W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Procedura głosowania do Parlamentu Europejskiego – podstawowe informacje

06.06.2024

Jako członek europejskiej sieci współpracy pomiędzy organami Unii a samorządami lokalnymi, utworzonej w ramach projektu „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” ” (Building Europe with Local Councillors – BELC), przypominamy o podstawowych informacjach nt. wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na niebieskim tle flaga Unii Europejskiej - no niebieskim tle 12 gwiazdek, tworzących koło
już w tę niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jest to szczególna okazja do tego, by kształtować politykę Unii Europejskiej poprzez wybór posłów i posłanek. W 2024 roku w Polsce obywatele wybiorą 53 deputowanych. Warto pamiętać, że każdy oddany głos będzie miał wpływ na działanie Parlamentu w kwestiach dotyczących naszego codziennego życia. W związku z tym przesyłamy do zapoznania się dodatkowe informacje na temat głosowania oraz materiały informacyjne do udostępnienia. Podstawowe informacje o głosowaniu:
  • Data wyborów: 9 czerwca 2024 r. (niedziela).
  • Godziny głosowania: 7:00 - 21:00.
  • Kto może głosować: każdy obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat.
  • Dokumenty wymagane do głosowania:* ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
  • Lokal wyborczy: adres swojego lokalu wyborczego można sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej
  • Głosowanie: po przybyciu do lokalu wyborczego, wyborca otrzymuje kartę do głosowania, na której oddaje głos poprzez postawienie znaku "X" przy wybranym kandydacie lub kandydatce.

Więcej szczegółów dotyczących sposobu głosowania można znaleźć w Kodeksie Wyborczym.

Europa to Europejczycy, to wartości europejskie. Twój głos wpłynie na wizję i kształt naszej wspólnej przyszłości. By skutecznej zachęcić Was do udziału w wyborach w urzędach gmin, szkołach i naszym starostwie znajdziecie ulotki informacyjne promujące wybory. Obowiązek informacyjny to podstawowe zadanie, które realizujemy w ramach uczestnictwa w międzynarodowej sieci BELC.

Materiały

Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych
Plakat z instrukcją głosowania do zamieszczenia w Państwa biurze lub udostępnienia poprzez kanały informacyjne
Plakat​_Jak​_oddać​_głos​_w​_wyborach​_do​_PE​_instrukcja.pdf 0.32MB
Ulotka, zawierająca najważniejsze informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego, do udostępnienia wśród Państwa członków i interesariuszy
Ulotka​_dot​_wyborow.pdf 1.64MB
{"register":{"columns":[]}}