W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Nowosądecki

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 33, 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 41 41 600
fax 18 41 41 700
e-mail: powiat@nowosadecki.pl
strona internetowa: https://nowosadecki.pl/

Kalendarium:

Czerwiec 2023

Sądecczyzna zawitała do Białowieży

W dniach 14-16.06.2023 r. Powiat Hajnowski gościł partnerski region z Małopolski – Powiat Nowosądecki. Wizyta miła charakter studyjny, delegacja ze Starostą Nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim na czele, poznała walory gospodarcze i turystyczne regionu a także kierunki działań Powiatu Hajnowskiego. Nie zabrakło sportowych emocji, sprzyjających integracji!

Delegacja z Nowego Sącza pozuje przy samolocie

Nasi goście pobyt rozpoczęli od wizyty w Białowieży (15.06.2023) – w końcu  Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce w Europie. Delegacja z Sądecczyzny poznała walory przyrodnicze i turystyczne regionu. Staraliśmy się pokazać naszym partnerom fragment przyrodniczego piękna regionu i skalę wyjątkowej bioróżnorodności w trakcie zwiedzania obiektów Białowieskiego Parku Narodowego. Z kolei wizyta w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Hajnówce była wstępem do ściślejszej współpracy z klasami mundurowymi z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Delegacja poznała również zakres prac remontowo – budowlanych obejmujących modernizację budynku I LO i jego otoczenia – na ten cel samorząd powiatu pozyskał ponad 5 mln zł z Programu inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Pozytywnych emocji nie zabrakło także podczas meczu towarzyskiego samorządowców. Mecz pomiędzy reprezentacją Powiatu Hajnowskiego i Miasta Hajnówka a zaprzyjaźnionym Powiatem Nowosądeckim zakończył się sprawiedliwym remisem 10 do 10 . Ale najważniejsza była oczywiście dobra zabawa i sportowa atmosfera!

Kolejnego dnia (16.06) nasi goście poznali potencjał gospodarczy regionu i imponującą ofertę przedsiębiorstwa PRONAR - największym pracodawcą w województwie podlaskim, zatrudniającym ponad trzy tysiące osób. Goście zwiedzili  zakłady produkcyjne w  Hajnówce i  Narwi, Centrum Badawczo-Rozwojowe w Narwi, flotę powietrzną PRONAR w Narwi oraz   Centrum Wystawowe PRONAR w Siemiatyczach. Spotkali się również z Prezesem Panem Sergiuszem Martyniukiem.

Firma PRONAR jest wiodącym producentem nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych, sprzętu komunalnego i maszyn recyklingowych, elementów pneumatyki i hydrauliki, profili burtowych, osi oraz jednym z największych na świecie producentów kół do maszyn wolnobieżnych.  W ofercie PRONARU znajdują się m. in. maszyny, które można z powodzeniem stosować w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej, transporcie oraz budownictwie.

Delegacja z Powiatu Nowosądeckiego była pod ogromnym wrażeniem  rozwoju firmy PRONAR, robotyzacji produkcji, Centrum Badawczo-Rozwojwym,  flota powietrzną, rozbudowaną baza produkcyjną, różnorodnością  oferowanych  produktów oraz ekspansją handlową przedsiębiorstwa, które współpracuje z 86 krajami na świecie.

Wizytę przedstawicieli Powiatu Nowosądeckiego poprzedził pobyt delegacji Powiatu Hajnowskiego na Sądeczcyźnie. Okazją do spotkania był Międzynarodowy Dziecięcy Turniej Piłki Nożnej w Muszynie, zorganizowany przez naszych partnerów 2 czerwca. Obok drużyn z Wejherowa, Niemiec, Rumunii, Ukrainy i Słowacji, swoje umiejętności zaprezentowali także nasi młodzi piłkarze z Akademii Piłkarskiej Hajnówka, zajmując III miejsce! Naszej drużynie kibicowali Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju, Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka Walentyna Pietroczuk oraz radni miejscy – Jerzy Charytoniuk i Sławomir Golonko.

Naszym partnerom z Nowego Sącza dziękujemy za wizytę, za pozytywne emocje towarzyszące spotkaniu oraz owocne rozmowy o kierunkach dalszej współpracy!

