W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat wspiera rozwój turystyki w regionie!

18.02.2022

Choć aktualna sytuacja kryzysowa nadwyrężyła turystyczne statystyki Regionu Puszczy Białowieskiej, Powiat Hajnowski w porozumieniu z branżą turystyczną mocno odpowiadają – kolejnymi inwestycjami i działaniami promocyjnymi! Poznajcie plany na 2022 r.

Turyści na rowerach przy powiatowym Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra

Logotypy projektu: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, logo Województwa Podlaskiego (żubr w pikselach) oraz flaga Unii Europejskiej

Puszcza Białowieska i okolice stoją aktywnością – ponad 650 km szlaków rowerowych, 176 km tras nordic walking (pozostające pod opieką samorządu Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża i Gminy Narewka), ścieżki piesze, edukacyjne i questowe (produkt turystyczny opracowany przez Powiat Hajnowski), rozwój turystyki  wodnej (zbiorniki: Bachmaty i Repczyce oraz Siemianówka – jedno z największych sztucznych zbiorników w Polsce),Białowieski Park Narodowy, kolejka wąskotorowa, kolej drezynowa – na skraju najstarszego lasu Europy jest co robić i co zwiedzać!

Rozwój turystyki aktywnej – nowe ścieżki

Oferta turystyki aktywnej jest stale uatrakcyjniana – staraniem Powiatu Hajnowskiego w nadchodzącym sezonie turystycznym na rowerowej mapie regionu zadebiutuje tematyczny „Szlak bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi”, projekt dofinansowany z RPOWP. Na to zadanie otrzymaliśmy od Zarządu Województwa Podlaskiego blisko 50 tys. zł dofinansowania.  Szlak został uzupełniony o małą infrastrukturę turystyczną: tablice informujące o bioróżnorodności, wiaty i stojaki na rowery. Powiat jest również inwestorem wybudowanej ścieżki rowerowej w Białowieży, biegnącej wzdłuż przebudowanej drogi powiatowej; kolejne kilometry rowerowych tras pojawią się także w mieście Hajnówka – w ramach przebudowy odcinków dróg powiatowych 1623B i 2329B ul. Targowej i Poddolnej w Hajnówce. Na to zadanie Powiat Hajnowski pozyskał ponad 2,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zaś całkowita wartość inwestycji to ponad 5 mln zł! Trasa na tym odcinku, tak popularna wśród rowerzystów, już za rok pobiegnie nowo wybudowaną ścieżką rowerową!

A zaprawionych cyklistów zachęcamy do skorzystania z nowo powstałej ścieżki rowerowej Hajnówka – Białystok, biegnącej wzdłuż drogi wojewódzkiej oraz odwiedzenia szlaków narewkowskich – te w czerwcu 2021 r . odnowiło Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczne Region Puszczy Białowiejskiej, której powiat jest członkiem – założycielem.

Kolejne działania

W planach rozwoju infrastruktury turystycznej w 2022r. jest także odnowienie oznakowania tras nordic walking (ok. 100 km) i zielonego szlaku rowerowego (42 km) – zadania zostaną zrealizowane przez samorząd powiatu  w ramach międzynarodowego projektu Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej, z udziałem środków unijnych (całkowita wartość projektu:  66 190,00 euro, kwota dofinansowania   59 557,76 euro). W projekcie zaplanowano również promocję turystyki aktywnej: pod szyldem Akademii Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej samorząd zorganizuje rajdy rowerowe oraz spacery tematyczne.  Planujemy także wytyczenie nowej qestowej trasy!  
Questy to produkty turystyczny Powiatu Hajnowskiego, funkcjonujący od 2014 r.  W regionie Puszczy Białowieskiej mamy już 11 tras questów pieszych i rowerowych (dotyczących przyrody, historii i kultury – ilu z Was udało się odnaleźć skarb?). W ramach projektu na questowej mapie regionu pojawi się nowa trasa.  Tymczasem zachęcamy do przetestowania już wytyczonych tras – z aplikacją mobilną lub z ulotką do pobrania (patrz w materiałach).

