W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przyjechać do Puszczy, spotkać żubra.... Odkrywamy regionalne ciekawostki!

21.08.2023

Puchar Polski Nordic Walking już za moment!

Żubry
Czy wiesz, że…?
… Żubr zdobi wizerunek najstarszych podlaskich miejscowości ? Drohiczyna od 1498r., Zambrowa od 1809r., z kolei od 1990r. gminy Białowieża a od 2002r.- powiatu hajnowskiego
… pierwsze polskie książki opowiadały o żubrze? W 1523 r. na raczkującym rynku literatury zadebiutowała „Pieśń o żubrze, jego postaci, dzikości i polowaniu na niego” Mikołaja Hussowskiego
… żubr doczekał się asygnaty własnego trunku ? Recepturę słynnej żubrówki opracowano w Polsce w XVII w., a swoją nazwę wódka zawdzięcza potocznej nazwie turówki wonnej, na które oparta jest receptura. Trunek rozpropagowała na świecie założona w 1782r. pod Lwowem Wytwórnia Wódek i Likierów A.J. Baczewski
…. Żubr był jednym z pierwszych sfilmowanych zwierząt na świecie - żubry po raz pierwszy uwieczniono na taśmie filmowej w 1897r. - w półtora roku po wynalezieniu kinematografii!
Żubr na wieki wieków „wżenił się” w historię Puszczy Białowieskiej , jest jej symbolem, a zarazem dumnym, niepodzielnym władcą.
A na audiencję do króla Puszczy zapraszamy w weekend 09-10.09 do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieski Park Narodowy! Rezerwujcie terminy w kalendarzu i widzimy się na starcie trasy Pucharu Polski Nordic Walking!
Zapraszamy na turystyczne trasy i odkrywanie regionalnych smaków i ciekawostek! W regionie spędzisz czas aktywnie i bezpiecznie!
{"register":{"columns":[]}}