W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

05.04.2023

Profilaktyka wścieklizny, ogniska ASF w regionie, sytuacja przy granicy polsko – białoruskiej, profilaktyka przeciw kleszczowa w regionie – to główne tematy poruszane w trakcie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 28 marca 2023 r. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, inspekcji weterynaryjnej, służby zdrowia i sanitarnej, a także BPN. Spotkanie poprowadził Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Informacja -uniwersalna grafika wiadomości. Na niebieskim tle herb Powiatu Hajnowskiego oraz biały napis.

Obecna na spotkaniu Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pani Joanna Piekut - Geniusz podkreśliła konieczność szczepienia przeciw wściekliźnie domowych pupili, w tym kotów. Szczepienia przeciw wściekliźnie powinny być systematycznie powtarzane. To ważne, gdyż wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, przenoszoną na człowieka, a pojawianie się objawów klinicznych, to pewna śmierć.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń znowu pojawił się w regionie - na obrzeżach Białowieskiego Parku Narodowego. Będąca przy głosie Powiatowa Lekarz Weterynarii poinformowała o mutacji wirusa – próbki pobrane od zwierząt wskazują na obecność przeciwciał, tym samym przebycie choroby nie w każdym przypadku skutkuje śmiercią zwierzęcia. Choroba wchodzi w fazę przetrwałą, co utrudnia walkę z wirusem; działania służb skupiają się na poszukiwaniu ogniska choroby. Powrót wirusa ASF do regionu wiąże się z przestrzeganiem profilaktyki sanitarnej przez hodowców świń oraz kontroli gospodarstw przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną.

Wraz ze wzrostem temperatur, wzrasta zagrożenie zachorowania na choroby odkleszczowe. Powiat Hajnowski, jak również województwo podlaskie, zajmują niechlubne, wysokie miejsce w statystykach zachorowalności na choroby odkleszczoewe. W odpowiedzi na zagrożenie, Hajnowski SP ZOZ realizuje projekt „profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowania skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego”. W ramach tego osoby w wieku 18-64 lata, pracujące w sektorze – rolnictwa, łowiectwa i rybactwa mogą ubiegać się o kwalifikację do bezpłatnych szczepień przeciwko KZM (kleszczowe zapalenie mózgu). Udział w projekcie kwalifikuje do bezpłatnego otrzymania trzech dawek szczepienia, gdzie cena rynkowa jednej dawki waha się od 110 do 130 zł. Możliwość otrzymania bezpłatnego pakietu szczepionki przeciwko KZM przyczyni się do poprawy stanu zdrowia populacji woj. podlaskiego, zmniejszając zagrożenie choroby. Szczegółowe informacje na temat realizacji programu i zasad kwalifikacji można uzyskać pod numerem telefonu: 85 682 90 42, kom. 790 269 000 (w godz. 8.00-15.00). Szczepienia są wykonywane w Poradni Ogólnej Przychodni Rejonowej Nr 1 w Hajnówce oraz Gminnych Ośrodkach Zdrowia w Białowieży, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Narwi i Narewce.

Podczas spotkania omówiono także zagrożenia związane z sytuacją za wschodnią granicą dot. kryzysu migracyjnego i wojny rosyjsko – ukraińskiej. Ponadto Starosta Hajnowski poruszył kwestię strat oraz niskich wysokości odszkodowań, jakie ponoszą rolnicy w związku z obecnością i migracją dzikich zwierząt na obszarach zamieszkiwanych i uprawianych przez ludzi.

Osobnym temat to niepokojące informacje d mieszkańców regionu, dotyczące ataków wilków na zwierzęta hodowlane. Mieszkańcy powiatu hajnowskiego już od dłuższego czasu alarmują, że sytuacja jest niepokojąca – coraz częściej wilki podchodzą do gospodarstw i atakują zwierzęta hodowlane. Ponadto odnotowuje się kolejne przypadki zagryzionych zwierząt domowych, co wywołuje niepokoje społeczne. W związku z powyższym, uczestnicy posiedzenia postanowili zwrócić się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, o podjęcie działań eliminujących istniejące zagrożenie ze strony wilków w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i zwierząt hodowlanych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}