Puchar Polski Nordic Walking – promocja aktywnego wypoczynku

Powiat Hajnowski jest także współorganizatorem Pucharu Polski Nordic Walking - to międzynarodowa impreza promująca chodzenie z kijami, każdego roku przyciągająca setki fanów tego sportu. Sportowe emocje przed nami także w 2022 r.

Prezentacja wyjątkowej kultury

Samorząd powiatu, w ramach corocznie przyjmowanego „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi”, wspiera organizację kulturalnych i sportowych imprez, prezentujących bogate dziedzictwo kulturowe Podlasia. Międzynarodowy Festiwal Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej, Ethno Festiwal  Z wiejskiego Podwórza w lipcu, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep w sierpniu oraz liczne potańcówki i koncerty – latem w regionie jest co robić! W tym roku samorząd również planuje wesprzeć organizację zadań z zakresu sportu i kultury - wysokość środków z budżetu powiatu, przeznaczonych na realizację zadania to 60 000,00 zł, aktualnie trwa konkursowa rekrutacja. Z kolei powiatowe Centrum Turystyki i Promocji KRAINA ŻUBRA planuje kolejny cykl Jarmarków Produktów Lokalnych, prezentujących lokalną kuchnię i rzemiosło.

Jednocześnie nie pozostajemy obojętni na zmieniające się warunki - samorząd współpracuje z branżą i NGO na forum LOT Region Puszczy Białowieskiej. W ramach realizacji projektu „Puszcza Białowieska – bezpieczna i dostępna destynacja turystyczna”, którego beneficjentem była Lokalna Organizacja Turystyczna, dyskutowaliśmy o rozwoju turystyki w trakcie pandemii i ofercie dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach projektu stowarzyszanie wdrożyło również platformę lokalizacyjną z ofertą turystyczną regionu Puszczy Białowieskiej, dostępną na mapa.bialowieza.travel. Ponadto przygotowano i przekazano partnerom materiały promocyjne z ofertą turystyczną regionu.
 

Samorząd Powiatu Hajnowskiego wspiera rozwój turystyczny w regionu. Jako wieloletni samorządowiec, miałem zaszczyt uczestniczyć w wielu projektach wzmacniających markę regionu Puszczy Białowieskiej. Przy aktywnej współpracy z Lasami Państwowymi, samorządami, NGO, Białowieskim Parkiem Narodowym, radnymi kolejnych kadencji, przy zaangażowaniu mieszkańców udało się wiele zrobić - dziś powiat oplatają ścieżki rowerowe, w tym Green Velo, szlaki nordic walking, ponadto samorząd inicjuje powstanie nowych produktów turystycznych, jak m.in. questy. W 2020 r. zakończyliśmy prace związane z zagospodarowaniem parkingu Zwierzyniec -  dziś w tym miejscu funkcjonuje prężnie działające Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra, obok wytyczyliśmy ścieżkę rowerową. Turystyka to ważna część regionalnej gospodarki, stąd śledzimy sytuację na polsko – białoruskiej granicy, liczymy, że ruch turystyczny zostanie wznowiony w jak najszybszym czasie. Ze swojej strony angażujemy się w liczne projekty, starając się współpracować z szerokim gronem interesariuszy – samorządami, organizacjami pozarządowymi, Politechniką Białostocką, władzami województwa podlaskiego. Głęboko wierzę, że omawiane od wielu lat plany budowy ścieżki rowerowej do Białowieży oraz przebudowa drogi wojewódzkiej w kierunku gminy Narewka, się urzeczywistnią. Region potrzebuje nowych inwestycji i kanałów promocji, a nasze plany na rok 2022 r. wpisują się w te działania - puentuje Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

 W regionie Puszczy Białowieskiej każdy znajdzie coś dla siebie: mapa.bialowieza.travel, oferta dla rodzin z dziećmi, oferta dla seniorów, turystyka aktywna.

Katarzyna Miszczuk

Promujemy się! Artykuł w skróconej wersji ukazał się w styczniu na stronie VIP Magazyn, link

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}