W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pracowite ferie uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych – młodzi technicy nabywają nowe umiejętności

03.02.2023

Praktyka czy teoria? I jedno, i drugie! Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce solidnie przygotowuje swoich uczniów do wybranych przezeń zawodów! Szkoła kontynuuje realizację specjalistycznych kursów zawodowych. Osiem godzin w ławce nad książką? Nie w ZSZ!

Uczennica operuje wózkiem widłowym

logotypy projektu

Spośród wielu możliwości rozwoju zawodowego (płatne praktyki, staże, wyjazdy studyjne do zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, zajęcia w szkole, udział w programie Erasmus), szkoła zapewnia uczniom możliwość udziału w specjalistycznych kursach kwalifikacyjnych – i to za darmo! W bieżącym roku szkolnym zorganizowano kolejne edycje kursów m.in. CorelDraw i Photoshop, a tymczasem w trakcie ferii grupa 40 uczniów wzięła udział w kursie operatora wózka widłowego.  Zajęcia praktyczne udowodniły, że dziewczyny radzą sobie nie gorzej od chłopaków! Kurs zakończy się egzaminem, po którym nasi uczniowie otrzymają pięcioletnie uprawnienia. Kończąc szkołę, będą pełnoprawnymi operatorami!

Inne kursy

W tym roku szkolnym zaplanowano jeszcze realizację kolejnych edycji szkolenia carving i dekoracja potraw, szkolenia „potrawy kuchni regionalnej” oraz „obsługi i organizacji przyjęć z elementami organizacji cateringu”. W ubiegłym roku szkolnym, oprócz wyżej wymienionych, odbyły się również kursy: spawacz TIG. MIG/MAG, Technospeed i moduł kontrolny z rozliczeniem pracy kierowcy, kosztorysowanie w procesie budowlanym, laboratorium CAD/CAM oraz laboratorium SOLID EDGE (budowlańcy wiedzą o co chodzi 😁), kurs z obsługi systemu SYMFONIA MAGAZYN (coś dla logistyków) a także oprogramowania CNC.

Organizacja kursów podnoszących kwalifikacje była/jest możliwa dzięki realizacji projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego szkoły - II edycja". To wielozadaniowe przedsięwzięcie, mające na celu podniesienie kompetencji społecznych i zawodowych uczniów uczących się w technikum.  W ramach projektu maturzyści mają okazję powtórzyć materiał w ramach dodatkowych zajęć przedmiotowych -  prowadzone są i będą dodatkowe lekcje z matematyki, języka polskiego i wybranych przedmiotów z rozszerzenia- wybór jest uzależniony od potrzeb uczniów. Z kolei latem 2023 r. kolejne 50 osób skorzysta z wakacyjnych staży zawodowych. Oczywiście płatnych – uczniowie nie tylko uzupełnią kolejny punkt w CV, ale również zarabiają swoje pierwsze pieniądze.

O sukcesie projektu przesądzają statystyki – docelowo działania w ramach projektu były skierowane do minimum 200 uczniów, tymczasem w dwuletnim okresie realizacji projektu, ze wsparcia skorzystało łącznie ponad 300 uczniów (w tym już wielu absolwentów).

Do bogatego wachlarza zadań dopowiemy, że w ramach projektu zostanie doposażona baza dydaktyczna szkoły w celu stworzenia warunków nauki zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej dla zawodów technik budownictwa, technik mechanik, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych. Sale techniczne będą służyć kolejnym pokoleniom przyszłych specjalistów.

Projekt będzie realizowany do 31.08.2023 r., jego wartość to ponad 2,1 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane z udziałem funduszy unijnych.

We współczesnych realiach rynku pracy doświadczenie zawodowe jest równie ważne co wykształcenie. Umiejętności praktyczne to najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doskonale rozumie to dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce – uczniowie szkoły już na etapie nauki w szkole poznają realia rynku pracy, mają kontakt z przedsiębiorcami (szkoła współpracuje z czołowymi przedsiębiorcami z regionu) oraz możliwość zarobku pierwszych własnych pieniędzy – w kraju i za granicą. A dzięki realizacji projektu zdobywają dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Wszechstronność i wiedza – to kluczowe elementy, na jakie stawia Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce. Nauka w technikum się opłaca - zwłaszcza w Hajnówce!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}