W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przedsiębiorco nie czekaj i załóż już teraz profil na PUE ZUS

29.11.2022

Na terenie województwa podlaskiego działalność gospodarczą prowadzi 73 tys. płatników składek. Wszyscy, przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie mają konta na Platformie Usług Elektronicznych muszą je założyć. Od nowego roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie już ustawowym obowiązkiem. Każdy płatnik, nawet najmniejszy, będzie musiał mieć aktywny profil na PUE ZUS.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

2 tys. właścicieli firm z Podlasia  rozliczających składki do 5 osób, jeszcze we wrześniu nie miała profilu na PUE ZUS. Dzięki podjętym działaniom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych udało się skontaktować z nimi i liczba ta z dnia na dzień maleje. Nie czekajmy z założeniem konta do ostatniej chwili. Warto już teraz przyjść do ZUS i skorzystać z pomocy pracowników Zakładu. Przy stanowiskach komputerowych, pomogą nam założyć profil na PUE i od razu go potwierdzić. Teraz jest czas aby spokojnie przygotować się do zmian i skorzystać z naszej pomocy. W ostatnich dniach grudnia, może być więcej zainteresowanych i mniej czasu by zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Profil na PUE ZUS można też założyć i potwierdzić samemu np. przez bankowość elektroniczną, profil zaufany, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu,  czy  w trakcie e-wizyty.

Przedsiębiorcy, który upoważnili do roli płatnika na PUE inną osobę, np. księgową czy pracownika biura rachunkowego nie muszą zakładać innego konta.

Do tej pory właściciele małych firm, czyli zgłaszający  do ubezpieczenia do 5 osób – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS.

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych  szkoleń on-line na temat PUE organizowanych przez Zakład. Informacje o szkoleniach dostępne są  na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}