W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Noc Sów w Białowieskim Parku Narodowym

16.03.2024

W Białowieskim Parku Narodowym ruszyły zapisy na wydarzenie edukacyjne NOC SÓW 2024.

Na plakacie informacje organizacyjne, zawarte w artykule, w tle zdjęcie sowy

Białowieski Park Narodowy wraca do otwartych wydarzeń edukacyjnych dla mieszkańców z regionu i turystów. Noc Sów w Białowieży już 16 marca 2024 r. Zapisy na wyjście terenowe trwają do wyczerpania miejsc.

Jeśli chcecie zanurzyć się w tajemnice ciemnego lasu, wypróbować zmysłu słuchu jako głównego źródła informacji, posłuchać ciekawych informacji o sowach - zapraszamy na wspólny spacer! Dzięki wydarzeniu można lepiej poznać te tajemnicze i piękne ptaki

  • Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się telefonicznie: 603 661 288 lub mailem ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl.  Obowiązuje potwierdzenie zapisu od organizatorów.

Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do uczestnictwa pod opieką rodziców/opiekunów bądź po przedstawieniu odpowiedniej zgody podpisanej przez  nich. 

 

„W Puszczy Białowieskiej status regularnie lęgowych mają: puchacz, puszczyk, uszatka, włochatka i sóweczka. Dawniej gniazdowały płomykówka i pójdźka.  Puszczyki mszarne i puszczyki uralskie bywają widywane w okresie lęgowym w ostatnich latach, ale gniazdowania jeszcze nie stwierdzono – mówi ornitolog” - Paweł Białomyzy z Towarzystwa Przyrodniczego Dubelt - jeden z przewodników, którzy poprowadzą terenowe spacery. Przyrodnik dodaje: „dawniej stwierdzane były (poza sezonem lęgowym) jeszcze: puchacz śnieżny, sowa jarzębata, uszatka błotna”.

Zatem, w Puszczy  zobaczyć można było wszystkie 10 gatunków sów obecnie występujących w Polsce! Na świecie sklasyfikowano niemal 250 gatunków sów.

 

Program wydarzenia

  1. od 12:00 – otwarcie punktu informacji i rejestracji uczestników w Muzeum BPN (Białowieża, Dyrekcja BPN)
  2. 12.30 - 14.00 – warsztaty edukacyjne dla dzieci w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
  3. 14.00 - 16.00 – wykłady:
    • “Wokalizacje sów“ - dr Romuald Mikusek,
    •  “Sowy Białowieskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej” - Sławomir Niedźwiecki,
  4. 16.00 - 17.00 – przerwa na dotarcie w miejsca skąd zaczynamy spacery;
  • w terenie nasłuchujemy w 2 lokalizacjach: w północnej części BPN i na południe od Białowieży na terenie Lasów Państwowych
  • będzie 6 grup przemierzających puszczańskie szlaki w poszukiwaniu ptasich drapieżników
  1. od 17.00  – nasłuchiwanie
  2. 19.00 - 21.00 – orientacyjny czas trwania ognisk, w dwóch miejscach: na Filipówce i Zamoszu

 

Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody. Dzięki współpracy z przewodnikami: Sławomirem Niedźwieckim, Romualdem Mikuskiem, Pawłem Białomyzym, Przemysławem Bielickim oraz pracownikami BPN: Radosławem Matejkiem (prowadzi grupę edukacyjną dla dzieci i młodzieży) i Andrzejem Karczewskim wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów.

 

Pomysłodawcami Nocy Sów jest Stowarzyszenie Jestem na pTAK!  Dotychczas zorganizowano dziesięć edycji Nocy Sów (pierwsza w 2012 r. ). Białowieski Park Narodowy organizuje to wydarzenie już po raz 9! Zapraszamy do najstarszego parku narodowego w Polsce, ostatniej naturalnej nizinnej Puszczy w tej części świata.

Informacji udzielają:

  1. Ewa Moroz-Keczyńska, kustoszka BPN, e-mail: ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl tel. 85 6829711,
  2. Joanna Bober, edukatorka BPN: 603 661 288

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}