Katarzyna Miszczuk

Czerwiec 2023 - Udział delegacji Powiatu Hajnowskiego w Międzynarodowym Dziecięcym Turnieju Piłki Nożnej Poprad Muszyna Cup

 

Starosta Hajnowski z chłopakami z hajnowskiej drużyny

Powiat Hajnowski podpisał Porozumienie o współpracy partnerskiej z Powiatem Nowosądeckim już od 2016 roku. W ramach współpracy młodzi piłkarze z Powiatu Hajnowskiego brali udział w Międzynarodowym Dziecięcym Turnieju Piłki Nożnej Poprad Muszyna Cup - w 2018 r. drużyna OSiR Hajnówka oraz drużyna LZS Narewka, w 2022 r. - druzyna z  OSiR Hajnówka. Miały też miejsce wizyty samorządowców, których celem była wymiana doświadczeń oraz poznanie współpracujących regionów.  

W tym roku Międzynarodowy Dziecięcy Turniej Piłki Nożnej Poprad Muszyna Cup który odbył się w dniach 1-4 czerwca , a reprezentowali nas młodzi piłkarze, 12-latkowie z OSiR Hajnówka. Na boisku rywalizowali z drużynami z  Polski, Rumunii, Niemiec, Ukrainy i Słowacji. W rozgrywkach młodzi sportowcy z Hajnówki, wspierani przez trenera - Tomasza Dobosza, włożyli wiele wysiłku i emocji, co pozwoliło im na zajęcie III miejsca! Gratulujemy!  

Kilkudniowy pobyt pozwolił dzieciom zdobyć nowe doświadczenia sportowe oraz poznać region partnerski, zlokalizowany w malowniczej Sądecczyźnie. Przed rozgrywkami organizatorzy przygotowali niespodziankę - nad boiskiem pojawił się samolot, który dostarczył piłki do gry a także słodycze dla dzieci. Po sportowych wrażeniach, przyszedł czas na odpoczynek i zabawę - drużyna odwiedziła park linowy, gdzie wykazała się nie lada tężyzną. Sporo radości dostarczyła również wizyta w mini zoo z alpakami.

 Natomiast delegacja z Powiatu Hajnowskiego na czele ze Starostą Hajnowskim Andrzejem Skiepko spotkała się z przedstawicielami Powiatu Nowosądeckiego oraz delegacjami z Niemiec, Rumunii, Ukrainy. Podczas spotkania dyskutowano o dalszej współpracy i nowych propozycjach wspólnych działań. Członkowie wszystkich delegacji mieli okazję poznać atrakcje Ziemi Sądeckiej - zwiedzili zamek w Rytrze, piękne ogrody w Muszynie a także uczestniczyli w spływie tratwami rzeką Poprad. Duże wrażenie na delegacjach wywarło nowopowstałe Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach z nowoczesną halą sportową i strzelnicą. O inwestycji, która jest jeszcze przed kolejnymi etapami realizacji, z duma opowiadał Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski.  

Wizyta przebiegała w miłej atmosferze, a gospodarze dołożyli wszelkich starań, aby dzieci oraz przedstawiciele partnerskich regionów czuli się jak najlepiej. Dziękujemy bardzo za tak serdecznie przyjęcie!

Wydział Promocji i Rozwoju

Czerwiec  2022

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Muszynie - młodzi piłkarze wraz z trenerem i przedstawicielami samorządów pozują do wspólnego zdjęcia

W czerwcu br. odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Muszynie, zorganizowany przez partnera Powiatu Hajnowskiego – Powiat Nowosądecki. Nasi młodzi piłkarze mieli możliwość zaprezentowania się i zagrania z zespołami m.in. z Rumunii, Słowacji, Niemiec, Powiatu Wejherowskiego oraz Powiatu Nowosądeckiego. Powiat Hajnowski współpracuje z Powiatem Nowosądeckim od 2016r. W ramach współpracy miały miejsca wizyty studyjne samorządowców celem wymiany doświadczeń oraz poznania reprezentowanych regionów. Podpisane porozumienie umożliwia uczestnictwo w projektach i inicjatywach promujących sport, kulturę i turystykę.

