W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nowa inwestycja drogowa powiatu w Czyżach, już służy mieszkańcom i turystom!

13.06.2024

Mieszkańcy i turyści korzystają już z nowo przebudowanej drogi powiatowej 1602B w miejscowości Czyże! Choć przed drogowcami i urzędnikami dopełnienie czynności administracyjno – technicznych, związanych z domknięciem zadania i w terenie, i „na papierze”, inwestycja już służy uczestnikom ruchu drogowego!

Przedstawiciele inwestora - Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski, Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk, Naczelnik Wydziału Komunikacji w starostwie Wiesław Tichoniuk oraz przedstawiciele Wykonawcy pozują do wspólnego zdjęcia

herb i flaga Polski

Efekty są imponujące! Droga, która biegnie przez Czyże została gruntownie przebudowana. Prace rozpoczęto od podstaw – czyli budowy kanalizacji deszczowej, profilowania drogi a następnie - kontynuowano budowę chodnika oraz ciągu pieszo-rowerowego oraz nowej nawierzchni. Tym samym droga biegnąca przez Czyże będzie służyć i kierowcom, i rolnikom wykorzystujących w codziennej pracy maszyny rolnicze a także turystom poruszającym się na dwóch kółkach. Remontowany odcinek drogi pokrywa się z siecią szlaków turystycznych - przez Czyże biegną szalki rowerowe: czerwony, Białowieski Szlak Transgraniczny a także podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”.  Gmina Czyże to także skarbiec archeologicznych pamiątek, przypominających o dawnych mieszkańcach tych ziem (nawet z V w!).

Przebudowa drogi powiatowej 1602B w miejscowości Czyże jest realizowana z udziałem środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozyskanych przez samorząd powiatu. Całkowita wartość inwestycji to 4 440 648,67 zł, z czego dofinansowanie wynosi 2 664 389,19 zł. Inwestycję wsparła gmina Czyże w kwocie Gminy Czyże: 888 129,74 zł, kolejne 888 tys. to wkład własny samorządu powiatu.

Uzyskane efekty rzeczowe przebudowy:

  • jezdnia - 0,910 km
  • ścieżka rowerowa - 0478 km
  • Chodnik – 0,702 km
  • Pobocze – 0,487 km
  • Odwodnienie – 1,820 km
  • 2 skrzyżowania
  • 1 przystanek z wiatą

Przebudowa w ramach III i IV etapu stanowi kontumację wcześniejszych prac  - pierwsze etapy przebudowy tej drogi w Czyżach miały miejsce w 2019 r., inwestorem także był samorząd powiatu, a gmina partycypowała w kosztach. Reasumując wszystkie zrealizowane prace na tym odcinku drogi powiatowej, wieś Czyże zyskała nową nawierzchnię od początku do krańca wsi!

Dzięki sprawnie pozyskiwanym  środkom zewnętrznym przez samorządy, podróż przez gminę będzie prawdziwą przyjemnością.  Zresztą, nie tylko w Czyżach - nasz powiat zmienia się na lepsze! Wyjaśnienie niebawem!

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}