W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Święta Wojska Polskiego za nami!

17.08.2022

Obchody Święta Wojska Polskiego upłynęły pod znakiem integracji, wspólnej modlitwy i refleksji przywołujących kontekst historyczny współcześnie obchodzonego święta. Nie zabrakło też dobrej zabawy - w patriotycznym stylu!

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Obchodów przy pomniku

"Polska nie jest jedynie wskrzeszeniem historycznej koncepcji ani też zlepkiem na bałkańską modłę, lecz narodem , który liczy ponad 30 000 000 osób, ma energicznych i ambitnych przywódców i którego możliwości są niemal nieskończone" pisał o Polsce Bernard Newman w swojej książce "Rowerem przez II RP", prezentując swoją fascynującą przygodę z podróży po kraju w 1934 r.  Młode państwo zostało wystawione na wielką historyczną próbę - ku zaskoczeniu świata, podołało! 15 sierpnia to szczególna data w kalendarzu – tego dnia Polacy celebrują Wniebowzięcie Matki Bożej oraz Święto Wojska Polskiego.

Ponad 100 lat temu Wojsko Polskie dokonało historycznego „niemożliwe” – w zamiarze zwycięski pochód Armii Czerwonej został zatrzymany tuż nad Wisłą.  Dowódcy bolszewiccy nawet nie brali pod uwagę faktu, że młode państwo, które zaledwie dwa lata temu odzyskało niepodległość, skutecznie się im przeciwstawi. Ku zdumieniu komunistów tak się stało – na kartach dziejów polskiej państwowości decydująca bitwa przesądzająca o losach nie tylko Rzeczypospolitej, ale także całej Europy, zapisała się jako „cud nad Wisłą”. Polska obroniła swoją niepodległość - i choć już wtenczas zdawano sobie sprawę, jak delikatna jest to materia - nikt nie spodziewał się, że już za 19 lat Wojsko Polskie znowu stanie do walki o Ojczyznę…

Bezlitosne zawieruchy wojenne nie ominęły również naszego regionu. Najstarszy las Europy był świadkiem wydarzeń, o których my – współcześni, mamy to szczęście tylko się uczyć a nie doświadczać. W Puszczy Białowieskiej pełno jest mogił i obelisków upamiętniających tragiczne, wojenne wydarzenia (jak te na czerwonym szlaku pieszym w Białowieży - Miejscami Pamięci Narodowej). W Hajnówce pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat jest wciąż żywa – przypomina o niej wielki, monumentalny pomnik będący symboliczną mogiłą na osiedlu Międzytory przy ul. Łagodnej. Wedle przekazów mieszkańców Hajnówki, zostali tu pochowani żołnierze polscy, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku (ciekawostka - w 1935 roku ziemia z mogiły została przewieziona do Krakowa i stała się integralną częścią usypanego wówczas kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu).

Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, każdego 15 sierpnia mieszkańcy Hajnówki i okolic spotykają na uroczystości celebrującej to wielkie wydarzenie. Nie inaczej było w tym roku. Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od wspólnej modlitwy, następnie poszczególne delegacje reprezentujące samorządy, jednostki podległe, służby mundurowe i instytucje, złożyły wieńce. Oficjalne uroczystości zwieńczył I Hajnowski Piknik Służb Mundurowych. Podczas pikniku odwiedzający stoiska promocyjne mieszkańcy mieli możliwość spotkać przedstawicieli służb mundurowych, zapoznać się z wyposażeniem oraz specyfiką danej formacji. Obecni byli:

  • Wojsko Polskie reprezentowane było przez żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 34 Brygadę Kawalerii Pancernej - "Hetmańska Brygada, 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej 14 batalion lekkiej piechoty, z Wydziału  Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku a także  Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim;
  • Podlaski Oddział Straży Granicznej,
  • Służba Leśna z Nadleśnictwa Hajnówka, Lasy Państwowe,
  • Służba Więzienna z Areszt Śledczy w Hajnówce,
  • Policja Hajnówka,
  • Straż Ochrony Kolei,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce  i OSP Nowokornino.

Nie zabrakło rozmów, zabaw i gier, smacznej wojskowej grochówki i patriotycznych piosenek w wykonaniu Zespołów Artystycznych HDK oraz Orkiestry Dętej OSP. Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Miszczuk

fot. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}