W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwój e-usług w powiecie. Zarząd Dróg Powiatowych uruchamia własną platformę e-usług publicznych

31.01.2023

Bez kolejek, bez wychodzenia z domu i o każdej porze – wystarczy komputer i dostęp do Internetu. Dzięki funduszom unijnym, Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce uruchomił platformę cyfrową wraz z katalogiem usług najczęściej załatwianych spraw w jednostce. W oficjalnej prezentacji nowych funkcjonalności systemu, która odbyła się 26 stycznia br., uczestniczyli wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku Mariusz Nahajewski, wójtowie i burmistrzowie samorządów gminnych z Powiatu Hajnowskiego oraz przedstawiciele Wykonawcy – firmy DESIGNERS. Gospodarzami spotkania byli Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko i Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, radny wojewódzki Mikołaj Janowski.

Na zdjęciu komputer z rzutem ekranu z systemu (widok sieci dróg). Na komputerem napis: Powiat Hajnowski, Zarząd Dróg Powiatowych

Logotypy projektu: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, logo Województwa Podlaskiego (żubr w pikselach) oraz flaga Unii Europejskiej

Rozwój e-administracji to przyszłość. Posiadając profil zaufany, każdy z Nas może załatwić większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Katalog e-spraw ciągle się powiększa – w procesie cyfryzacji administracji publicznej aktywnie uczestniczą samorządy, w tym Powiat Hajnowski. Zarząd Dróg Powiatowych – jednostka budżetowa powiatu, odpowiadająca za drogi powiatowe, wdrożyła innowacyjny system e-komunikacji.

W ramach Projektu E-usługi Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce zbudowana została elektroniczna platforma wraz z katalogiem e-usług ułatwiających i usprawniających komunikację elektroniczną Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce z podmiotami zewnętrznymi - obywatelami, przedsiębiorcami oraz innymi jednostkami administracji publicznej. Rozwiązanie to ukierunkowane jest na poprawę jakości oraz efektywności administracji publicznej – tłumaczy Dyrektor Zarządu Dróg Mikołaj Janowski.

Proces wdrożenia e-usług publicznych, udostępnionych on -line dla klientów Urzędu, obejmował budowę systemu teleinformatycznego, niezbędnego do funkcjonowania e-usług, w tym cyfryzację baz danych, ponadto zakupiono sprzęt informatyczny, konieczny dla funkcjonowania platformy oraz odbyły się szkolenia pracowników jednostki.

Z systemu korzystają też pracownicy jednostki – platforma cyfrowa umożliwia tworzenie projektów organizacji ruchu online – bez żmudnej papierologii i przedkładania dokumentacji. Na potrzeby systemu zdigitalizowano każdy znak i zjazd na drogach a sieć dróg powiatowych, licząca ok. 450 km,  została przeskanowana trójwymiarowym skanerem, przez co użytkownik systemu ma podgląd do wirtualnego odzwierciedlenia dróg powiatu hajnowskiego, podobnego do Google Street View.

Platforma została już uruchomiona - mieszkańcy i przedsiębiorcy w sprawach dotyczących dróg powiatowych, np. lokalizacji urządzenia, budowy zjazdu, umieszczenia reklam w pasie drogowym lub spraw odnoszonych się do stanu dróg i postulatów dotyczących zadań drogowych, mogą skontaktować się z Urzędem online – bez zbędnych formalności i straty czasu na dojazd do jednostki. Katalog spraw, które można załatwić w Zarządzie Dróg Powiatowych, został czytelnie oznaczony w systemie, a samo korzystanie z platformy jest bardzo intuicyjne – aby skorzystać z e-usługi, wystarczy posiadać profil zaufany.  Powstała też specjalna aplikacja mobilna do pobrania w sklepie Google Play, pozwalająca na zgłaszania zdarzeń drogowych poprzez nałożenie danych na mapy.

E-usługi ważne z perspektywy mieszkańca

Dyrektor Zarządu Dróg Mikołaj Janowski:

To, co szczególnie mnie cieszy to fakt, że w systemie zaprojektowano e-usługę umożliwiającą zgłaszanie nieprawidłowości na drogach powiatowych, tym samym cyfryzacja informacji usprawni monitoring bieżącego utrzymania dróg oraz kontrolę nad ich stanem, zwiększając w tym procesie udział interesariuszy  – obywateli, biznes, sektor administracji publicznej.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko:

Staramy się rozwijać procesy administracyjne zgodnie z postępem technologicznym. Realizacja projektu diametralnie poprawi jakość warunków pracy w Zarządzie Dróg Powiatowych a jedocześnie – poprawi jakość obsługi Klienta. Wdrożenie zaprojektowanych rozwiązań w zakresie e-komunikacji ma także proekologiczny wymiar.

Całkowita wartość to 1 239 594,50 zł, z czego wartość dofinansowania to 1 053 655,32 zł. Środki na wkład własny w projekcie pochodzą z budżetu powiatu hajnowskiego.

Wszystkim nam przyświeca jeden cel, aby nowoczesne technologie ułatwiały wykonywanie codziennych zadań administracji publicznej. Projekt ukierunkowany jest na poprawę jakości oraz efektywności administracji publicznej, i mogę śmiało powiedzieć, że cel został osiągnięty. Dzięki przedsięwzięciom, które wdrożyliśmy nasza codzienna praca staje się efektywniejsza i bardziej przyjazna dla obywateli. Zwiększa się też transparentność funkcjonowania naszej instytucji  – podkreśla Dyrektor ZDP Mikołaj Janowski.

Katarzyna Miszczuk
Konsultacja merytoryczna: Magdalena Nesteruk

Materiały

E-usługi w Zarządzie Dróg Powiatowych dostępne pod linkiem:
Strona internetowa Zarządu Dróg Powiatowych
Aplikacja umożliwiająca zgłoszenie zdarzenia drogowego

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}