W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obóz młodzieżowy pn. "Żyj mądrze z przyrodą" w ramach projektu "Przyrodnicza skarbnica ponad granicami"

13.05.2022

W dniach 27-28.04.2022 r. odbyły się kolejne zajęcia terenowe dla młodzieży w ramach projektu pn. "Przyrodnicza skarbnica ponad granicami".

Pamiątkowe zdjęcie w Korycinach

Logotypy projektu: PL-BY-UA 2014-2020, flaga Unii Europejskiej z napisem "finansowane przez Unię Europejską"

Młodzież z II LO z DNJB w Hajnówce miała okazję uczestniczyć w dwudniowym obozie pn. "Żyj mądrze z przyrodą". Pierwszego dnia - 27 kwietnia uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych na leśnych szlakach północnej części Białowieskiego Parku Narodowego. Młodzież pod okiem specjalistów z BPN uczyła się rozpoznawać gatunki różnych drzew oraz roślin zielnych występujących na tym obszarze. Na trasie szlaku turystycznego pn. "Carska tropina" młodzież mogła podziwiać piękne grądy i olsy w wiosennej szacie oraz napawać się odgłosami licznych ptaków, min. dzięcioła czarnego. Ciekawym punktem na szlaku był punkt widokowy, nawiązujący architekturą do tradycyjnych brogów, z którego roztaczał się widok na leniwie wijącą się rzekę Narewkę, łąki nadrzeczne oraz obszar ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego.

Uczestnicy projektu wędrowali również ścieżką prowadzącą na wieżę widokową na Kosym Moście, z której można było zobaczyć dolinę rzeki Narewka oraz posłuchać koncertu głośnych rzekotek. Po drodze pracownicy BPN zwrócili uwagę na liczne tropy i odchody zwierząt leśnych (m.in. wilka, jelenia, sarny). Po zakończeniu pierwszej części warsztatów terenowych młodzież udała się na zasłużony obiad w Dworze Bartnika w Narewce. Na miejscu właściciel obiektu oprowadził uczestników po bardzo ciekawym Muzeum Pszczelarstwa. Po krótkim odpoczynku młodzież udała się ponownie w teren - tym razem na zwiedzanie nieleśnych powierzchni badawczych Puszczy Białowieskiej, na których prowadzi się monitoring roślin chronionych. Zwieńczeniem pierwszego dnia obozu było wspólne ognisko w uroczej miejscowości Zamosze.

Kolejnego dnia uczestnicy projektu odwiedzili Ziołowy Zakątek w Korycinach, gdzie wzięli udział w zajęciach plenerowych w Ogrodzie Botanicznym oraz warsztatach kosmetycznych dot. roślin. Własnoręczne komponowanie i wykonywanie soli kąpielowej oraz peelingu było emocjonującym i ciekawym doświadczeniem. Finalnym punktem programu był panel dyskusyjny, podczas którego nastąpiło podsumowanie zdobytej wiedzy i doświadczenia przez uczestników projektu.

 

Materiały

Realcja z obozu opublikowana na stronie Białowieskiego Parku Narodowego

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}