W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ponad 7,5 mln osób ma już profil na PUE ZUS

Już ponad 7,5 mln osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

- Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie dla wszystkich klientów, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mając swój profil na PUE ZUS możemy nie tylko umówić się na wizytę w Zakładzie, ale również tą drogą możemy załatwić wiele spraw w ZUS bez koniczności wychodzenia z domu, także poza godzinami działania urzędu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

PUE daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Pozwala także na bieżące kontrolowanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i wysokości opłacania składek. Na swoim koncie w PUE możemy sprawdzić także zwolnienia lekarskie, z których w ostatnim czasie korzystaliśmy. Tutaj też znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą.

Założenie konta na PUE ZUS trwa zaledwie kilka minut. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet - za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Można także założyć konto w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS lub tradycyjnie w placówce Zakładu. Obecnie swój profil posiada 7,5 mln użytkowników.

Bon turystyczny na PUE

- Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może on też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Jak dotąd Polacy aktywowali niemal 2,2 mln bonów i dokonali płatności bonami na kwotę ponad  1 mld zł. Mieszkańcy województwa podlaskiego  aktywowali już 48 tys. bonów i dokonali nimi płatności na kwotę 14 mln zł. Na aktywację czeka jeszcze 66 tys. bonów -  mówi  Katarzyna Krupicka.

Rodzina 500+ i Dobry Start przez PUE ZUS

Co ważne rodzice mogą także poprzez PUE złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+, a także wniosek o świadczenia z programu „Dobry Start”. Obsługą świadczenia na wyprawkę szkolną od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku wyłącznie elektronicznie. Świadczenie z programu "Dobry Start" będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy. Od 1 lipca do ZUS-u wpłynęło 855 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące ponad 1,2 mln. dzieci. W województwie podlaskim uprawnieni rodzice i opiekunowie złożyli już 20,5 tys. wniosków.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}