W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat rozwija turystykę aktywną

11.06.2021

Trwa realizacja projektu „Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi” – w efekcie na rowerowej mapie regionu pojawi nowy tematyczny szlak opowiadający o bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej i Doliny Górnej Narwi.

340 961, 97 zł na rozwój turystyki aktywnej w Powiecie Hajnowskim w 2021 r. w ramach projektów z udziałem funduszy unijnych

logotyp projektu- trzy loga- Funduszy Europejskich, Województwa Podlaskiego, flaga Unii Europejskiej

Puszcza Białowieska stoi aktywnością – ponad 650 km szlaków rowerowych, 176 km tras nordic walking (pozostające pod opieką samorządu Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża i Gminy Narewka), ścieżki piesze, edukacyjne i questowe (produkt turystyczny opracowany przez Powiat Hajnowski), warunki do pływania kajakiem i windsurfingu (zalewy: Bachmaty i Repczyce oraz jezioro Siemianówka – jedno z największych sztucznych zbiorników w Polsce), kolejka wąskotorowa, kolej drezynowa – na skraju najstarszego lasu Europy jest co robić i co zwiedzać! Oferta turystyczna regionu jest stale uatrakcyjniana – za sprawą działań branży turystycznej, NGO oraz samorządów. Staraniem Powiatu Hajnowskiego jeszcze w sezonie turystycznym na rowerowej mapie regionu zadebiutuje tematyczny „Szlak bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi”. Na ten cel samorząd Powiatu Hajnowskiego pozyskał 49 520,45 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji to 58 372,00 zł. W ramach realizacji zadania na bazie istniejących szlaków rowerowych wytyczono niebieski szlak rowerowy dotyczący bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej i Doliny Górnej Narwi. Szlak zostanie uzupełniony o małą infrastrukturę turystyczną: tablice informujące o bioróżnorodności, dwie wiaty i cztery stojaki na rowery. Pierwszy etap realizacji projektu już za nami: dokonano wytyczenia i oznakowania szlaku, kolejny etap to ustawienie drogowskazów a następnie – obiektów infrastruktury turystycznej.

„Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi” to kolejna trasa prezentująca bioróżnorodne bogactwo regionu – w wyniku realizacji projektu Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej  (lata 2018 – 2020) w ramach istniejącego Białowieskiego Szlaku Transgranicznego, na terenie dwóch gmin: Hajnówka i Białowieża powstała ścieżka edukacyjna opatrzona 12 tablicami informacyjnymi o tematyce bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej. Zagospodarowano także parking Zwierzyniec – obecnie siedziba Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra”. Na ten cel samorząd Powiatu Hajnowskiego pozyskał 2 018 330,70 zł, całkowita wartość projektu to 2 921 006,27 zł.

Post użytkownika Powiat Hajnowski promujący powstanie nowego szlaku - bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi:

Kolejne działania

To nie koniec planów rozwoju infrastruktury turystycznej w najbliższym czasie – w wyniku realizacji projektu Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej, Powiat Hajnowski odnowi oznakowanie tras Nordic Walking (ok. 100 km) i zielonego szlaku rowerowego Dubicze Cerkiewne - Białowieża (42 km). W ramach promocji turystyki aktywnej w projekcie zaplanowano także organizacje 3 rajdów rowerowych - jeden w Polsce i dwa na Białorusi oraz dwa dwudniowe spacery tematyczne – działania będą realizowane pod szyldem Akademii Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej, dedykowane mieszkańcom regionów partnerskich (Powiat Hajnowski - Polska, Rejon Kamieniecki – Republika Białoruś). Projekt Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej (Cross-border heritage of the Bialowieza Forest) jest współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Całkowita wartość projektu:  66 190,00 €, z czego kwota dofinansowania przyznana dla Powiatu Hajnowskiego to 59 557,76 €. Wymienione działania w projekcie to tylko fragment – więcej na ten temat wkrótce. Terminy poszczególnych wydarzeń również zostaną udostępnione w naszych mediach – pilnie śledźcie stronę www i Facebook – powiatowego Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra oraz Powiatu Hajnowskiego. A już dziś rezerwujcie w kalendarzu termin 11 września – zapraszamy na finał Pucharu Polski Nordic Walking!

Puchar Polski Nordic Walking – promocja aktywnego wypoczynku

Puchar Polski Nordic Walking w Polsce to międzynarodowa impreza promująca nordic walking,  liczy już ponad 10 lat, z czego spory kawałek jego historii związany jest z Hajnówką.  Dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Hajnówce i Nadleśnictwa Hajnówka w latach 2012 - 2016 r. Powiat Hajnowski był jednym z przystanków maszerów (w ramach Pucharu Polski Nordic Walking odbywa się cykl zawodów w poszczególnych miejscowościach). Od 2016 r. w naszym regionie rozstrzygany jest finał zawodów. Setki uczestników, duża dawka pozytywnych emocji, wesoła zabawa z solidną porcją sportowej rywalizacji i ta piękna przyroda -  tak w skrócie można opisać Puchar Polski Nordic Walking, odbywający się w Hajnówce, w  Puszczy Białowieskiej – obiekcie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Puchar Polski Nordic Walking  na stałe zagościł w kalendarzu imprez cyklicznych Województwa Podlaskiego.  Impreza jest dużym przedsięwzięciem medialnym i organizacyjnym, bowiem co roku przyciąga setki miłośników aktywnego wypoczynku z całej Polski oraz zagranicy. Gdy w 2012 r. roku zaczynaliśmy organizować pierwszą edycję, nikt nie spodziewał się, że za kilka lat impreza o charakterze lokalnym przeobrazi się w ogólnopolskie wydarzenie z setkami uczestników z kraju i zagranicy. Zapraszamy 11 września!

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}