Czerwiec 2020 - Poznaj naszych partnerów

Powiat Hajnowski współpracuje z Powiatem Nowosądeckim od 2016r. W ramach współpracy miały miejsca wizyty studyjne samorządowców celem wymiany doświadczeń oraz poznania reprezentowanych regionów, ponadto wymiana na niwie kultury i sportu.

W czerwcu wystartowała ogólnopolska kampanii promującej Powiat Nowosądecki. Informacji na FB znajdziecie pod nazwą #Odkrywaj Sądeckie oraz link do strony: www.sadeckie.eu. Zachęcamy do poznania walorów turystycznych Sądecczyzny.

Czerwiec 2018 - wizyta przedstawicieli Powiatu Nowosądeckiego w Powiecie Hajnowskim

W dniach 7 -10.06.2018 r. powiat hajnowski gościł przedstawicieli z partnerskiego Powiatu Nowosądeckiego w osobach:

 • Antoni Koszyk – Wicestarosta Nowosądecki
 • Stanisław Sułkowski –Przewodniczący Komisji Turystyki i Sportu
 • Ryszard Poradowski – Wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej RPN
 • Zofia Nika – Przewodnicząca Komisji Edukacji RPN
 • Marta Adamczyk – Przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej i współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
 • Stanisław Dąbrowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RPN
 • Urszula Janusz – Dyrektor Powiatowego Zespołu  Szkół i Placówek w Piwnicznej Zdroju
 • Bartłomiej Krzeszowski –Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej
 • Monika Dziedzina – Dyrektor Biura Rady i Zarządu

Jednym z punktów rozbudowanego programu była wizyta w placówce oświatowej prowadzonej przez powiat, tj. ZS z DNJB w Hajnówce. Podczas spotkania dyrektor szkoły Igor Łukaszuk przedstawił gościom z Sądecczyzny historię szkoły oraz jej sukcesy (szkoła jest w 10 najlepszych placówek oświatowych w województwie, przyp.red.), ponadto nasi goście mogli poznać wielokutrowy charakter szkoły – wzięli udział w popularnym wśród uczniów Pikniku z Białorusem.

Delegacja z Nowego Sącza odwiedziła ośrodek sportowy w Hajnówce – OSIR, gdzie kibicowała uczestnikom międzyszkolnych zawodów sportowych hajnowskich szkół podstawowych.  Wizyta w OSIRze była doskonałą okazją do zacieśnienia relacji; podczas rozmów z dyrektorem jednostki ustalono kolejne etapy współpracy z zakresie udziału młodzieży w turniejach sportowych. Udziałem w koncercie zdolnej hajnowianki Julity Wawreszuk, nasi partnerzy zakończyli pierwszy dzień pobytu.  W kolejnych dniach goście poznali obiekty turystyczne, z jakich słynie region Puszczy Białowieskiej.

Wizyta w regionie Puszczy Białowieskiej nie obyła się bez spotkania z przedstawicielami powiatowego samorządu. Podczas rozmów dyskutowano o podejmowanych działaniach m.in. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w powiatach hajnowskim i nowosądeckim, a także nakreślono dalsze plany współpracy.

Wydział Promocji i Rozwoju

Członkowie delegacji z powiatu nowosądeckiego ze Starostą Hajnowskim

 

Maj 2018

W dniach: 24.05-27.05.2018 r. delegacja z powiatu hajnowskiego i grupa młodych piłkarzy OSiR Hajnówka oraz LZS Narewka gościła w partnerskim regionie na Sądecczyźnie, które reprezentowały powiat hajnowski w Międzynarodowym Dziecięcym Turnieju Piłki Nożnej w Muszynie.

Na boisku nasi spotkali się z drużynami z  Polski, Serbii, Rumunii i Słowacji. W trakcie kolejnych rozgrywek dzieci dały z siebie wszystko, wspierane przez trenerów, rodziców i  przedstawicielki delegacji – ale to nie o rywalizację tu przecież chodziło. Czterodniowy pobyt pozwolił dzieciom zdobyć nowe doświadczenia sportowe, nawiązać nowe znajomości i poznać ciekawy region Polski – zwiedzając górski krajobraz Sądecczyzny  słychać było (oczywiście poza ochami i ahami :)) „jakie wysokie góry”…  Dużo radości  i wrażeń dostarczył udział w koncercie oraz zabawa w parku linowym.

