W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pracodawca ma czas tylko 31 marca na złożenie ZUS ZSWA za 2022 rok

21.03.2023

Jeśli przedsiębiorca w ubiegłym roku zatrudniał chociaż przez jeden dzień pracowników na stanowiskach wymienionych jako praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, musi za te osoby złożyć dokument ZUS ZSWA. Termin przekazania deklaracji mija z końcem marca.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

- Formularz ZUS ZSWA – zgłoszenie / korektę danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą przekazać pracodawcy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących taką pracę oraz opłacania za nich składek na Fundusz Emerytur Pomostowych - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

Deklarację ZUS ZSWA płatnik składek przekazuje do ZUS-u do końca marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA za 2022 rok upływa 31 marca.  Złożenie takiej deklaracji po tej dacie będzie możliwe tylko w sytuacji, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Natomiast w przypadku upadłości bądź likwidacji firmy taki dokument należy przekazać najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, czyli w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.

- W formularzu ZUS ZSWA należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek, osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy – wyjaśnia rzeczniczka.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad wypełnienia dokumentu ZUS ZSWA znajdują się w poradniku "ZUS ZSWA Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze" (pdf 6,8mb).

Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}