W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Radni z troską o Puszczy Białowieskiej

24.02.2023

Podczas XXXIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego, która odbyła się wczoraj (23.02.2023) na zaproszenie Starosty Hajnowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu, w obradach wzięli udział przedstawiciele puszczańskich Nadleśnictw – Hajnówka, Białowieża, Browsk i Bielsk Podlaski.

Puszcza Białowieska

Samorządowcy z Powiatu Hajnowskiego z aprobatą opowiadali się za działaniami i argumentami leśników dot. sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie radni wyrazili zaniepokojenie rozmiarami gradacji kornika drukarza, wskazując na zagrożenie pożarowe, także w kontekście położonej w lesie jednostki wojskowej i potrzeby społeczności lokalnej.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, który aktywnie uczestniczy w pracach nad Zintegrowanym Planem Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska, stanowczo akcentował konieczność uwzględnienia potrzeb wspólnoty lokalnej, w tym włączenie mieszkańców w proces decyzyjny.

Samorząd powiatu hajnowskiego skonsolidował samorządy lokalne, które wystosowały wspólny wniosek do Minister Klimatu i Ochrony Środowiska o uwzględnienie w tworzonym „Planie…” stanowiska mieszkańców, w szczególności postulatów o wsparcie zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej i poszerzenia strefy ochrony czynnej Puszczy Białowieskiej. Starosta zapowiedział przygotowanie wniosku do #UNESCO.

O potrzebie zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej mówimy od lat, samorząd Powiatu Hajnowskiego angażuje się oraz inicjuje działania zmierzające do wypracowania kompromisu pomiędzy potrzebami społeczności lokalnej a środowiska przyrodniczego. Potrzeba konkretnych rozwiązań, woli i zaangażowania, by w procesie ochrony uwzględnić także potrzeby wspólnoty lokalnej, w tym włączenie mieszkańców w proces decyzyjny. Głos mieszkańców musi zostać usłyszany - akcentuje Starosta Andrzej Skiepko. - Mamy przygotowane programy dot. rozwoju regionu, oczekujemy wsparcia na poziomie rządowym, ponadto chcemy uczestniczyć w przygotowaniu i akceptacji ram Planu. Przygotowany Zintegrowany Plan Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska będzie poddany konsultacjom społecznym, gorąco namawiam do uczestnictwa.

Link do sesji, podczas której omawiano sytuację wokół Puszczy Białowieskiej poniżej (od 30 minuty)

Wideo

{"register":{"columns":[]}}