Podczas gdy dzieci i opiekunowie brali udział w rozgrywkach, delegacja z powiatu hajnowskiego (oczywiście poza udziałem w turnieju), spotkała się z przedstawicielami powiatu sądeckiego – Starostą Sądeckim Panem Markiem Pławiakiem, Wicestarostą Panem Antonim Koszyk, burmistrzem Miasta i Gminy Muszyna Panem Janem Golbą, pomysłodawcą imprezy radnym Stanisławem Sułkowskim oraz: członkiem Zarządu Powiatu Marianem Rybą, radnymi – Martą Adamczyk, Marianem Dobosz, Andrzejem Gancarz, Zofią Nika i Barbarą Szarota. Podczas spotkania dyskutowano o przyszłej, dalszej współpracy i nowych propozycjach wspólnych działań. Czterodniowy pobyt obfitował w liczne wydarzenia: podczas wizyty w szpitalu zwiedziliśmy nowo wyremontowane skrzydło wyposażone w nowoczesny sprzęt i technologię, a także bazę turystyczną i uzdrowiskową powiatu sądeckiego.

Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze, gospodarze dołożyli wszelkich starań, aby dzieci oraz przedstawiciele partnerskich regionów czuli się jak najlepiej.  Do zobaczenia!

Katarzyna Miszczuk

Delegacja z Powiatu Hajnowskiego wraz z drużyną piłkarską Orliki pozują do zdjęcia na boisku

 

Maj 2017 - samorządowcy z Nowego Sącza z wizytą w powiecie hajnowskim

Podczas pobytu (11-13.05.2017 r.) samorządowcy z partnerskiego powiatu nowosądeckiego

na czele z  Wicestarostą - Antonim Koszykiem odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, w którym dyrektor ośrodka opowiedziała o zasadach funkcjonowania ośrodka, zajęciach organizowanych dla swoich podopiecznych, zwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Hajnówce, gdzie poczęstowano ich hajnowskimi serami a także uczestniczyli w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Ponadto goście z Sądecczyzny zapoznali się z bogatą ofertą przyrodniczo-kulturalną regionu Puszczy Białowieskiej: zwiedzili Białowieżę i obiekty Białowieskiego Parku Narodowego, podziwiali ostępy Puszczy Białowieskiej z okien kolejki wąskotorowej. Przedmiotem rozmów partnerskich była m. in. wizyta dzieci i młodzieży z Narewki w Muszynie, na początku czerwca i udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim z okazji Dnia Dziecka a także wyjazd dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Białowieży na kolonie w internacie administrowanym przez Powiat  Nowosądecki.

Wydział Promocji i Rozwoju

 

Czerwiec 2016 - Przedstawiciele regionu partnerskiego z Nowego Sącza odwiedzili Powiat Hajnowski

W dniach 04-07.07.2016 r. w Powiecie Hajnowskim gościli  przedstawiciele Powiatu Nowosądeckiego w osobach: Adam Zarych – dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Grzegorz Niesporek – inspektor w Biurze Promocji oraz Pani Bożena Mynarek - zastępca dyrektora Wydziału Edukacji. Była to ich pierwsza wizyta w naszym powiecie, w ramach umowy partnerskiej podpisanej w styczniu 2016 r. Miała ona na celu omówienie szczegółów współpracy obydwu powiatów.

Najważniejszym punktem programu było spotkanie grup roboczych, które wspólnie omówiły wstępne założenia współpracy w sferze edukacji, turystyki i kultury na lata 2016-2017. Podczas spotkania przedstawiano propozycje i szukano możliwości współpracy na różnych szczeblach. Uzgodniono, że  współpraca będzie dotyczyła m. in. udziału drużyn młodzieżowych piłki nożnej w międzynarodowych turniejach w Nowym Sączu i Hajnówce, udziału w jednej dużej imprezie promocyjno-turystycznej (w obydwu powiatach), organizacja praktyk zawodowych dla młodzieży w obiektach turystycznych w Powiecie Nowosądeckim, organizacja „zielonych szkół” dla młodzieży, udział zespołów artystycznych w przedsięwzięciach organizowanych w obydwu powiatach. 

