W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podsumowanie akcji „ROWEROWY ZAWRÓT GŁOWY”

20.05.2024

Grafika dlaczego warto jeździć na rowerze? Wywołuje uśmiech, dużo tańszy od auta, szybszy niż chodzenie, w ogóle nie słychać, łatwy w samodzielnej naprawie, czujesz wiatr we włosach, masz nogi ze stali, nie musisz tankować ani ubezpieczać, łatwo zaparkować, zero zanieczyszczeń, nie nosisz zakupów, rzeźbisz sylwetkę

logotypy projektu

Akcja „Rowerowy zawrót głowy” odbyła się 17 maja 2024 r. – w międzynarodowym „Dniu dojazdu rowerem do pracy”. W tym dniu 43 pracowników trzech urzędów mieszczących się w jednym budynku przy ul. Zina 1 – Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Urzędu Miasta Hajnówka i Urzędu Gminy Hajnówka przyjechało do pracy rowerem. Łącznie przejechaliśmy  140,5 km!

 Gdybyśmy dotarli do pracy samochodem musielibyśmy spalić ok. 9,8 litra benzyny. Biorąc pod uwagę średnie zużycie paliwa do jazdy w mieście 7l/100 km przeliczyliśmy, ile wspólnymi siłami zaoszczędziliśmy dla środowiska i naszego portfela. Prawdopodobnie nie wszyscy jesteśmy tego świadomi, ale spalenie 1 litra benzyny emituje do powietrza aż ok. 2,31 kg CO²! To oznacza, że podczas tylko jednego dnia do powietrza nie dostało się aż 22,63 kg dwutlenku węgla!!!W przeliczeniu na oszczędności dla wspólnego portfela, to oszczędność ok 65 zł. Przemnażając to razy dwa (bo przecież z pracy do domu też trzeba wrócić) nasze oszczędności to:

- dla ilości CO² w powietrzu – 45,26 kg mniej

- dla portfela – 130 zł

Pomyślcie, gdybyśmy podnieśli poprzeczkę i zaplanowali całomiesięczną akcję rowerową, jakie wtedy mielibyśmy osiągnięcia…

Korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie jako dodatkowy „skutek uboczny😊” są nie do oszacowania, ale też nie można o nich zapominać!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy wiele osób do codziennego porzucenia czterech kółek na rzecz dwóch. Dobry start został zapoczątkowany, a na pewno dzięki pozytywnemu nastawieniu szefów naszych trzech urzędów będzie kontynuowany w latach kolejnych.

Już niedługo zapraszamy też na reportaż z akcji „Rowerowy zawrót głowy” w Telewizji Kablowej Hajnówka.

Akcja "Rowerowy zawrót głowy" została zorganizowana w ramach projektu „Oddychaj NATURAlnie bez smogu!”  realizowanego z programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem  środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}