W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami. Startuje program "Asystent osoby niepełnosprawnej"

15.02.2023

Pomoc w zakupach, w załatwianiu spraw urzędowych, w organizacji wyjścia i powrotu np. do lekarza czy do szkoły oraz pomoc w korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino) – mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego - osoby ze szczególnymi potrzebami o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci do 16 r. z orzeczeniem o niepełnosprawności, skorzystają z pomocy w codziennych czynnościach. Powiat Hajnowski rozpoczyna realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

Powiat Hajnowski wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami. Startuje Program
Asystent osoby niepełnosprawnej

Powiat Hajnowski wykorzystuje każdą finansową furtkę, by wspierać osoby ze szczególnymi potrzebami w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. W marcu startuje nabór do Programu Aktywny Samorząd (o tym więcej w kolejnym artykule), z kolei w najbliższych dniach rozpoczniemy realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Na ten cel pozyskano 87 068,40 zł funduszy krajowych.

Kto może skorzystać?

Program adresowany jest do:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).

Cel programu

Asystent pomoże w załatwianiu codziennych czynności, takich jak zakupy, organizacja dojazdu do pracy, do lekarza lub organizacja rekreacji np. wypadu do kina. Co istotne – asystent nie załatwi sprawy za swojego podopiecznego, lecz pomoże mu w jej realizacji (w miarę samodzielnej, na ile będzie to możliwe). Asystent będzie towarzyszył, podpowiadał, współorganizował, ale nie załatwi sprawy za kogoś. Takie podejście jest ważne z punktu widzenia rehabilitacji społecznej osoby ze szczególnymi potrzebami, realizacja programu tak pojmującego rolę asystenta docelowo ma przełożyć się na zwiększenie aktywności osób ze szczególnymi potrzebami w przestrzeni publicznej oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu ze względu na niepełnosprawność.

Jednostką realizującą Pogram jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, tel. 85 682 59 83. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie nabór kandydatów na Asystenta, pilnie śledźcie nasze media,

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}