Program wizyty przewidywał również poznanie wybranych jednostek Powiatu Hajnowskiego, w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów niezbędnych do przyszłej współpracy obu powiatów. Goście odwiedzili placówkę białowieskiego Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik”, Dom Dziecka w Białowieży, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, Liceum z DNJB oraz Technikum Leśne w Białowieży. Podczas rozmowy z dyrektor białowieskiego technikum – Panią Anną Kulbacką, zaproponowano  organizację wspólnych praktyk zawodowych (wymiana młodzieży) z Technikum Leśnego w Starym Sączu i Technikum Leśnego w Białowieży. Zaproponowano również współpracę w sferze sportowej – wspólny udział drużyn sportowych w turnieju piłki siatkowej młodzieży z techników leśnych.

Podczas pobytu delegacja z Nowego Sącza miała możliwość zapoznać się z   bogactwem przyrody i kultury Powiatu Hajnowskiego; goście zwiedzili m. in. obiekty Białowieskiego Parku Narodowego (Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Pokazowy Żubrów), zabytkową cerkiew p. w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży, Park Pałacowy, stację Białowieża Towarowa, Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, przejście graniczne z Białorusią Grudki-Piererow oraz sobór św. Trójcy w Hajnówce. Goście byli pod dużym wrażeniem niezwykłych walorów turystycznych naszego regionu oraz smacznej, puszczańskiej kuchni, pachnącej ziołami i aromatami lasu. Z pewnością będą naszymi ambasadorami w Powiecie Nowosądeckim.

Teraz obydwa starostwa czeka praca organizacyjna, tak aby jak najwięcej mieszkańców obydwu powiatów poznawało siebie nawzajem i wspólnymi działaniami wzmacniało partnerstwo regionów.

Wydział Promocji i Rozwoju

Czerwiec 2016 - rowerzyści z partnerskiego Powiatu Nowosądeckiego w Powiecie Hajnowskim

Uczestnicy I KRYNICKIEGO RAJDU ROWEROWEGO z Powiatu Nowosądeckiego dotarli do Białowieży.

W ciągu 11 dni 17 śmiałków z Krynicy - Zdrój planuje pokonać dystans 1150 km, aby 11 czerwca dotrzeć do Krynicy Morskiej. Nad morzem będą witać uczestników rajdu władze miejskie i mieszkańcy Krynicy Morskiej oraz radni i włodarze Krynicy-Zdrój. Będzie to również okazja do uczczenia 25-lecia nadania praw miejskich Krynicy Morskiej oraz rozpoczęcia sezonu letniego nad polskim morzem. Krynicka Organizacja Turystyczna wraz z jej imienniczką z Krynicy Morskiej planowała tą pierwszą wyprawę od pół roku.

W poniedziałek rowerzyści dotarli do Powiatu Hajnowskiego, gdzie powitani zostali przez Starostę Hajnowskiego - Mirosława Romaniuka, Wicestarostę - Jadwigę Dąbrowską oraz pracowników starostwa. 

Region Puszczy Białowieskiej urzekł nas swoim pięknem przyrody, malowniczymi krajobrazami i wioseczkami a także gościnnością. Odcinek Mielnik - Białowieża był jak dotychczas najpiękniejszym - takimi wrażeniami podzielili się z nami Goście z Krynicy -Zdrój.

Życzymy Rowerzystom szerokiej drogi, dużo sił i wytrwałości!

Wydział Promocji i Rozwoju

Maj 2016 - powołano zespoły robocze

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego zaproponował skład zespołu, który będzie miał za zadanie  wypracować dalsze kierunki współpracy z Powiatem Hajnowskim. Ze strony Powiatu Nowosądeckiego będą to przedstawiciele merytorycznych wydziałów i innych powiatowych komórek obejmujących tematykę z zakresu promocji, turystyki, przedsiębiorczości, współpracy z organizacjami pozarządowymi, edukacji, sportu, kultury.

Skład osobowy zespołu roboczego z powiatu nowosądeckiego:

 1. Dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą
 2. Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
 3. Dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
 4. Dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich

Koordynowaniem działąń ze strony powiatu nowosądeckiego zajmie się dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą.

