W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwijamy szkolnictwo specjalne i umiejętności uczniów ze szczególnymi potrzebami – uroczyste podsumowanie projektu „Mieszkania wspomagane”

07.11.2023

Samorząd powiatu pomyślnie zrealizował kolejny projekt wpierający rozwój oświaty i szkolnictwa specjalnego w regionie. Choć projekt „Mieszkania wspomagane” dobiegł końca, jego efekty jeszcze długo będą służyć społeczności lokalnej.

Kolaż zdjęć prezentujący efekty przebudowy: od lewej 2020 r. odrapany budynek bez dachu, zarośnięty plac - budynek w trakcie prac, po prawej: rok 2022 nowy dach, nowy tynk, wysprzątany plac wokół

Staraniem samorządu Powiatu Hajnowskiego przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce (SOSW) funkcjonują mieszkania wspomagane dla uczniów z niepełnosprawnością. Uczniowie mieszkają i uczą się samodzielnego życia w komfortowych warunkach. Uroczyste podsumowanie efektów projekt odbyło się w październiku 2023 r. z udziałem przedstawicieli samorządów powiatu miasta i gminy Hajnówka, rodziców i uczniów.

Idea powstania mieszkań wspomaganych  jest realizowana przez samorząd powiatu od 2020 r. – wówczas powiat pozyskał fundusze na gruntowaną modernizację zaniedbanego i popadającego w ruinę budynku po dawnym zakładzie szyldów na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. W ramach przebudowy zaadoptowano budynek o powierzchni 120m2 a powstanie mieszkań wspomaganych stał się faktem. Inwestycja, zrealizowana w latach 2020-2022, była możliwa dzięki środkom unijnym. Całkowita wartość adaptacji budynku to blisko 1 mln zł, z czego ponad 600 tys. to fundusze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

2021 rok to kolejny etap uruchomienia mieszkań wspomaganych – w ramach kolejnego projektu „Mieszkania wspomagane w Powiecie Hajnowskim”.

Uczniowie „na swoim”

W ramach nowego przedsięwzięcia, dzięki funduszom unijnym, trzy mieszkania wspomagane – jedno, dwu i trzy - osobowe zostały w pełni wyposażone, a pomieszczenia są klimatyzowane. Wystrój i asortyment robią wrażenie – mieszkania są w pełni przygotowane do obsługi potrzeb uczniów i nauki samodzielnego życia.

Poza wyposażeniem mieszkań, projekt zakładał szkolenia 11. nauczycieli – trenerów, którzy pracowali (i pracują) z uczniami w ramach sporządzonych Indywidualnych Planów Usamodzielniania. W oparciu o Plan, zawierający diagnozę poziomu funkcjonowania i  potrzeb uczestników, każdy z uczniów realizował w mieszkaniu treningi umiejętności społecznych oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień. Zajęcia w mieszkaniach takie jak trening przygotowywania posiłków, trening codziennych czynności jak sprzątanie, prasowanie czy gospodarowanie pieniędzmi miały przygotować uczniów do dalszego życia.

Innowacyjny sposób nauki samodzielności, nowe możliwości rozwoju a jednocześnie dach nad głową – realizacja projektu otwiera nowy rozdział w historii rozwoju szkolnictwa specjalnego w Powiecie Hajnowskim. Dzięki funkcjonowaniu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce [SOSW funkcjonuje w strukturach samorządu powiatu 10 lat], który wdraża nowoczesne i innowacyjne formy terapii, aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne, uczniowie ze szczególnymi potrzebami nie muszą wyjeżdżać z regionu, by się uczyć i rozwijać umiejętności społeczne.

Choć formalnie realizacja projektu „Mieszkania wspomagane w Powiecie Hajnowskim”, dobiegła końca (01.12.2021- 31.08.2023), efekty rzeczowe (wyposażony i wyremontowany budynek) oraz społeczne (rozwój kapitału społecznego) będą długo „pracować” na rzecz regionu i mieszkańców.

Aktualnie pełnoletni uczniowie SOSW w Hajnówce rotacyjnie pomieszkują w mieszkaniach – turnus trwa dwa tygodnie z weekendem. W tym czasie uczniowie pod okiem nauczycieli – trenerów, kontynuują pracę w ramach Indywidualnego Planu Usamodzielniania, stawiając kolejne kroki ku lepszej przyszłości.

Realizacja projektu uatrakcyjniła ofertę edukacyjną powiatowego Ośrodka, a jednocześnie jest szansą na rozwój dla podopiecznych placówki. Staraniem samorządu i pracowników SOSW, uczniom zostały stworzone komfortowe warunki socjalno – bytowe. Pobyt w mieszkaniach wspomaganych – miejscu, który będzie przez uczniów traktowany jak dom, miejscu, w którym będą spali, jedli i uczyli się, jest szansą na naukę czynności zwiększających stopień ich samodzielności w codziennym życiu. Funkcjonowanie mieszkań wspomaganych to także realna pomoc dla rodziców uczniów, wsparcie i odciążenie w codziennej opiece nad dzieckiem.

Całkowita wartość projektu to  1 336 616,40zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 1 266 791,40 zł.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}