W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Od nowego roku ZUS zajmie się obsługą programu Rodzina 500 plus

13.12.2021

Już od 1 stycznia 2022 roku ZUS zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus, a od lutego na kolejny okres rozpoczynający się od czerwca 2022 r. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przydzielonych już świadczeń tylko do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Przygotowania do obsługi programu Rodzina 500 plus trwają już od dłuższego czasu. Pierwsze wnioski trafią do nas po nowym roku. Złożyć je będzie można wyłącznie drogą   elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną
i portal Empatia – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla klientów zmieni się przede wszystkim to, że wnioski o świadczenie od nowego roku będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a wypłata świadczeń będzie przekazywana wyłącznie  na rachunek bankowy. Każdy klient, który będzie potrzebował pomocy przy założeniu konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu internetowo wniosku o 500 plus , taką pomoc uzyska na Sali Obsługi Klienta   w każdej placówce ZUS.

- Ważną zmiana jest również sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Cała korespondencja w postaci  pism, informacji i decyzji będzie przekazywana również tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.

- Ponieważ przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus będzie odbywać się stopniowo, oznacza to, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.- dodaje Katarzyna Krupicka

W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin nie muszą zgłaszać faktu pobierania świadczenia 500 plus do ZUS. Dopiero od 1 lutego 2022 r. będą mogły  składać do Zakładu wnioski na kolejny okres rozpoczynający się  1 czerwca 2022 r. w ramach nowego naboru.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

 

{"register":{"columns":[]}}