Decyzją Zarządu Powiatu Hajnowskiego powołano zespoł do spraw współpracy z Powiatem Nowosądeckim.

Skład osobowy zespołu roboczego z powiatu hajnowskiego:

 1. Wicestarosta.
 2. Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych
 3. Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju
 4. Główny specjalista w Wydziale Promocji i Rozwoju.

Koordynowaniem działań ze strony powiatu hajnowskiego zajmie się naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju.

Październik 2016 - wizyta delegacji z Nowego Sącza w Powiecie Hajnowskim

528 – tyle kilometrów  dzieli Nowy Sącz (woj. małopolskie) i Powiat Hajnowski – regiony partnerskie, które rozpoczęły współpracę w styczniu 2016 r. po podpisaniu Porozumienia o współpracy partnerskiej. Od tego czasu odbyły się trzy spotkania przedstawicieli obu powiatów – ostatnie w dniach 29.09 – 02.10.2016 r., kiedy to powiat hajnowski gościł przedstawicieli z Powiatu Nowosądeckiego w osobach:

 • Marka Pławiaka – Starosty Nowosądeckiego
 • Antoniego Koszyka – Wicestarosty Nowosądeckiego
 • Franciszka Kantora – Członka Zarządu Powiatu
 • Małgorzaty Bochenek – Skarbnika Powiatu
 • Stanisława Sułkowskiego – Przewodniczącego Komisji  Turystyki i Sportu  Rady Powiatu
 • Zofii Nika – Przewodniczącego Komisji Edukacji
 • Ryszarda Poradowskiego – Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetowej Rady Powiatu
 • Tadeusza Zaremby – Wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu
 • Moniki Dziedzina – Dyrektora Biura Rady i Zarządu
 • Bożeny Mynarek – Wicedyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu

            Wizyta delegacji miała charakter studyjny, ponieważ goście z Powiatu Nowosądeckiego byli u nas po raz pierwszy.  Dwudniowy pobyt otworzyło spotkanie przedstawicieli obu powiatów w sali konferencyjnej UM, w trakcie którego Starosta Powiatu Nowosądeckiego przedstawił wszystkim zgromadzonym krótką prezentację o powiecie nowosądeckim. Była ona punktem wyjścia do dyskusji na temat płaszczyzn współpracy obu regionów. W trakcie kolejnych dni przedstawiciele powiatu nowosądeckiego mieli okazję poznać warunki funkcjonowania opieki zdrowotnej i socjalnej w Powiecie Hajnowskim. Temu służyła wizyta w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Hajnówce, w trakcie której dyrektor Lucyna Wawreszuk opowiedziała o zadaniach i zasadach funkcjonowania placówki, a także realizacji przez Ośrodek innowacyjnych metod edukacyjnych wspierających rozwój podopiecznych tzw. mieszkań treningowych.  Kolejnym punktem programu była wizyta w SP ZOZ w Hajnówce, w trakcie której samorządowcy z nowosądeckiego zapoznali się z informacjami z zakresu funkcjonowania placówki, w szczególności o zrealizowanych projektach z wykorzystaniem środków unijnych, programach profilaktycznych aktualnie znajdujących się w ofercie szpitala oraz planach na przyszłość.

W trakcie pobytu nasi goście przekonali się o bogactwie kulturalnym i przyrodniczym powiatu hajnowskiego. W tym celu odwiedzili Sobór Św. Trójcy w Hajnówce oraz Skit Ojca Gabriela w Odrynkach, gdzie słynny archimandryta opowiedział o historii powstania skitu i prawosławiu. Z kolei w zrozumieniu transgranicznej współpracy w różnych dziedzinach pomogła wizyta w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Delegacja z Nowego Sącza była pod wrażeniem bogactwa walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy.

Obie strony słusznie stwierdziły, że różnorodność regionów – to bogactwo na fundamentach których można budować wspólne działania w przyszłości. Podczas wizyty nawiązane zostały bezpośrednie kontakty, zaplanowano m. in. działania związane z edukacją zawodową w tym staże, praktyki, organizację tzw. "zielonych szkół" na bazie obiektów, którymi dysponuje Powiat Nowosądecki.

