. Wystrój i asortyment robią wrażenie – mieszkania są w pełni przygotowane do przyjęcia lokatorów. A ci już z nich korzystają! Pełnoletni uczniowie SOSW w Hajnówce rotacyjnie pomieszkują w mieszkaniach – turnus trwa dwa tygodnie z weekendem. W tym czasie uczniowie pod okiem nauczycieli – trenerów, realizują Indywidualny Plan Usamodzielniania, obejmujący trening umiejętności społecznych i rozwijania zainteresowań.

Nauczyciele – trenerzy wspierają i uczą uczniów różnych codziennych zadań, podstawowych  życiowych obowiązków. To m.in. nauka prania, przygotowywania posiłku, racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, ale też motywowanie do postawienia pierwszych kroków ku dorosłości – tłumaczy Wicestarosta Joanna Kojło.

Trening obejmuje zajęcia w mieszkaniach, ale już niedługo plac przed i wokół budynku zostanie zagospodarowany: uczniowie bardzo zaangażowali się w życie „swoich domów” i planują utworzyć rabaty kwiatowe, ogródek warzywny i miejsca do odpoczynku.

Realizacja projektu uatrakcyjniła ofertę edukacyjną powiatowego Ośrodka, a jednocześnie jest szansą na rozwój dla podopiecznych placówki. Staraniem samorządu i pracowników SOSW, uczniom zostały stworzone komfortowe warunki socjalno – bytowe. Pobyt w mieszkaniach wspomaganych – miejscu, który będzie przez uczniów traktowany jak dom, miejscu, w którym będą spali, jedli i uczyli się, jest szansą na naukę czynności zwiększających stopień ich samodzielności w codziennym życiu.

Całkowita wartość projektu to  1 336 616,40zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 1 266 791,40 zł.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}