W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Hajnowski organizatorem międzynarodowej konferencji podsumowującej projekt „Power – to – heat” dla miasta Hajnówka

12.06.2023

Czy samorząd Powiatu może stać się niezależny energetycznie? Współpraca polsko-niemiecka, realizowana przez samorząd i dotychczasowa, wspólna praca analityczna wskazują, że jest to możliwe! 05 czerwca br. w Białymstoku odbyła się konferencja z udziałem niemieckich partnerów, przedstawicieli samorządów, Urzędu Marszałkowskiego, świata nauki i przedsiębiorstw związanych z sektorem komunalnym, zorganizowana przez samorząd powiatu. Tematyką konferencji była prezentacja rewolucyjnej w skali kraju koncepcji "Power-to-heat" dla miasta Hajnówka.

Powiat Hajnowski Fundacja 100 prozent erneuerbar (Niemcy) realizują projekt "Odnawialne źródła energii Power- to- Heat w Hajnówce". Napis na białym tle, u dołu logotypy projektu, w tle herb powiatu (żubr i dwa świerki)

Powiat Hajnowski w porozumieniu z Fundacją 100 prozent erneuerbar z Niemiec realizuje projekt pn. „Renewable Power-to-Heat in  Hajnówka” finansowany ze środków Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu. Głównym założeniem jest opracowanie nowego, innowacyjnego rozwiązania produkcji ciepła przy wykorzystaniu zielonych technologii, współpracujących z istniejącą siecią c.o. miasta Hajnówka.  Szczegóły koncepcji poznaliśmy w trakcie dwóch konferencji organizowanych przez samorząd powiatu – najpierw 30 marca w Białowieży, następnie 5 czerwca 2023 r.

Produkcja ciepła w Hajnówce po nowemu

Koncepcja, opracowana w ramach polsko – niemieckiej współpracy optuje za stworzeniem sieci stacji wielkoskalowych pomp ciepła oraz  wskazuje źródła energii elektrycznej niezbędnej do produkcji energii do zasilania pomp ciepła -  ścieki, wody podziemne oraz instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne. Dodatkowo przy temperaturach niższych niż -2°C stacje pomp ciepła wspierane byłyby ogrzewaniem szczytowym zapewnionym przez kotły na biomasę. W celu uzyskania najwyższej efektywności systemu inwestycja przewiduje budowę zasobników do przechowywania nadmiaru wytworzonego ciepła.

Pompy ciepła są w stanie zagwarantować aż 90% zapotrzebowania na ciepło! Rewolucyjne podejście do energii niesie sporo korzyści – dla rozwoju miasta, dla środowiska, dla zdrowia i portfeli mieszkańców – w swoich założeniach opracowywana koncepcja  nie może spowodować wyższych cen energii dla odbiorców końcowych niż przy obecnym opalaniu węglem.

Sytuacja energetyczna miasta Hajnówka, będąca przedmiotem rozważań w projekcie, wskazuje na duże wyzwania jakie stoją przed każdym samorządem w Polsce – choćby w kontekście nowego modelu kupowania energii i jej zarządzania (o czym także dyskutowano w trakcie konferencji). Zarówno sama koncepcja, jak też procesy proceduralno – inwestycyjne związane z jej wdrożeniem, choć dziś rewolucyjnie brzmiące, to przyszłość. Power – to heat wpisuje się w Europejski Zielony Ład, w budowę niezależności energetycznej, stanowiących trzon polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Te założenia mają swoje odzwierciedlenie w programach krajowych – o instrumentach finansowych wspierających transformację ciepłownictwa mówiła Zastępca Dyrektora Departamentu Transformacji Energetycznej Monika Żółkowska, z kolei Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego  Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Kitlas przedstawiła perspektywy pozyskania funduszy europejskich w latach 2021 – 2027 na cele związane z ciepłownictwem i rozwojem  OZE.

Perspektywy wdrożenia koncepcji w przyszłości

„Projekt jest przyszłościowy i dobry dla Hajnówki, jeśli produkcja energii będzie odbywała się na miejscu” – mówił podczas konferencji Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak. W trakcie spotkania burmistrz nawiązał do zmian w prawie o obowiązujących nowych zasadach budowy elektrowni wiatrowych. Jako że taki obiekt mógłby w przyszłości powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, burmistrz potwierdził, że miasto przygotowuje się do procedur zmiany Planu tak, by w przyszłości rozważać możliwość powstania elektrowni w okolicy miasta, która umożliwiłaby produkcję energii na miejscu i zasilenie pomp w miejskiej produkcji ciepła. Jednocześnie burmistrz zwrócił uwagę, że bliskie sąsiedztwo obszarów chronionych może stanowić wyzwanie dla planów dotyczących ewentualnego powstania elektrowni.

Power – to – heat – hit w skali kraju

Koncepcja miejskiej produkcji ciepła i energii, opartej o technologie OZE to innowacja w skali kraju! Choć w Europie zielone technologie, wykorzystywane do masowej produkcji energii są już stosowane,  w Polsce jest to temat nowy. Samorząd powiatu hajnowskiego jako pierwszy samorząd w kraju sięgnął po innowacyjne pomysły i rozwiązania przy projektowaniu energetycznej przyszłości regionu. Projekt ma duże znaczenie dla rozwoju regionu zarówno pod względem gospodarczym (wykorzystywanie naturalnych zasobów do produkcji energii to realne oszczędności w naszych portfelach) oraz ochrony środowiska – odejście od węgla poprzez zastosowanie pomp ciepła zredukuje emisję CO2 o 54%, a przy dodatkowym wykorzystaniu magazynów ciepła aż o 84%. Zyska na tym ekosystem regionu oraz społeczność lokalna.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}