W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przebudowa odcinków dróg powiatowych 1623B i 2329B ul. Targowej i Poddolnej w Hajnówce dobiegła końca!

30.12.2023

Warto było uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty - bo te robią imponujące wrażenie! Zrealizowaliśmy kolejną inwestycję!

Efekt przed i po - widok drogi o popękanej nawierzchni, efekt po - nowa nowa nawierzchnia i chodnik

Logotypy Funduszu: flaga i godło Polski

Przebudowa odcinków dróg powiatowych ul. Targowej i Poddolnej, rozpoczęta we wrześniu 2021, dobiegła końca. W efekcie ulice zyskały nowe oblicze! Na blisko półtora kilometrowym odcinku jezdni próżno szukać dziur i pęknięć, które pamiętamy z przeszłości. Inwestor – samorząd powiatu hajnowskiego, przy projekcie budowy uwzględnił także potrzeby właścicieli przyległych posesji – w ramach inwestycji dokonano również przebudowy i budowy zjazdów indywidualnych i publicznych. Zadania zaplanowane i zrealizowane w ramach inwestycji poprawią komfort użytkowania i bezpieczeństwo także innych uczestników ruchu drogowego -  wybudowano chodniki i ścieżkę rowerową.  Blisko półtorakilometrowa ścieżka prowadzi za rogatki miasta, uzupełniając sieć szlaków turystycznych oplatających region (w szczególnej bliskości znajdują się szlak czerwony, łącznikowy czarny i Green velo).

Kompleksowa przebudowa obejmowała także prace, które są niewidoczne gołym okiem, a które mają decydujący wpływ o bezpieczeństwie i stanie drogi tj. prace sanitarne oraz z branży elektrycznej. Całkowita wartość inwestycji to 5 195 001,04 zł, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to 2 562 885,24 zł.

Inwestycja w Hajnówce jest jedną z pięciu, na które Powiat Hajnowski pozyskał fundusze z tego instrumentu finansowego. W 2021 r. , równolegle z przebudową ul. Targowej i Poddolnej rozpoczęto remont drogi powiatowej nr 1779B na odcinku drogi krajowej nr 66 do ul. Topolowej w Czeremsze, z kolei w listopadzie 2021 r. zakończono przebudowę drogi powiatowej nr 1481B na odcinku granica powiatu – Puchły – Trześcianka (gmina Narew). Rok 2022 r. to remont drogi powiatowej Nr 1646B ul. Lipowej w miejscowości Siemianówka na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną, ponadto samorząd powiatu pozyskał środki na rozbudowę  i przebudowę drogi powiatowej nr 2323B ul. Górnej i ul. Wrzosowej w Hajnówce- I etap termin realizacji.

Całkowita wartość wszystkich zadań, realizowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przez samorząd Powiatu Hajnowskiego to ponad 11, 8 mln zł, z czego suma dofinansowania ze środków zewnętrznych przekracza 6,6 mln zł!

Do tej kwoty należy dodać wartość środków pozyskanych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, fundusze otrzymane w wyniku współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, funudsze przekazane przez wójtów gmin powiatu hajnowskiego czy środki w ramach projektów poscaleniowyc, przeznaczone na urządzenie dróg gminnych -  VI kadencja Rady Powiatu, w której mam zaszczyt reprezentować naszą społeczność jest rekordowa pod względem inwestycji. Jeszcze nigdy w historii powiatu nie było tak dużej koncentracji nakładów na rozwój sieci dróg – podkreśla Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko. – Pomimo trudnej po pandemicznej rzeczywistości, skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i zawirowań gospodarczych, zamykamy rok 2022 r. na inwestycyjnym plusie. Plany? Staraliśmy się i będziemy starać dalej maksymalnie wykorzystywać możliwości pozyskiwania funduszy. Wyczekujemy informacji o uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej oraz programów krajowych. Mamy nadzieję, że  2023 r. będzie również czasem stabilizacji polskiej gospodarki i spadku inflacji, która, jak wiemy, wpływa niekorzystnie na inwestycyjny klimat. Tymczasem rok 2023 r. to czas kolejnych inwestycji drogowych – przed nami kolejne, ogromne wyzwanie jakim jest przebudowa ul. Górnej. Całkowity koszt inwestycji dla dwóch etapów opiewa na 16,9 mln zł! O wszystkich działaniach z pewnością będziemy informować.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}