Katarzyna Miszczuk

Konsultacja merytoryczna: Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego

Styczeń 2016 - Powiat Nowosądecki - regionem partnerskim Powiatu Hajnowskiego

21 stycznia 2016 r. w Nowym Sączu zostało podpisane Porozumienie o współpracy partnerskiej  pomiędzy Powiatem Nowosądeckim a Powiatem Hajnowskim. Z iniacjatywą podpisania porozumienia wystąpili  radni Powiatu Nowosądeckiego, którzy na czele z Wicestarostą Nowosądeckim Antonim Koszykiem gościli w Hajnówce w maju 2015 r.

Każdy z powiatów ma swoją specyfikę, ale obydwa charkteryzuje położenie przygraniczne, bogactwo zasobów naturalnych (Puszcza Białowieska, złoża wód mineralnych) i atrakcyjność turystyczna – mówili Starostowie: Starosta Nowosądecki - Marek Pławiak i Starosta Hajnowski – Mirosław Romaniuk.

Podpisane Porozumienie dotyczy między innymi współpracy i wymiany doświadczeń w sferach: gospodarki w tym turystyki, kultury, sportu, oświaty, edukacji, ochrony środowiska, administracji, wykorzystania funduszy unijnych.

Ustalono, że zostaną powołane zespoły robocze, które zajmą się konkretyzowaniem działań zgodnie z oczekiwaniami obydwu stron.

Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja dotycząca Powiatu Hajnowskiego oraz film promocyjny. Odbyła się również konferencja prasowa, podczas której Starostowie deklarowali zaangażowanie w rozwój współpracy miedzy powiatami. Starosta Mirosław Romaniuk podkreślił  potrzebę wymiany dobrych praktyk w dziedzinie turystyki, ponieważ Sądecczyzna posiada większe doświadczenie – przyjeżdza tu rocznie kilka milionów turystów. Zwrócił również uwagę na bogactwo przyrodnicze, różnorodność  kulturową i religijną Powiatu Hajnowskiego, możliwości zwiedzania białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i zachęcił do turystycznego odwiedzenia naszego regionu. Starosta Hajnowski wyraził również nadzieję na współpracę gospodarczą, szczególnie ze względu na możliwości inwestycyjne dużych firm z Powiatu Nowosądeckiego.    

Po podpisaniu porozumienia Starostowie przekazali wzajemnie drobne upominki. Starosta Mirosław Romaniuk otrzymał od Starosty Marka Pławiaka grafikę przedstawiającą architekturę Krynicy - Zdroju. W zamian wręczył statuetkę żubra - symbol Puszczy Białowieskiej.

Powiat Hajnowski reprezentowali: Mirosław Romaniuk – Starosta Hajnowski, Lech Jan Michalak – Przewodniczący Rady, Mirosław Kulbacki - Członek Zarządu, Barbara Wasiluk - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Krystyna Dackiewicz - Dyrektor Domu Dziecka w Białowieży, Paweł Szymaniuk – Kierownik PCPR oraz Walentyna Gorbacz - Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju. Delegacja Powiatu Hajnowskiego spędziła na Sadecczyżnie dwa dni. Spotkała się z Burmistrzem Muszyny, która jest miastem partnerskim Miasta Hajnówka –  Panem Janem Golba i wiceburmistrzem – Panem Włodzimierzem Tokarczykiem. Poza tym delegacja zwiedziła Nowy Sącz, Stary Sącz (klasztor Klarysek, ołtarz papieski), cerkiew w Powroźniku (obiekt UNESCO), Krynicę Zdrój, Muszynę, zamek i skansen w Starej Lubowni na Słowacji (mieście partnerskim powiatu nowosądeckiego).

Powiat hajnowski jest ósmym partnerem Powiatu Nowosądeckiego. Podpisane porozumienie stwarza również możliwość uczestniczenia w projektach partnerskich przy realizacji różnych przedsięwzieć z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Wydział Promocji i Rozwoju

Styczeń 2016 - Białowieża kusi Sądecczyznę. - artykuł na stronie sadeczanin.info

artykuł o tytlule "Białowieża kusi Sądecczyznę. Samorządowcy z Hajnówki i Nowego Sącza podpisali porozumienie o współpracy partnerskiej" ukazał się na stronie 25.01.2016 r. Link do artykułu

 

{"register":{"columns":[]}}