W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nowa inwestycja w hajnowskim szpitalu! Pracownia rezonansu magnetycznego już działa!

22.06.2023

SP ZOZ w Hajnówce ciągle się rozwija, systematycznie poszerzając koszyk świadczeń! Mieszkańcy naszego regionu nie muszą już jeździć do Białegostoku czy Bielska Podlaskiego na rezonans – pracownia rezonansu w hajnowskim szpitalu została oficjalnie otwarta!

Rezonans

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce pozyskał 4,4 mln zł dofinansowania z budżetu państwa do zakupu rezonansu magnetycznego wraz z adaptacją pomieszczeń. Dotacja pochodzi z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Całkowita wartość inwestycji to ponad 8 mln zł.

Ekspresowa realizacja projektu

Realizacja inwestycji była ogromnym wyzwaniem nie tylko ze względu na skalę przedsięwzięcia, ale również czas wykonania – umowę o dofinansowanie podpisano w listopadzie 2022 r., a już 30 marca 2023 zrealizowano pierwsze badanie! Od tego czasu wykonano 450 badań rezonansem – ta statystyka wskazuje, jak potrzebny był to sprzęt.

Uroczyste otwarcie pracowni

Symbolicznego otwarcia pracowni i przecięcia wstęgi dokonano 21 czerwca 2023 r. Poświęcenia pomieszczeń dokonał prawosławny biskup hajnowski Paweł oraz dziekan hajnowski ks. Zbigniew Niemyjski. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, radny wojewódzki Mikołaj Janowski, przedstawiciele samorządów gmin i Powiatu Hajnowskiego, przedstawiciele służb mundurowych i straży, ordynatorzy/koordynatorzy oddziałów, lekarze i pracownicy hajnowskiego szpitala a także dyrektorzy szpitali w Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Wieloprofilowego Szpitala w Lubieszowie z Ukrainy, których obecność w Hajnówce nie jest przypadkowa – dyrekcja SP ZOZ planuje już kolejne działania inwestycyjne z możliwością pozyskania funduszy z programów transgranicznych (w szczególności Polska – Ukraina 2021 - 2027).

Zebrani mieli też okazję usłyszeć podsumowanie działalności placówki w trudnym okresie pandemii Covid -19 oraz w czasie wciąż trwającego kryzysu migracyjnego.

 O wyzwaniach, z jakimi mierzył się personel szpitala, o jego funkcjonowaniu w trakcie pandemii i organizacji punktów szczepień  (pierwsze szczepienia miały miejsce już w grudniu 2020 r., zaraz po pojawieniu się szczepionki – Hajnówka znalazła się w gronie pierwszych miejsc na świecie, w których szczepienia przeciw COVID-19 zostały zrealizowane) opowiedział zastępca dyrektora – dr n. med. Tomasz Musiuk.  Prelekcja była również okazją do podziękowań za wsparcie dla szpitala, okazane  w trudnym czasie pandemii. Finansową i rzeczową pomoc okazali m.in. Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Narodowy Fundusz Zdrowia, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Caritas Polska, Kościół Prawosławny, a także stowarzyszenia, instytucje, prywatni przedsiębiorcy i mieszkańcy.

Misją szpitala jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego – w okresie pandemii cały personel szpitala stanął na wysokości zadania. Nie zawiódł także w czasie kryzysu migracyjnego, niosąc pomoc każdemu, kto jej potrzebował. Od 12 sierpnia 2021 (wtedy pojawił się pierwszy pacjent) do 31 maja 2023 r. hospitalizowano 440 osób.

Chciałbym podkreślić, że to co było możliwe w Hajnówce, nie było możliwe w innych szpitalach – powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nawiązując do współpracy w czasie pandemii Covid-19. – To jest skutek tego, że jesteście szpitalem dobrze zorganizowanym. My później chcieliśmy się odpłacić za to zaangażowanie i gdy mieliśmy wielomilionowe środki z Ministerstwa Zdrowia na wzmacnianie potencjału szpitali, wówczas mogliśmy przeznaczyć dla was sumę 4,4 miliona złotych. Państwo do tego dołożyli resztę i macie rezonans, cieszę się, bo ten sprzęt był potrzebny. Będziecie mogli swoją skuteczność diagnozowania i później leczenia, powiększyć i mam nadzieję, że doświadczenia covidowe i ten potencjał sprzętowy będą wzmacniały wasz kapitał ludzki.

