W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rośnie liczba zwolnień lekarskich, sprawę w ZUS załatw online korzystając z e-wizyty

09.01.2023

Okres zimowy to czas zwiększonych infekcji wirusowych, przeziębień i spadku naturalnej odporności. Dlatego ZUS zachęca do załatwiania swoich spraw urzędowych, których nie możemy odłożyć na później poprzez e-wizytę, bez wychodzenia z domu i kontaktu z innymi osobami.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Tylko w grudniu lekarze w całym kraju wystawili ponad 2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. To wzrost o około 340 tys. eZLA w stosunku do listopada 2022 r. Przy takim wzroście eZLA mając do wyjaśnienia sprawę w ZUS, warto zastanowić się nad wizytą online w placówce Zakładu bez kontaktu z innymi osobami.

Jak wynika z lokalnych danych ZUS, liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych dla  mieszkańców naszego regionu w listopadzie 2022 roku wyniosła 54,6 tys., a w grudniu  było to blisko 84,8 tys. To wzrost o 55 proc.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

E-wizyty najczęściej o emeryturach i rentach

E-wizyty to usługa o najwyższej jakości i standardzie w działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu minionego roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało ponad 111 tys. klientów. Jest to bardzo skuteczna i wygodna forma kontaktu.

Z naszych statystyk wynika, że najwięcej e-wizyt odbywa się w temacie emerytur i rent, zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwość potwierdzenia profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak rezerwować e-wizytę?

E-wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby połączyć się z ekspertem wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również temat e-wizyty. Do wyboru mamy: zasiłki/zwolnienia lekarskie, emerytury i renty krajowe, emerytury i renty międzynarodowe, firmy i pracujący, potwierdzenie profilu PUE/świadczenia dla rodzin,  a także  ulgi i umorzenia. Rozmowę umawiamy w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach między 9.00 a 14.00. Przed umówioną e-wizytą z pracownikiem ZUS, przypominamy o jej terminie SMS-em. Nasza usługa dostępna jest też w języku migowym i ukraińskim. Mogą z niej również skorzystać osoby z niepełnosprawnością słuchu, a także niewidzące i niedowidzące. Pomyśleliśmy też o osobach starszych i takich, które wymagają szczególnej opieki. Mogą one skorzystać z e-wizyty w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego. Wystarczy podać jego dane przy rezerwacji e-wizyty.

O czym warto wiedzieć przed rozmową on-line?

Pamiętajmy o tym, że link do rezerwacji e-wizyty, który wysłany będzie na adres email jest po to, by klient uruchomił ten link o umówionej porze e-wizyty. To klient inicjuje rozmowę z pracownikiem ZUS, a nie odwrotnie. Tylko wtedy konsultant ma możliwość dołączenia do rozmowy. Drugą istotną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać – to jeśli podczas wideorozmowy chcemy zapytać o swoją indywidualną sprawę – musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość. W trakcie rozmowy zostaniemy poproszeni o jego okazanie, a pracownik zweryfikuje dane – wyjaśnia rzeczniczka.

Warto pamiętać, że w każdej chwili można odwołać umówioną wizytę. Jeśli coś nam wypadło  i nie możemy skorzystać z wideorozmowy, pamiętajmy, aby ją anulować. Można to zrobić, klikając link, który otrzymaliśmy mailem. W ten sposób ktoś inny będzie mógł skorzystać z zarezerwowanej przez nas godziny.

Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}