Puchar Polski Nordic Walking za Nami!
30.09.2024
Dokładnie tydzień temu spotkaliśmy się, by wspólnie celebrować wielkie święto sportu, jakim jest Puchar Polski Nordic Walking w Hajnówce, zorganizowany po raz 15. w naszym mieście.
Tradycyjnie, zawody odbyły się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, a liczące 5 i 10 km trasy prowadziły przez ostępy Puszczy Białowieskiej – dosłownie! Leśne tunele, którymi biegły trasy, były dobrze oznakowane, a na prawidłowej techniki wśród uczestników pilnowali sędziowie NW.
Puchar Polski Nordic Walking to impreza kierowana do wszystkich miłośników aktywności –wystartować mógł każdy bez względu na wiek, płeć i kondycję. Najstarsza zawodniczka – Pani Leontyna Trochimiuk udowodniła, że można! W zawodach wzięli również udział najmłodsi – odbył się Mini Nordic Walking na kilunastometrowym dystansie z instruktorem, a na małych zawodników czekały nagrody i medale!
Najszybszy zawodnik pokonał dziesięciokilometrowy dystans w czasie 59:05, z kolei 5 km – w czasie 29:14.
Wśród uczestników spotkaliśmy reprezentantów barw klubowych z Bielska Podlaskiego, Lublina, Rzeszowa, Poznania, Krakowa czy Warszawy oraz indywidulanych miłośników aktywnego trybu życia, którzy nie wyobrażali sobie Pucharu bez Puszczy Białowieskiej 😊 Co Nas cieszy szczególnie, na starcie kibicowaliśmy wielu naszym mieszkańcom. Wystartowały reprezentacje: I LO im. Marii Curie-Skłodowskiej, Zespołu Szkół Zawodowych, Hajnowskiego Domu Kultury, Ochotniczych Hufców Pracy przy ZSZ, Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce, Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Hajnówce.
Za sprawą Organizatorów i partnerów, w miasteczku zawodów czekało mnóstwo atrakcji! Nie nudzili się i najmłodsi, i najstarsi uczestnicy!
Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej” w partnerstwie z Polską Organizacją Turystyczną przygotowała degustację produktów lokalnych oraz konkurs z nagrodami. W grze terenowej wzięło udział 17 drużyn. Dodatkowo na stoisku informacyjnym można było zaopatrzyć się w materiały promujące atrakcje turystyczne w Polsce oraz w regionie Puszczy Białowieskiej, a także obejrzeć spoty promujące Polskę. A stoisko degustacyjne zrobiło furorę! Lokalny rarytas – ciasto Marcinek, zniknął równie szybko, jak się pojawił; sery, smalczyk i babka ziemniaczana także! Lokalni rękodzielnicy zapraszali na warsztaty, m.in. haftu, szydełkowania i wyplatania słomy, a nasi partnerzy – Nadleśnictwo Hajnówka, Powiatowa Inspekcja Sanitarno – Epidemiologiczna w Hajnówce, Białowieski Park Narodowy przygotowali ciekawe stoiska edukacyjne.
Na nudę nie mgli narzekać najmłodsi uczestnicy imprezy – w strefie dla dzieci królowały dmuchana zjeżdżalnia oraz tor przeszkód. Ponadto wolontariuszki - wizażystki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce bardzo profesjonalnie malowały twarze i zmywalne tatuaże, a także wyplatały warkocze. Terenowe gry edukacyjny XXL, będące własnością powiatu hajnowskiego pomogły zrozumieć potrzebę ochrony powietrza i środowiska a przy okazji – aktywnie spędzić czas między poszczególnymi konkurencjami a oczekiwaniem na wyniki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych – puchary i nagrody, ufundowane przez sponsorów i partnerów imprezy. Po sportowych zmaganiach uczestnicy otrzymali posiłek regeneracyjny, a w pakietach - kupon rabatowy na wstęp do Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz dodatkowy przejazd Wąskotorową Kolejką Leśną. Po sportowych zmaganiach spotkaliśmy się przy ognisku na wspólnej zabawie, którą nakręcał DJ DAMEK.
Dziękujemy za wspólny czas i pozytywne emocje – do zobaczenia za rok!
Katarzyna Miszczuk
Puchar Polski Nordic Walking 2024 objęty jest honorowym patronatem:
- Wojewody Podlaskiego
- Marszałka Województwa Podlaskiego
- Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
- Polskiej Organizacji Turystycznej
Puchar Polski jest objęty patronatem medialnym:
- TV Podlasie
- TVP Białystok
- Polskie Radio Białystok
- Wieści Podlaskie
- Radio Jard
- Białoruskie Radio Racyja
- Kurier Poranny
- Portal Naszemiasto.pl
Sponsorzy/Partnerzy wydarzenia
- Wydarzenie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego
- Maksbud Sp. z o.o. – wsparcie finansowe
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Hajnówce - wsparcie finansowe
- Andrewpol Sp. z o.o. - wsparcie finansowe
- Borowik Ubezpieczenia - wsparcie finansowe
- MPO Białystok - wsparcie finansowe
- Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjne "ASTWA" Sp. z o.o - wsparcie finansowe
- Browar Markowy – wsparcie finansowe
- Polska Organizacja Turystyczna – Partner Wydarzenia
- Poland.travel – Partner wydarzenia
- Gmina Hajnówka – wsparcie organizacyjne
- Runo Sp. z o.o. – ufundowanie nagród
- Urząd Miasta Hajnówka – ufundowanie nagród i gadżetów
- Białowieski Park Narodowy – ufundowanie biletów ze zniżką do Rezerwatu Pokazowego Żubrów
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce – wsparcie organizacyjne
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. – wsparcie organizacyjne
- Hajnowski Dom Kultury – wsparcie organizacyjne
-
PAR - BUD Robert Berk
Dziękujemy wolontariuszom z II LO z DNJB Hajnówka oraz Szkolnego Wolontariatu Dwójki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce za pomoc w organizacji wydarzenia!
Katarzyna Miszczuk