Otwarcie pracowni rezonansu było także okazją do wręczenia medali i podziękowań. Z rąk Wojewody Podlaskiego, Starosty Hajnowskiego i Dyrektora SP ZOZ, 11 osób – lekarze, farmaceuci i pielęgniarki otrzymało odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”:

  • dr Helena Bujnowska - lekarz okulista w Poradni Okulistycznej
  • dr n. farm. Beata Kocięcka - Kierownik Apteki Szpitalnej
  • dr Marek Kocięcki - Koordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych 
  • Danuta Modzelewska - pielęgniarka poradni specjalistycznej
  • Dr n. med. Anna Nowicka - Ciełuszecka Koordynator Oddziału Obserwacyjno–Zakaźnego
  • dr Andrzej Popow - lekarz chirurg  Oddziału Chirurgii Laparoskopowej i Klasycznej z Chirurgicznym Leczeniem Otyłości
  • dr Barbara Sacharczuk - Zastępca Koordynatora Oddziału Pediatrycznego
  • dr Wiktor Sacharczuk - starszy asystent Oddziału Chirurgii Laparoskopowej i Klasycznej z Chirurgicznym Leczeniem Otyłości
  • Nina Stangryciuk - Kierownik Działu Żywności i Żywienia 
  • Jadwiga Stanisławiuk - pielęgniarka specjalistka podstawowej opieki zdrowotnej
  • Nina Wawreszuk - Pielęgniarka Koordynująca  Medycyny Szkolnej
  • Dr Maria Złotkowska - asystent Poradni Okulistycznej

Podziękowania za współpracę od dyrekcji SP ZOZ otrzymali również przedstawiciele duchowieństwa, instytucji i samorządowcy. Także Burmistrz Miasta Hajnówka wręczył okolicznościowe medale, upamiętniające 70lecie praw miejskich Hajnówki dla zasłużonych lekarzy: Andrzeja Popowa, Wiesława Złotkowskiego i Wojciecha Tołwińskiego.

Każdy sukces hajnowskiego szpitala, każda pozyskana złotówka z funduszy zewnętrznych przyczynia się do systematycznego podnoszenia jakości świadczonych usług medycznych, a tym samym – do budowy pozytywnego wizerunku szpitala jako nowoczesnej placówki przyjaznej pacjentowi.  Otwarcie pracowni rezonansu było możliwe dzięki ofiarnej pracy i wysokiemu profesjonalizmowi wszystkich pracowników szpitala. Dzięki temu hajnowski szpital zaliczany jest do najlepszych szpitali w Polsce, a uzyskane certyfikaty, nagrody i wyróżnienia stanowią potwierdzenie Państwa kompetencji, umiejętności i społecznego dorobku. Oby kolejne lata funkcjonowania SP ZOZ w Hajnówce wpisały się chlubnymi literami w historię funkcjonowania placówki, a  powodów do uroczystości, takich jak ta dzisiejsza, tylko przybywało – komentuje uroczystość Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

I być może tych okazji faktycznie będzie przybywać – Dyrekcja SP ZOZ nie osiada na laurach i planuje kolejne inwestycje. Placówka stara się o realizację kolejnego inwestycyjnego projektu - na tym etapiejednak pozostaje tylko trzymać kciuki! 😊

SP ZOZ w liczbach

W 2022 r. w hajnowskim szpitalu hospitalizowanych było 8830 pacjentów. W strukturze Zakładu funkcjonuje 12 oddziałów szpitalnych, Stacja Dializ, 2 zakłady opieki długoterminowej, Pododdział Rehabilitacji Kardiologicznej, Pododdział Medycyny Paliatywnej, 30 poradni specjalistycznych, Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej, 2 przychodnie rejonowe oraz 5 gminnych i 2 wiejskie ośrodki zdrowia.  Na terenie szpitala funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego uruchomiona w ramach projektu "Godna Jesień Życia".

Zakład posiada nowoczesne zaplecze diagnostyczne. Obok pracowni rezonansu, w szpitalu funkcjonuje działająca w systemie całodobowym Pracownia Tomografii Komputerowej, Pracownia RTG, Pracownia USG, Pracownia Endoskopii oraz Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, wykonujące szeroki zakres badań analitycznych i mikrobiologicznych.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}