W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Hajnowski włączył się do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka

15.11.2021

Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka w Powiecie Hajnowskim

Powiat Hajnowski w porozumieniu z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowym Instytutem Badawczym przystąpił do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022. Inicjatywa skierowana jest do młodych ludzi, w ramach programu w szkołach ponadpodstawowych, dla których Powiat Hajnowski jest organem prowadzącym, odbędą się zajęcia edukacyjne dot. profilaktyki czerniaka.

Na potrzeby realizacji programu opracowano materiały dla nauczycieli oraz film na temat samobadania skóry. Przygotowane informacje zostaną wykorzystane podczas lekcji, realizatorami programu będą nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki szkolne, w poszczególnych klasach w ramach godziny wychowawczej.

Celem programu jest edukacja młodzieży – młodzi ludzie nabędą wiedzę z zakresu samobadania skóry oraz poznają „czerniakowe abecadło” (ABCDE – pod każdą z liter kryje się kryterium rozpoznania czerniaka – to proste do zapamiętania cechy charakterystyczne nowotworu, które pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby).

Profilaktyka jest bardzo ważna, bo czerniak stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Wg Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2020 r. zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań – wystarczyło 20 lat, by zachorowalność na nowotwór skóry wzrosła o 712%! Statystycznie codziennie z powodu czerniaka umiera czterech mieszkańców Polski. Czerniak to bardzo agresywny rodzaj nowotworu skóry – nadzieję na wyleczenie daje jedynie rozpoznanie we wczesnym stadium rozwoju, stąd tak ważne jest podejmowanie działań  zwiększających świadomość społeczną nt. nowotworu.

Pierwsze zajęcia w szkołach odbędą się w listopadzie.
Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}