W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Młodzież poznaje tradycje przodków dzięki funduszom z budżetu powiatu

28.02.2024

Uczennica w trakcie warsztatów tkackich

Stowarzyszenie Nasza szkoła działające przy II LO z DNJB w Hajnówce otrzymało z budżetu powiatu dotację na kontynuację cyklu warsztatów „Tradycje przodków wciąż żywe”. To projekt edukacyjny mający na celu poznanie kultury niematerialnej regionu Puszczy Białowieskiej.

W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego młodzież poznała tajniki tkactwa. Podczas kolejnych zajęć młodzież przekona się, że lokalne, białoruskie wzornictwo nie musi być „passe” i można je wkomponować we współczesną sztukę użytkową.

Zaangażowanie w realizację kulturalnych i przyrodniczych projektów sprawia, że Białorus jest ważnym ośrodkiem promocji wielokulturowych i białoruskich tradycji hajnowszczyzny. To, co czyni szkołę wyjątkową, to możliwość nauki języka białoruskiego – placówka jest jedną z trzech szkół w Polsce, w którym wprowadzono dodatkową naukę tego języka w ramach zapewnienia przez państwo polskie dostępu do edukacji dla białoruskiej mniejszości narodowej (w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym). Niemniej dzięki zaangażowaniu nauczycieli nawet te osoby, które nie miały okazji uczyć się z języka białoruskiego, zdają egzaminy maturalne w bardzo dobrym skutkiem. Z resztą, nie tylko z białoruskiego. Uczniowie uczą się języka białoruskiego oraz poznają piękno wielokulturowości Podlasia - utrwalone w słowie, tańcu, tradycji.

Ponadto w szkole utworzono Izbę Regionalną – dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej i dyrekcji, w szkole powstało wyjątkowe miejsce. Izba stylizowana jest na dawną podlaską chatę, znajdują się tu przepiękne przedmioty rękodzieła ludowego, jak również przedmioty codziennego użytku (czyhuny, masłobojki, czoweny i inne). W Izbie regularnie odbywają się prelekcje nt. dziedzictwa Podlasia, także z udziałem uczniów szkół podstawowych.

II LO z DNJB łączy pokolenia!

PS. Powiat Hajnowski wspiera młodzież także w rozwijaniu zainteresowań sportowych, szczególnie w dziedzinie piłki siatkowej.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}