W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt „Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej” – powiat odnowił zielony szlak rowerowy

26.05.2022

Nie tak dawno informowaliśmy, że samorząd Powiatu Hajnowskiego odnowił 100 km szlaków nordic walking tworzących Nordic Walking Park -Kraina Puszczy i Żubra. Dzielimy się kolejną dobrą informacją – zielony szlak rowerowy o długości 41 km również został odnowiony! Prace w ramach zadania zostały zakończone w kwietniu br.

Szlak zielony namalowany na drzewie

logotypy projektu Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Chodzi o trasę  Dubicze Cerkiewne, cerkiew - Zalew Bachmaty - Werstok - Topiło - "Miejsce Mocy" - Białowieża, budynek PTTK. Pamiętajmy jednak, że do 30 czerwca obowiązuje nas czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, więc część szlaku jest niedostępna.

O tym, jak zwiedzać region Puszczy Białowieskiej z uwzględnieniem ograniczenia ruchu w strefie nadgranicznej, podpowiada Lokalna Organizacja Turystyczne Region Puszczy Białowieskiej w swoim przewodniku (link do folderu u dołu strony, w materiałach). Namawiamy także do przetestowania mapowej aplikacji „Szlakami Puszczy Białowieskiej”, również przygotowanej przez nasz LOT. Aplikacja wyznacza trasy w regionie Puszczy Białowieskiej w trzech kategoriach: piesze, rowerowe, nordic walking, a na mapie znajdziemy największe atrakcje turystyczne wraz ze zdjęciami i opisami, a także miejsca odpoczynku. Aplikację można pobrać w Google Play i App Store.

Zachęcamy do zwiedzania naszego regionu na dwóch kółkach – poza odnowionym zielonym szlakiem rowerowym, koniecznie przetestujcie także Szlak Bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi – trasa zadebiutowała na turystycznej mapie regionu w tym roku. Szlak ma długość 50,7 km,  swój początek bierze od skrzyżowania Trybu Zwierzynieckiego z Drogą Górzystą, zaś kończy się we wsi Gorodczyno. Na utworzenie trasy powiat hajnowski również pozyskał fundusze unijne. Ale o tym więcej przy innej okazji, w tym miejscu dopowiemy, że zarówno odnowienie szlaków nordic walking, jak też zielonego szlaku rowerowego zostało zrealizowane przez Powiat Hajnowski w ramach projektu „Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej”. Inicjatywa realizowana jest z Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Pomimo trudnej, (po)pandemicznej rzeczywistości, a następnie sytuacji geopolitycznej, działamy dalej, zmieniając rzeczywistość dzięki funduszom unijnym! W ramach projektu na ten sezon szykujemy kilka niespodzianek – będą rajdy rowerowe, nordic walking, spacery z przewodnikiem, a nawet leśne kino! Pilnie śledźcie nasze media, wkrótce więcej informacji o niespodziankach, jakie przyszykowaliśmy dla Was na nadchodzący sezon turystyczny w ramach projektu Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej!

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Apliakcja Szlaki Puszczy Białowieskiej w Google Play
Apliakcja Szlaki Puszczy Białowieskiej w App Store
Folder "Region Puszczy Białowieskiej poza strefą"
folder.pdf 3.52MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}